Geri kazanım suyu sanayiye veriliyor

Projenin bir ilk olduğunu belirten Genel Müdür İlhan Bayram, iki tesisin daha devreye girmesi ile günde 60 bin metreküp suyun tasarruf edileceğini du...

Projenin bir ilk olduğunu belirten Genel Müdür İlhan Bayram, iki tesisin daha devreye girmesi ile günde 60 bin metreküp suyun tasarruf edileceğini duyurdu.

 

Bölgede iki yıldır yaşanan kuraklıktan dolayı bir dizi önlem alan İSU Genel Müdürlüğü, atıksu arıtma tesislerinde arıtılan çıkış sularını değerlendirmek için Geri Kazanım Suyu projesi geliştirdi. Tesislerin çıkış sularının ultraviyole ışınları ile ikinci bir arıtmadan geçirilmesini sağlayan UV sistemi, Gebze, Kandıra ve Cebeci atıksu arıtma tesislerinde uygulanarak yeşil alanlar ile park ve bahçelerin sulanmasında kullanıldı.

 

SANAYİYE İLK SU

Kurum, Başiskele Kullar, İzmit Plajyolu ve Körfez Atıksu Arıtma tesislerinin çıkış sularının sanayi tesisleri ile yeşil alanlarda kullanılması için de hazırladığı 3 ayrı projenin inşaat çalışmalarını sürdürüyor. Üç ay gibi kısa sürede 4,9 milyon TL yatırım ile Kullar Atıksu Arıtma Tesisi’nde geri kazanım suyu sistemi kuran İSU, bölgedeki sanayi kuruluşlarına geri kazanım suyu vermeye başladı. Tesisten elde edilecek günlük 10 bin metreküp geri kazanım suyu bölgede faaliyet gösteren sanayi kuruluşları ile park ve bahçelere verildi.

 

PLAJYOLU VE KÖRFEZ YAKINDA

İnşaatı süren Plajyolu Atıksu Arıtma Tesisi Geri Kazanım Suyu Projesi ise kısa bir süre içinde tamamlanacak. Geri kazanım suyu ünitesi ile yeni hatlar için 3,9 milyon TL yatırım yapıldı. Tesisten elde edilecek günlük 10 bin metreküp geri kazanım suyu, bölgedeki sanayi kuruluşları ile Sekapark’ın sulanmasında kullanılacak. Günlük 40 bin metreküp su elde edilerek TÜPRAŞ’ın proses su ihtiyacını karşılayacak olan Körfez Atıksu Arıtma Tesisi Geri Kazanım Projesinin inşaatı ise büyük bir hızla sürüyor.

 

“PROJE TÜRKİYE’DE İLK”

Atıksu arıtma sularının geri kazandırılmasının Türkiye’de bir ilk olduğunu vurgulayan Genel Müdür İlhan Bayram, “Geri kazanım suyu, arıtma tesislerinde arıtılan evsel atıksuların yeni yaptığımız ikinci bir tesiste ultraviyole ışınları ile arıtılmasıyla elde ediliyor. Gebze, Kandıra ve Cebeci’de uyguladığımız sistemi İzmit Plajyolu, Başiskele Kullar ve Körfez Atıksu Arıtma Tesisleri’nde de kuruyoruz. Kullar’da tamamladığımız sistemden bölgedeki sanayi kuruluşları ile park ve bahçelere ilk suyu vermeye başladık. Üç tesisten toplam 60 bin metreküp elde edeceğiz. Böylelikle arıtma tesislerinde arıtılan suların denize deşarj edilmemesini sağlayarak, kaliteli içmesuyunun sanayi kuruluşları ile yeşil alanların sulanmasında kullanmasının önüne geçmiş olacağız” dedi.

01 Ekim 2014 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?


Kocaeli için kar uyarısı! mask
Kocaeli için kar uyarısı!

iPhone X, Türk Telekom mağazalarında mask
iPhone X, Türk Telekom mağazalarında
Otel odasında ölü bulundu! mask
Otel odasında ölü bulundu!
2 polis tecavüzden tutuklandı! mask
2 polis tecavüzden tutuklandı!
Salim Dervişoğlu’na 10 istekli mask
Salim Dervişoğlu’na 10 istekli
Tevfik Seno’da güvenlik zafiyeti! mask
Tevfik Seno’da güvenlik zafiyeti!

BEĞEN 21 B
TAKİP ET 2 B

YÜKLENİYOR