Özmen: Doğrusu “Siyaset ve Yönetimde Etik”

Tekzip 16.10. 2015 tarihinde kocaeligazetesi.com.tr isimli web sayfanızda yer alan şahsımla ilgili haberde Selçuklu Düşünce Kulübü tarafından organize...

BÜYÜT

Tekzip

16.10. 2015 tarihinde kocaeligazetesi.com.tr isimli web sayfanızda yer alan şahsımla ilgili haberde Selçuklu Düşünce Kulübü tarafından organize edilen konferansa ilişkin başlık ve içerikte yanlışlıklar olduğu tespit edilmiştir.

Haberinizde başlık “Siyaset ve Liderlikte Etik” olarak yazmakta olup doğrusu “Siyaset ve Yönetimde Etik” olacaktır. Ayrıca konuşmanın farklı yerlerinde yapmış olduğum açıklamalar birlikte verilerek söylenenlerin bir siyasi mesaja dönüşmesi söz konusu olmuştur.

Genel olarak devlete ait çeşitli tanımlamalar yaparken Hegel’in devleti bir “yeryüzü tanrısı” gibi algıladığını ifade ettim. Konuşmanın ilerleyen başka bir yerinde “devlet toplumlar tarafından rant dağıtım merkezi” olarak görüldüğünde yozlaşmanın kaçınılmaz olduğundan bahsetmiştim. Yine konferansın sonlarına doğru uzun süreli iktidarlarda belirli düzeylerde yozlaşmanın olmasının beklenilen bir durum olduğunu Lord Acton’un “iktidar yozlaştırır, mutlak iktidar mutlak yozlaştırır” sözüne vurgu yaparak açıkladım ve bu sözün 19. Yüzyılda Vatikan’da “Papa ne derse doğrudur” anlayışına karşı söylendiğini ifade ettim. Ayrıca İbn i Haldun’a ait olan “kişi yönetici olduğunda onda tanrısallaşma dürtüleri oluşabileceğini” genel açıklamalar bölümünde hiçkimseye imâda dahi bulunmadan belirtmiştim. Sorular kısmında bir dinleyici günümüzdeki yöneticilerin Hz. Ömer adaletine sahip olup olmadığına yönelik bir soru tarafıma yöneltmiş, cevaben Hz. Ömer dönemindeki adaletin günümüzdeki şartlar dahilinde hiçbir yönetim tarafından uygulanmasının çok fazla mümkün olamayacağını ifade ettim. Konuşmada ne siyasi iktidar, ne de muhalefet partilerine yönelik hiçbir övgü veya eleştiri yer almamış; etik konusuna ilişkin genel, objektif ve bilimsel bir değerlendirme amaçlanmıştır.

Haberinizde bütün bunlar tek bir cümlede toplanarak siyasi iktidara sanki sert bir mesaj veriyormuşum gibi bir algıya dönüşmüştür. İlgili haberin belirttiğim şekilde düzeltilmesini arz ederim.

Doç. Dr. Alper ÖZMEN

17 Ekim 2016 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR