Şeker’den CHP ve gazetelere dava

AKP Milletvekili Adayı İlyas Şeker, Büyükşehir Belediyesi İmar Komisyonu Başkanlığı yaptığı dönemde evrakta sahtecilik yapılıp yapılmadığını soran CHP...

BÜYÜT

AKP Milletvekili Adayı İlyas Şeker, Büyükşehir Belediyesi İmar Komisyonu Başkanlığı yaptığı dönemde evrakta sahtecilik yapılıp yapılmadığını soran CHP’ye ve bu ilanları yayınlayan gazetelere tazminat davası açtı.

AKP Milletvekili adayı İlyas Şeker, Büyükşehir Belediyesi İmar Komisyonu Başkanlığı yaptığı dönemde Sefa Sirmen Bulvarı üzerindeki bir benzin istasyonunun LPG tesisine çevrilmesine onay verilen komisyon raporunda evrakta sahtecilik yapılıp yapılmadığını soran CHP’ye ve bu ilanları yayınlayan gazetemiz Kocaeli’nin de içinde bulunduğu basın kuruluşlarına açtığı dava dün görüldü. Duruşma 19 Temmuz tarihine ertelendi. Öte yandan imar komisyonu raporuna karşı CHP’lilerin açtığı dava 10 gün önce karara bağlandı. Mahkeme benzin istasyonunun LPG tesisine çevrilmesi kararını durdurdu. Ancak bu süreçte tesisin yapımı tamamlandı.

RAPOR DEĞİŞTİ İDDİASI
29 Mart yerel seçimlerinden önce Ekşiler İnşaat tarafından Sefa Sirmen Bulvarı üzerinde bulunan bir benzin istasyonu LPG tesisine çevrilmek istenmiş, olayla ilgili Büyükşehir Meclisi İmar Komisyonu toplanmıştı. İddialara göre İmar Komisyonu Başkanı İlyas Şeker ve CHP’li Ali Haymanalı’nın da bulunduğu üyeler tarafından tesislerin kurulmaması yönünde karar verilmişti. Fakat iddialara göre Ali Haymanalı odadan çıktıktan sonra Komisyon Başkanı İlyas Şeker ve AKP’li üyeler tarafından yeni bir rapor yazılıp tesislerin kurulması için izin verilmişti.

İLK DURUŞMA
Mecliste ise CHP’lilerin itirazlarına rağmen oy çokluğu ile LPG tesislerinin kurulmasına karar verilmişti. CHP tarafından Özgür Kocaeli, Kocaeli Gazetesi ve Bizim Kocaeli gazetelerine ilan verilmiş, ilanda İlyas Şeker’e evrakta sahtecilik yapıp yapmadığı sorulmuştu. İlyas Şeker’de bunun üzerine CHP Genel Merkezi’ni, gazetemiz Kocaeli ve diğer basın kuruluşlarına kişiliği zedelendiği ve hakarete uğradığı gerekçesiyle manevi tazminat davası açmıştı.

SUÇLAMAYI RED
İlyas Şeker’in açtığı dava Kocaeli 2. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülmeye başlandı. Görülen duruşmaya tarafların müvekkilleri katıldı. Duruşmada İlyas Şeker’i Av. Halit Çokan savunurken davalıları Av. Fahri Örengül, Av. Sara Mungan, Av. Nazmi Küçükosmanoğlu ve Av. Suat Temoçin katıldı. Görülen ilk duruşmada taraf avukatları delillerin ve evrakların incelenmesi için davanın ertelenmesini talep etti. Davalı avukatları ise suçlamaları kabul etmedi. Mahkeme heyeti aldığı karar ile davayı 19 Temmuz 2011 tarihine erteledi.

İPTAL KARARI
CHP kararın meclisten geçmesinin ardından yürütmenin durdurulması için dava açmıştı. Usulsüzlük yapıldığı gerekçesiyle açılan davayı CHP’li meclis üyeleri kazandı. Mahkeme heyeti Ekşiler İnşaat’ın yaptığı petrol istasyonunun LPG tesislerine çevrilmesi kararını 10 gün önce yapılan duruşmada iptal etti. Fakat Ekşiler İnşaat projeyi geçtiğimiz yıl tamamladı.

09 Haziran 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR