Sürgün anması için yerinde inceleme

Bir süredir çalışmaları sürdürülen Kafkas Sürgün anması için Kandıra’da temaslarda bulunuldu. 1864 yılında Kuzey Kafkasya’dan Rus savaşı sonucunda An...

BÜYÜT

Bir süredir çalışmaları sürdürülen Kafkas Sürgün anması için Kandıra’da temaslarda bulunuldu. 1864 yılında Kuzey Kafkasya’dan Rus savaşı sonucunda Anadolu topraklarına sürülen Kafkas halklarının ilk çıktıkları noktalardan biride Kandıra Kefken Babalı Köyü olarak uzmanlar tarafından tespit edilmişti. Geçmiş yıllarda Kuzey Kafkas halkları tarafından bu noktada anma programları düzenleniyordu. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Kafkasyalılar tarafından yapılan çalışmalar ile önümüzdeki Mayıs ayında bölgede büyük bir anma programının yapılması planlandı. Karaosmanoğlu ve önde gelen Kafkasyalılar ile geçtiğimiz ay yapılan toplantının ardından bölge içinde ilk somut adım atılmış oldu.

 

KANDIRA’YA ÇIKARMA YAPILDI

Mayıs ayında gerçekleşmesi planlanan anma için Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Nermin Tol, Kandıra Belediyesi Kültür Müdürü Mehmet Özcan, Akmis Seyahat Yönetim Kurulu Başkanı Ruhi Karaalp, İşadamı Hasan Konca ve Akmis Seyahat Genel Müdürü Olgun Aksoy önce Kandıra Belediye Başkanı Ünal Köken ile görüştü. Ardından ise Babalı sahiline giderek Babalı Köyü Muhtarı Metin Yürük ile Kafkasyalıların ilk sığındıkları mağaraya gidildi. Mağarada ve çevrede incelemelerde bulunarak, yapılacak büyük anma için planlama yapıldı.


KARAAĞAÇ’A GİDİLDİ

Ardından ise Kafkasyalıların karaya ulaştıktan sonra dönemin vebası nedeniyle sıtma hastalığından yaşamını yitiren 1161 Kafkasyalının mezarlarının bulunduğu Karaağaç’a gidildi. Karaağaç Köyü muhtarı Mehmet Elmacı’nın da katıldığı incelemelerde toplu mezar çevresinde yapılacak çalışmalar görüşüldü. Heyet ardından ise Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Kandıra Şube Müdürü Faruk Taşer ile fikir alışverişinde bulunuldu. Nermin Tol’ün başkanlığında önümüzdeki hafta bir toplantı yapılacak çalışmalar son şeklini alacak.

13 Mart 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR