Zeytinoğlu: 132 firmamız en büyükler arasında

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu “Türkiye’nin büyük işletmelerinin yüzde 13’ü Kocaelili. Bu sonuç bizim imalat sanayi ve vergi oranlarımızla da örtüşüyor...

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu “Türkiye’nin büyük işletmelerinin yüzde 13’ü Kocaelili. Bu sonuç bizim imalat sanayi ve vergi oranlarımızla da örtüşüyor. Türkiye’nin en büyükleri arasındaki 132 firmamızı kutluyoruz” açıklamasında bulundu

 

Meclis başkanı Hasan Tahsin Tuğrul başkanlığında yapılan meclis oturumuna 17 Ağustos depreminde hayatını kaybedenler için saygı duruşu ile başlanıldı. Meclis toplantısında konuşan KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Türkiye’nin ikinci 500 büyük listesinde 52 firmamız bulunuyor. 4 firmamız ilk 500’den ikinciye düştü. (Geçen yıl 49 idi)İlk 500 büyük firma içerisinde 80 firmamız yer alıyordu. Böylece, Türkiye’nin en büyük 1000 işletmesi içerisinde, Kocaeli’nden toplam 132 firma yer almış oldu. Yani Türkiye’nin büyük işletmelerinin yüzde 13’ü Kocaelili. Bu sonuç bizim imalat sanayi ve vergi oranlarımızla da örtüşüyor. Türkiye’nin en büyükleri arasındaki 132 firmamızı kutluyoruz” dedi.

 

“RAHMETLE ANIYORUZ”

17 Ağustos depreminin 17. Yıl dönümüne yönelik açıklamalarda bulunan Zeytinoğlu, “Bugün 17 Ağustos 1999 depremi üzerinden 17 yılı geride bıraktık. Yüzyılın en büyük felaketi Marmara Depreminde 17 binin üzerinde can kaybının yanı sıra maddi olarak da ciddi miktarda kayıplar olmuştu. Kocaeli İlindeki sanayi kuruluşlarının yüzde 32’si depremden olumsuz yönde etkilenmişti. Ölenleri rahmetle anıyoruz” açıklamasında bulundu.

 

“HAİN BİR DARBE GİRİŞİMİ YAŞADIK”

Türkiye olarak zor bir dönemden geçiyoruz diyen KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “15 Temmuz Cuma gecesi, ‘hain’ bir darbe girişimi yaşadık. O uzun gecede, Cumhurbaşkanımızın önderliğinde, Başbakanımız, ordumuz, siyasetçi ve bürokratlarımız, emniyet güçlerimiz, medya, sivil toplum örgütlerimiz ve tankların yolunu kesen halkımızla, demokrasi adına dünyaya örnek olacak bir sınav verdik. Türk milletinin kararlı duruşu ve sarsılmaz direnci ile darbe girişimi, çok şükür kısa sürede püskürtüldü” ifadelerini kullandı.

 

“KAYIRMACILIĞIN SONA ERECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM”

Hükümetimin çalışmalarının sürdürdüğünü vurgulayan Zeytinoğlu, “Hükümetimizin gayretleri ve iş dünyasının destekleri ile Türkiye’nin en kısa sürede toparlanacağına inanıyoruz. Bu süreçte kısa zamanda içeride demokrasi ve özgürlükler teminat altına alınmış, ekonominin işleyişi normalleşmiştir. Darbe girişiminin ekonomideki tahribatının da ortadan kaldırılacağı önümüzdeki dönemde, bu yapının ekonomik hayattaki uzantılarının da temizlenmesiyle haksız rekabetin azalacağını, ekonomide şeffaflığın artacağını, fırsatlara erişim noktasında adalet olacağını, bu yapının iş dünyasındaki kendi uzantılarına yönelik kayırmacılığın sona ereceğini düşünüyorum” şeklinde konuştu.

 

“ÜZERİNE DÜŞENİ YAPIYOR”

Önümüzdeki dönemde iş dünyası olarak hedefimiz, küresel rekabeti artırmaya yönelik yeni reformlarla, Türkiye’nin, özel sektör öncülüğünde daha da güçlenmesini sağlamak olacaktır diyen Ayhan Zeytinoğlu, “Bu kapsamda hükümetimizin üzerine düşenleri yaptığını görüyoruz. Hükümetimizin ekonomiye yönelik adımlarının yanı sıra, Türkiye’nin düşmanlarını azaltmaya, dostlarını artırmaya yönelik dış siyaseti,  iş dünyasının önünü açacak yeni sonuçlar üretecek, iş dünyası açısından yeni imkanlar yaratacaktır. (Rusya, Suriye, İran, Mısır)İş dünyası sorumluluklarının bilincindedir. İş dünyasının ana hedefi demokrasiye her zaman ve her koşulda sahip çıkarak, üretim ve yatırımla Türkiye’nin büyümesine, zenginleşmesine katkıda bulunmak,  iş ve aş yaratmaktır” açıklamasında bulundu.

 

“TÜRKİYE’YE DUYULAN GÜVENİ PEKİŞTİRMELİYİZ”

İş dünyası olarak, bu konuda bize de görevler düşmektedir diyen Zeytinoğlu, “Yaşananların ne anlama geldiğini, iş yaptığımız kişi ve kurumlara anlatmalı, onların Türkiye’nin yanında yer almalarını sağlamalı, Türkiye’ye duyulan güveni pekiştirmeliyiz. Kocaeli Sanayi Odası bu olayların hemen ardından, bölgemizde faaliyet gösteren yabancı sermayeli kuruluşların temsilcileri ile bir araya gelerek, benzer bir çalışma başlatmıştır. Bu görüşmelerde Türkiye’nin güven ve istikrar içinde büyüyen bir ülke olduğunun altı çizilmiş, Türkiye’nin yönetim anlayışında herhangi bir değişiklik olmadığı anlatılmıştır” dedi.

 

“RUSYA İLE OLAN İHRACATIMIZ YÜZDE 60 GERİLEMİŞ”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya ziyaretinin olumlu etkiler bırakacağını belirten Zeytinoğlu, “Cumhurbaşkanımızın Rusya ziyaretinden özellikle ticari ve ekonomik ilişkilerimiz açısından olumlu sonuçlar çıktı.Rusya kapısının açılıyor olması bizler için çok önemli.En önemli ticaret partnerlerimizden biri olan Rusya, bu yıl  ihracatımızda ilk 20 ülke arasında yer almıyor. 2012 yılında 4'üncü, 2013 yılında 4'üncü, 2014 yılında 7'inci, 2015 yılında 9'uncu sıradaydı. Rusya ile olan ihracatımız geçen yılın ilk 7 ayında yüzde 60 gerilemiş. Geçtiğimiz yıl 24 milyar dolar olan İki ülke arasındaki dış ticaret hacminin 100 milyar dolar olarak hedeflenmesi güzel bir gelişme” değerlendirmesinde bulundu.

 

“EN BÜYÜK İŞLETMELERİNDEN YÜZDE 13’Ü KENTİMİZDE”

İstanbul Sanayi Odası Türkiye’nin ikinci 500 büyük sanayi kuruluşu listesini açıkladı diyen Zeytinoğlu, “Türkiye’nin İkinci 500 büyük listesinde 52 firmamız bulunuyor. 4 firmamız ilk 500’den ikinciye düştü. (Geçen yıl 49 idi)İlk 500 büyük firma içerisinde 80 firmamız yer alıyordu. Böylece, Türkiye’nin en büyük 1000 işletmesi içerisinde, Kocaeli’nden toplam 132 firma yer almış oldu. Yani Türkiye’nin büyük işletmelerinin yüzde 13’ü Kocaelili. Bu sonuç bizim imalat sanayi ve vergi oranlarımızla da örtüşüyor. Türkiye’nin en büyükleri arasındaki 132 firmamızı kutluyoruz” açıklamasında bulundu.

 

ARA ELEMAN YETİŞTİRİLMESİ GÜNDEME GELDİ

Başkan Ayhan Zeytinoğlu’nun konuşmasının ardından dilek ve temenniler bölümünde meslek komitesi tarafından kapatılan teknik okulların öğrencilerinin ara eleman olarak yetiştirilmesi yönünde bir teklif gündeme getirildi. Konuya cevap veren Meclis Başkanı Hasan Tahsin Tuğrul, “Yönetim kurulu olarak bu konuya daha sonra değerlendirmeye alacağız, şuan için OHAL süreci takip ediliyor” karşılığını verdi.

 

ice11-234.jpg

 

TEŞEKKÜR BELGELERİ TAKDİM EDİLDİ

KSO’nın bünyesinde bulunan Bizim Köy Okulu’na katkılarından dolayı 5 üyeye teşekkür belgesi takdim edildi. KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu tarafından Kemal Saraç, Mehmet Ali Kartal, Birol Bozkurt, Hasan Şeref Han ve Çolak Metalurji adına Cahit Aşkın Mustafa Kurtel’e teşekkür belgeleri takdim edildi. Bir sonraki meclis toplantısı 21 Eylül Çarşamba günü gerçekleştirilecek.  Meclis toplantısının ardından “17 Ağustos Derinlerdeki Acı” adlı fotoğraf sergisi açıldı.

Serkan BORLAK

 

17 Ağustos 2016 Kocaeli- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR