Başkan Karabalık, yıkamadığı binanın kurdelesini kesti

Kartepe Atakent Mahallesi’nde bulunan eski Çetinkaya Market’in bulunduğu binada geçtiğimiz ay Es-mar Market’in açılışı gerçekleştirildi. 3 katlı olan...

BÜYÜT

Kartepe Atakent Mahallesi’nde bulunan eski Çetinkaya Market’in bulunduğu binada geçtiğimiz ay Es-mar Market’in açılışı gerçekleştirildi. 3 katlı olan binanın son iki katının ruhsatsız olduğu öğrenilirken, binanın kaçak katlarını yıkması gereken Şükrü Karabalık açılış kurdelesini kesti
Atakent Mahallesi Uzunçiftlik Sapanca Yolu 2. Km No:4. Kartepe adresinde yer alan eski Çetinkaya Market’in bulunduğu ve avukat İhsan Çetinkaya’nın sahibi olduğu 3 katlı binaya geçtiğimiz ay Es-mar Marketler Zinciri taşındı. Es-Mar Marketler Zinciri’nin kiralayarak taşındığı binanın açılışını Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık yaptı. Buraya kadar her şey normal gözükebilir. Bir belediye başkanı ilçesinde bulunan bir marketin açılışını yapabilir. Ancak konunun özüne inildiğinde durum hiç de normal değil.
2 KAT İMARDA YOK
Avukat İhsan Çetinkaya’nın binası tek katının ruhsatı var. 750 metrekarelik alanı bulunan binanın diğer 2 katının ise ruhsatı yok. Yani kaçak. Şimdi sorulması gereken birkaç soru var. Kartepe Belediyesi kaçak katları neden yıkmıyor? Kaçak katları yıkılmayan binada bulunan Erhan Yılmaz ve Selim Özbay'ın ortaklığındaki Es-mar Market’in açılışını Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık nasıl yapıyor?
“BELEDİYE HESABINA PARA YATIR”
Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık ruhsatsız olduğu için yıkılması gereken son iki katla ilgili olarak belediye hesabına bir miktar para yatmasını bekliyor. Hesaba para yattığı taktirde 2 katın ruhsatı çıkacak, bu yüzden yıkım için herhangi bir işlem yapılmıyor. Ödeme yapılması bekleniyor. İddialara göre 2 bin 662 metre kare arsa üzerinde bulunan bina 2009 yılında tek kat için ruhsatını aldı. 3.5 kata kadar imar izninin bulunduğu arsada avukat İhsan Çetinkaya ilk olarak 665 metrekareye tek katlı bir bina inşa etti ve Çetinkaya Market olarak kullanıma açtı.
“SEN BAŞLA, BİZ
RUHSATI VERİRİZ”
Birkaç sene sonra Çetinkaya binanın geri kalan 2,5 katını daha inşa etmek istedi. Ruhsat için belediyeye başvuran Çetinkaya’ya Kartepe Belediyesi tarafından “Sen inşaata başla bir iki gün içerisinde ruhsatın çıkar” denildi. İnşaata başlayan ve 2 katın kabasını tamamlayan İhsan Çetinkaya’nın önüne daha sonra belediye yetkilileri tarafından yapı denetim ve otopark harcı olarak 140 bin liralık bir ödeme listesi konuldu. 30 bin lirası yapı denetim harcı olan ödemelerin 111 bin lirasını otopark harcı oluşturuyordu.
“DIŞ ALANIM OTOPARK”
Konuyla ilgili gazetemize konuşan avukat İhsan Çetinkaya belediyenin kendisinden harç parası adı altında adeta haraç istediğini ve otopark harcı uygulamasının Kartepe’de ilk olarak kendisine uygulandığını belirtti. Çetinkaya; “Benim binamın dışında bin metrekare alanım var. Buralar otopark olarak kullanılabilecek alanlar. Belediye yetkilileri bana bu alanları kullanamayacağımı ve yapılan hesaplamalar sonrasında 30 araçlık bir otoparka ihtiyacım olduğunu söylediler.
“HARÇ DEĞİL HARAÇTIR”
Araç başı 3 bin 700 liradan ödemem gereken toplam ücret 111 bin lira idi. Ben de buna itiraz ettim. Toplam alanın birinci kat göz önüne alınmadan sadece 2 ve 3. katların alanlarıyla hesaplanması gerektiğini düşünüyorum. Belediye şimdi benden 111 bin lira otopark 30 bin lira da yapı denetim ücreti istiyor. Yapı denetim harcı her zaman istenilen bir ücret. Bu gayet normal. Ancak otopark harcı Kartepe’de bir ilk ve bana uygulanıyor. Bu harç değil adeta haraçtır.”

06 Temmuz 2012 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR