Zeytinoğlu: Sanayi büyümede yetersiz kaldı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yılın üçüncü çeyreğindeki büyüme rakamları açıklandı. Kamuoyuna duyurulan veriler hakkında açıklama yapan...

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yılın üçüncü çeyreğindeki büyüme rakamları açıklandı. Kamuoyuna duyurulan veriler hakkında açıklama yapan Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, açıklanan büyüme rakamlarını olumlu bulduğunu, buna karşın büyümede sanayinin katkısının yetersiz kaldığını söyledi.

 

TARIMIN ETKİSİ BÜYÜDÜ

Zorluklara rağmen ülkenin büyüme performansını olumlu değerlendirdiklerini dile getiren Başkan Zeytinoğlu, “Üçüncü çeyrek büyümeye tarım sektörünün katkısı yüzde 11,1, hizmet sektörünün katkısı yüzde 5 iken sanayinin katkısı yüzde 1,5 oldu. En fazla tarım sektörünün katkısı olsa da GSYH’da tarımın payı düşük. Sanayinin katkısı daha fazla olsaydı, Türkiye ekonomisinin büyümesi daha hızlı ve daha sürdürülebilir olurdu” dedi.

 

“HÜKÜMET TEDBİR ALMALI”

Üçüncü çeyrekte yüzde 4 büyümenin beklentilerin üzerinde gerçekleştiğini dile getiren Ayhan Zeytinoğlu, açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi: “Üçüncü çeyrekte hizmet sektöründeki büyüme geçen yılın aynı dönemine göre artmış ve yüzde 5’e çıkmış. Sanayinin büyümesi ise yüzde 2,8’den yüzde 1,5’a gerilemiş. Sanayi kesiminde büyüme yavaşladı. Ülkemizin üretim odaklı büyümeye geçmesi ve hükümetin bir an önce bu yönde tedbirleri açıklaması gerekiyor” dedi.

 

“HİZMET SEKTÖRÜ BÜYÜDÜ”

Türkiye ekonomisinin yarattığı katma değerde sanayinin payının hizmetler sektörüne göre düşük düzeyde kaldığına dikkat çeken Zeytinoğlu, şöyle konuştu: “Sanayi sektörünü oluşturan faaliyetlerin yarattığı katma değer sabit fiyatlarla 10.3 milyar lira iken, hizmet sektörünü oluşturan faaliyetlerin yarattığı katma değer 19.7 milyar lira. Yani hizmet sektörünün büyüklüğü ve yarattığı katma değer sanayiye göre 2 kat daha fazla” şeklinde konuştu. Zeytinoğlu son olarak Türkiye’nin, yılın üçüncü çeyreğinde gayri safi yurt içi hasılasındaki yüzde 4'lük artışla üstü üste 24 çeyrek büyüdüğünü bunun da olumlu bir gelişme olduğunu dile getirdi.

11 Aralık 2015 Kocaeli- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR