Erdoğan, başbakanlığı Cumhuriyete borçlu

        Adı Aylin, Sevdalinka, Gece Sesleri, Veda, Bora’nın Kitabı gibi eserlerin sahibi Ayşe Kulin Uluslararası Fuar Merkezi’ndeki konferans salonund...

 

 

 

 

Adı Aylin, Sevdalinka, Gece Sesleri, Veda, Bora’nın Kitabı gibi eserlerin sahibi Ayşe Kulin Uluslararası Fuar Merkezi’ndeki konferans salonunda bir saatlik bir söyleşi gerçekleştirdi. Soma’daki maden faciasından duyduğu üzüntüyü dile getiren Kulin, düzenlenen kitap fuarının da kent için büyük bir fırsat olarak gördüğünü söyledi.

 

OSMANLI’DA KADININ YERİ

Soma’daki faciadan çok etkilendiğini dile getiren Kulin, “Keşke bu acılar yaşanmasaydı. Soma’nın her türlü yardıma, sevgiye, kucaklanmaya ihtiyacı olacak. Bu bir gereksinimdir” dedi. Yazar Kulin söyleşisine “Osmanlı’da kadının yeri” konusuyla devam etti. Kulin, “Kadın Osmanlı dönemde ilk kazanımı 1841 yılında almıştır. Kadı önünde nikahlanmaya başlamıştır. Bu durum için kadının haklarının tescillendiğini söyleyebiliriz. Diğer taraftan kız çocukları okula gönderilmeye başlamıştır” diye konuştu.

 

CUMHURİYETE BORÇLUYUZ

Cumhuriyet’ten önce sadece zenginlerin çocuklarının okula gidebildiklerini hatırlatan Kulin, “Cumhuriyetle birlikte sadece zenginlerin değil, köy insanının kız ve erkek çocukları da okula gitmeye başlamıştır. Bir köy çocuğu olan Turgut Özal, Cumhurbaşkanı olmuşsa, ya da yine bir köy çocuğu olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Başbakan olmuşsa bu Cumhuriyet sayesindedir” ifadesini kullandı.

 

SORULARI YANITLADI

Kulin, söyleşisinin 30 dakikalık bölümünde ise kitapları ile ilgili katılımcıların sorularını yanıtladı. Yazar Ayşe Kulin, söyleşisinin ardından Everest Yayınevi standında okurları için kitaplarını imzaladı. Fuara erken saatlerde giren Kulin, söyleşi öncesinde ve sonrasında vatandaşların yoğun ilgisi altında saatlerce kitaplarını imzaladı.

19 Mayıs 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

02

osmanlı çocuğu - ayşe kulin hanıma veya tanzer ünal beye birileri Cumhuriyetin gökten inmediğini, Osmanlı İmparatorluğu olmasaydı veya selçuklu olmasaydı cımhuriyette olmazdı.

Yanıtla . 0Beğen 19 Mayıs 16:02
01

Yorgun - Peki bu yazmayı siz kime borçlusunuz tanzer bey Allaha değil mi? öyle ise herkes borçlu olduğu şeye minnet duymalı isyan etmemeli darbecilere nasıl yadım ettiğini anlatmamalı işinize gelince cumhuriyet işinize geköediği zaman darbe, biz herşeyimizi Allaha borçluyuız cumhuriyete faklan da değil bunu bilin. Cumhuriyet rejiminden de şikayetimiz yok ancak bu rejimi işine geldiği gibi kullanmaya çalışanlardan şikayetimiz var

Yanıtla . 0Beğen 19 Mayıs 16:02
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR