“Bölgemiz ülkenin lokomotifi”

        Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından her yıl ilan edilmekte olan Türkiye’nin ilk 1000 ihracatçı firmalarının 2013 sonuçları açıklandı...

BÜYÜT

 

 

 

 

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından her yıl ilan edilmekte olan Türkiye’nin ilk 1000 ihracatçı firmalarının 2013 sonuçları açıklandı. Doğu Marmara Bölgesi’nde yer alan firmalar hem ihracat kapasiteleri hem de sayısal olarak listedeki yoğunluklarıyla dikkat çekti. Konu hakkında değerlendirmelerde bulanan Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) Genel Sekreteri Dr. Fatih Akbulut, bölgenin ihracat rakamları hakkında ajans uzmanlarınca yapılan çalışmalar sonucu ortaya çıkan sonuçları kamuoyu ile paylaştı.

 

İHRACAT ARTIYOR

Genel Sekreter Fatih Akbulut, sonuçlara ilişkin yaptığı açıklamada, “2013 yılı TİM ihracat rakamlarına baktığımızda Doğu Marmara Bölgesi’nin Türkiye’nin lokomotifi olmaya devam ettiğini görüyoruz. Buna göre 38’i ilk 500 içerisinde olmak üzere; Kocaeli 56, Sakarya 9, Düzce 1, Bolu ve Yalova 2 firma ile toplamda 70 firmanın merkezleri bölgede yer alıyor” dedi.

 

KOCAELİ’DEN 94 FİRMA

Ancak bölgede merkezi olmadığı halde üretim tesisleri burada yer alan firmalar bulunduğunun da altını çizen Akbulut, “Bu değerlendirmeye göre ise 86’sı ilk 500’de olmak üzere toplam 140 firmanın Doğu Marmara bölgesinde yer aldığını söyleyebiliriz. Bu rakamın da iller arasındaki dağılımı Kocaeli 94, Sakarya 25, Düzce 11, Bolu 7 ve Yalova’dan da 3 firma yer almıştır” dedi.

 

İLİMİZ İLK SIRADA

İhracat rakamları ile ilgili de açıklama yapan Akbulut, şöyle devam etti: “Son TİM verilerine göre Kocaeli 12.7 milyar dolar, Sakarya 2,2 milyar dolar, Düzce 115 milyon dolar, Bolu 147 milyon dolar ve Yalova 305 milyon dolar olmak ihracat rakamına ulaştı. Ancak; merkezi bölgemizde olmayan firmaların ihracat rakamları bu tutarın içerinde yer almıyor.”

 

HEDEFİMİZ; 2023

İhracatçı ilk 1000 firmanın değerlendirmelerini de yapan Genel Sekreteri Dr. Fatih Akbulut, “İlk 1000 firma ile ilgili tespitlerimize göre ise Doğu Marmara’da yer alan 70 firmanın ihracat rakamı toplam 13,2 milyar dolardır. Sadece üretim tesisi Doğu Marmara’da olan 140 firmanın ihracat rakamı dikkate alındığında ise bu tutar 27,2 milyar dolara yükseliyor. Aradaki fark olan yaklaşık 14 milyar dolar tutarındaki rakamın yarısının bölgemizde üretilen katma değer olduğu göz önüne alınırsa Doğu Marmara’nın toplam ihracat rakamının yaklaşık 22 milyar dolar dolaylarında olduğu söylenebilir. Bu da Türkiye ihracatının yüzde 15’inin bölgemizde üretim yapan firmalar tarafından gerçekleştirildiği anlamına gelmektedir” dedi. Akbulut, hedeflerinin ise 2023 yılındaki 500 milyar dolar ihracat rakamına ulaşmak olduğunu söyledi.

25 Temmuz 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR