İktidar çalışıyor, muhalefet konuşuyor

2014 yılı Mart ayında gerçekleştirilecek olan yerel seçimler öncesinde iktidar partisi AKP seçim çalışmalarını büyük bir titizlikle sürdürüyor. Öte ya...

BÜYÜT

2014 yılı Mart ayında gerçekleştirilecek olan yerel seçimler öncesinde iktidar partisi AKP seçim çalışmalarını büyük bir titizlikle sürdürüyor. Öte yandan muhalefet partileri CHP ve MHP henüz somut adımlar ortaya koyamadı

Yerel seçimler 2014’ün Mart ayında gerçekleştirilecek. Seçim çalışmaları için siyasi partilerin zamanı kısıtlı. Seçim çalışmalarına çoktan başlamış olması gereken siyasi partilerin kimilerinde ufak hareketlilikler mevcut. Kiminde ise çalışmalar partinin kurulduğu ilk yıllardan bugüne başlamış ve olgunlaşmış durumda. Söz konusu siyasi partiler malumunuz iktidar partisi AKP, ana muhalefet partisi Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve muhalefet partisi Milliyetçi Hareket Partisi (MHP).

ÇALIŞMALAR 2009’DA BAŞLADI
Öncelikle iktidar partisi AKP’yi ele alalım. Adalet ve Kalkınma Partisi’nde seçim çalışmaları çok uzun zaman önce başladı. Parti ilkesi olarak kitleselleşmeyi ve seçim bölgesinde bulunan bütün hanelere nüfuz etmeyi temel alan AKP’de 2014 yerel seçimleri için çalışmalar 2009 yılının Mart ayında, bir önceki yerel seçimlerin hemen ardından başlamıştı. 2009 yılında kentimizde büyük bir zafer elde eden AKP teşkilatları beklenenin aksine bir rehavete kapılmayarak bir sonraki dönem için ciddi adımlar atmaya başlamıştı.

4012 SANDIK İÇİN YÖNETİM KURULU
AKP İl Başkanı Mahmut Civelek sayısal verilerle ilgili konuştu. 4 bin 12 seçim sandığı kurulmuş kentimizde 2009 yılında gerçekleştirilen yerel seçimler için. Yeni dönemde bu sandıkların hepsine 9 kişilik ‘Sandık yönetim kurulu’ atamışlar. Civelek bu konuyu muhalefet partilerinin yanlış anladığını söylüyor, “Biz sandık yönetim kurulunu atadık dediğimizde muhalefet partileri sandık sorumlusu, müşahidi atadık zannediyor, gidiyor sandık başında poz veriyor. Bunlar oldukça yanlış” ifadeleriyle muhalefetin düştüğü yanılgıyı dile getiriyor.

9 İSİMDEN OLUŞACAK
Her sandık için 9 isim. Bu isimler aktif olarak çalışmalarına başlayalı uzun bir süre geçti. 3 ana kademe parti üyesi, 3 kadın kolları üyesi, 3 de gençlik kolları üyesinden oluşan sandık yönetim kurulları kendi bölgelerinde seçmenleri siyasi görüşlerine göre analiz etmiş, daha önceki seçimlerde hangi partilere oy verdiklerini araştırmış ve seçim bölgelerindeki isimler temas etmeye başlamış. Civelek bu konuda iddialı; “Diğer partiler bu sayıda üyeyi bir araya getiremez. Biz 40 bin üye ile sandık yönetim kurullarını oluşturduk, aktif çalışıyoruz” diyor.

KANDİL AKŞAMI 1760 HANEYE ANLIK ZİYARET
Bir önceki kandil akşamında AKP’liler bir deneme yapmışlar. Ne kadar örgütlü bir yapıda olduklarını görmek için son anda karar vererek ev ziyareti yapmışlar. Bir gecede toplam bin 760 eve girmiş, parti çalışmaları hakkında bilgi vermiş, ülkenin ve kentin 2023 ve 2071 vizyonu ile ilgili sohbet etmişler. AKP’nin seçim stratejisi ile ilgili en net tanımı Mahmut Civelek’ten duyalım; “Bizim derdimiz 2 oy almak değil. Biz 2023’e, 2071’e yatırım yapıyoruz.”

MAHALLE TEMSİLCİLİKLERİ
AKP’nin bir diğer önemli çalışması da mahalle temsilcilikleri. AKP bütün ilçelerde onlarca mahalle temsilciliği açmış durumda. Mahalle temsilciliklerini değerlendiren Mahmut Civelek; “Bizim derdimiz gelecek. Geleceği düşünerek adım atıyoruz. Mahalle temsilciliklerimiz parti bürolarımızın mahallelere indirgenmiş hali. Üyelerimiz, vatandaşlarımız mahalle temsilciliklerini partimize aidiyet hissediyorlar. Kahve köşelerinde siyaset yapmaktansa bütün mahallelerde temsilcilik açmak için çabalıyoruz” dedi.

AYRILIK ÇALIŞMALARI DA ETKİLEDİ
Ana muhalefet partisi CHP’de ise durum pek parlak değil. Parti içerisindeki çekişmelerden ötürü birkaç ay önce çalışmalar durma noktasına gelmişti. Örgüt seçimlerinin tamamlanmasının ardından özellikle İzmit İlçe Örgütü ile İl Örgütü arasında yaşanan gözle görülür ayrılık seçim çalışmalarına da yansıdı. CHP İzmit İlçe Örgütü, il örgütünden tamamen bağımsız bir yapıda, kendi projeleri ve çalışmaları ile seçimlere hazırlanıyor. CHP’nin parçalanmış yapısında olabilecek en iyi çalışmalardan birini CHP İzmit İlçe Örgütü ortaya koyuyor.

CHP’NİN PROJE KOMİSYONU
Ancak CHP, İzmit İlçe Örgütü’nden ibaret değil. İzmit ilçenin yaptığı mahalle ziyaretleri ve özellikle yerel basında yer alan çalışmalarının yanında partinin kent genelinde tanımlanması için bakılması gereken yapı il örgütü. CHP İl Örgütü’nün ortaya koyduğu elle tutulur tek çalışması kurduğu Proje Komisyonu. Komisyonun başında Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeofizik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mithat Fırat Özer var.

SANDIK GÖREVLİLERİNİN EĞİTİMİ
CHP’nin proje komisyonu şimdilik birkaç ilçeyi ziyaret etmiş ve yapılması planlanan çalışmalarla ilgili bilgi alışverişinde bulunmuş. Proje komisyonu ortaya bir çalışma prensibi koyacak. Projeler koyacak. Bunun ardından da seçim çalışmaları başlayacak. Proje komisyonuna ek olarak gerçekleştirilen bir diğer çalışma ise sandık görevlilerinin eğitimleri. İlgili görevlilerinin eğitimleri başlamış. Sandık görevlileri eğitilecek ve sadece bir gün boyunca sandık başında bekleyecek. Yerel seçim sürecine 1 yıl kala CHP bu yönüyle iktidar partisi AKP’den birkaç yüz adım geride.

MHP’DE POPÜLER ADAYLAR
Öte yandan bir diğer muhalefet partisi olan MHP’de de durum farklı değil. CHP’den yaptığı Salih Şirin transferi ile Derince’de Halit Altuntaş’ı aday göstermekle, Büyükşehir Belediyesi için Saffet Sancaklı’nın adaylığını dile getirmekle seçim çalışması yapan MHP’de, kimi popüler adayları transfer etmenin dışında seçim süreciyle alakalı oldukça sönük bir yapı sergilediği görüşü hakim. MHP’nin yapabildiği tek şey ise sandık sorumlularını kağıt üzerinde belirlemek.

MUHALEFETTE ÇALIŞMALAR AYNI
MHP ve CHP’de süregelen çalışmaların benzerleri genel seçimlerde yüzde 10 barajının altında kalan birçok partide de benzer şekilde sürmekte. İrili ufaklı birçok parti sandık sorumlularını belirlemiş durumda. Göstermelik üye katılımları da bütün muhalefet partilerinde devam ediyor. Sandık sorumluları eğitiliyor, köy köy, mahalle mahalle dolaşıp ilgili parti yöneticileri tarafından gazeteler için boy boy poz veriliyor. Yerel seçimlere 1 yıl kala göstermelik çalışmalarla hareket eden muhalefetin yanında iktidar partisi AKP emin adımlarla yerel seçimlere hazırlanıyor.

05 Şubat 2013 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR