Karagöz: İran’la ticaret gelişecek

Türkiye ile İran arasında imzalanan Tercihli Ticaret Anlaşması, 1 Ocak 2015 tarihi itibariyle uygulamaya giriyor. 2023 yılında 60 milyar dolar ihraca...

BÜYÜT

Türkiye ile İran arasında imzalanan Tercihli Ticaret Anlaşması, 1 Ocak 2015 tarihi itibariyle uygulamaya giriyor. 2023 yılında 60 milyar dolar ihracat hedefi bulunan Kocaelili firmaların, bu hedefe ulaşması için çeşitli iş geliştirme programları düzenleyen Kocaeli Ticaret Odası (KOTO), İran’a ihracat yolunda ilk çalışmasını yaptı. Ekonomi Bakanlığı ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’nun (DEİK) ortaklığıyla düzenlenen programda İran hakkında bilinmesi gereken her şey ve ticari fırsatlar konuşuldu.

 

ESER SUNUM YAPTI

KOTO Meclis Başkanı Bülent Karagöz’ün ev sahipliğinde gerçekleşen ve İran’la ticaret yapmak isteyen firma temsilcilerinin yoğun ilgi gösterdiği toplantıda, Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü İran Ülke Masası Uzmanı Sinan Yuzal ile DEİK Türkiye-İran İş Konseyi Başkanı Rıza Eser sunum yaptı.

 

60 MİLYAR DOLAR İHRACAT HEDEFİ

2023 yılında Kocaeli’nin 60 milyar dolar ihracat hedefinin olduğunu söyleyen KOTO Meclis Başkanı Bülent Karagöz, “Bu hedef ve üyelerimizin dış pazarlara açılını sağlamak, yeni pazar arayışlarını desteklemek için girişimlerimiz sürüyor. İran’la imzalanan Tercihli Ticaret Anlaşması’nı fırsata dönüştürmek ve bu ülkeyi tanımak için bu toplantı düzenlendi. İran’ı bir ticari fırsat olarak değerlendirmek istiyoruz” diye konuştu.

 

İRAN ANLATILDI

Daha sonra konuşan Ekonomi Bakanlığı İran Ülke Masası Uzmanı Sinan Yuzal, İran’ın ekonomik durumu, Türkiye ile ticari ilişkileri ve yapılan protokoller, dış ticareti, vergi uygulamaları, Türkiye ile yaptığı protokoller ile yeni Tercihli Ticaret Anlaşması hakkında bilgiler verdi.

 

ANLAŞMA NELERİ KAPSIYOR?

Türkiye-İran Tercihli Ticaret Anlaşması ile ‘Türkiye’nin bazı tarım ürünlerinde İran’a tarife indirimi vermesi, buna karşılık İran’ın ise bazı sanayi ürünlerinde Türkiye’ye tarife indirimi sağlamasının’ kararlaştırıldığını söyleyen Sinan Yuzal, “Anlaşma ile İran’ın tarife indirimi sağlayacağı ürünler arasında; temizlik ürünleri, ilaç, kozmetik, plastik malzemeler, orman ürünleri, tekstil, hazır giyim, ev tekstili, mobilya, çelik ürünleri, demir ve demir dışı metaller, dayanıklı tüketim malları, elektrik ve elektronik ürünleri gibi birçok ürün yer alıyor” dedi.

 

İŞ ADAMI TECRÜBESİYLE İRAN

DEİK Türkiye-İran İş Konseyi Başkanı Rıza Eser de, iş adamı tecrübesiyle, ‘İran ile nasıl iş yapılır? İran ile İş yapılırken dikkat edilmesi gereken hususlar ve işbirliği fırsatları’ konularında bilgilendirmelerde bulundu. Eser, İran İş Konseyi’nin 12 yıldır, İran ile Türkiye arasındaki iş hacminin artırılması ve sorunların çözümü noktasında çaba gösterdiğini dile getirdi. Eser ayrıca 2015 yılında İran’la ticarette 20 milyar doları aşmayı beklediklerini söyledi.

 

20 YILLIĞINA FAİZSİZ KREDİ

Türkiye’nin ambargo dönemlerinde her zaman yanında yer aldığı İran’ın bu desteği unutmadığını söyleyen Eser, şöyle konuştu: “Fakat ticaret konusunda dikkat edilmesi gerekenler var. Partnerinizi doğru seçin. İş yaptığınız firmaları inceleyin. İran yatırımcıya bedava yer veriyor. Bankalar 20 yıllığına faizsiz kredi imkanı sunuyor. Enerji ve iş gücü de çok ucuz. Para transferinde sorun yaşanmıyor. Halen Türk yatırımcıların; konut, fabrika ve otel yatırımları devam ediyor.” Programın sonunda katılımcılardan gelen sorular yanıtlandı.

23 Aralık 2014 Kocaeli- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR