Pakmaya’nın yeni hedefi 2018 Avrupa Çevre Ödülü

Haber: Nurşah ŞAHİN   Çevreye büyük önem veren kuruluşların başında yer alan Pakmaya, hedef büyüttü. Pakmaya hakkında gazetemize bilgi veren Fabri...

Haber: Nurşah ŞAHİN

 

Çevreye büyük önem veren kuruluşların başında yer alan Pakmaya, hedef büyüttü.

Pakmaya hakkında gazetemize bilgi veren Fabrika Müdürü Yalçın Özel, Ar-Ge ve Çevre Direktörü Doç Dr. Mustafa Türker, Fabrikalar Teknik Direktörü Yönetim Kurulu Üyesi Dr. A.Tuncay Gürarda ve Mali ve İdari İşler Müdürü Sedat Uslu hedeflerin 2018 yılında düzenlenecek olan Avrupa Çevre Ödülünü almak olduğunu söyledi.

 

FABRİKA 1973 YILINDA KOCAELİ’DE KURULDU

Pakmaya, Pak Grubu şirketlerinden olup, kökleri Cumhuriyetin kuruluş yıllarına gitmektedir. Grubundaki diğer şirketler, hamur geliştiricileri ve diğer gıdalar üreten As Gıda, Türkiye’nin ve Yunanistan’ın en büyük kuşe karton fabrikaları Kartonsan ve Mel (Macedonian Paper Mills SA), Selka, Esnek ambalaj imal eden Intermat ve yem hammaddeleri üreten Integro A.Ş. ‘dir. Prof. Mustafa Nevzat Bey’in kendi adını taşıyan İlaç Laboratuarını 1923 yılında kurması ile temelleri atılan grup şirketi 1973 yılında Kocaeli’de ilk Pakmaya fabrikasını kurmuştur.

1986’da İzmir/ Kemalpaşa’da ikinci maya fabrikası,

1990’da Düzce /Cumayeri’nde  üçüncü  maya fabrikası,

1998’de Romanya’da dördüncü maya fabrikası açılmıştır. 

 

ice33-023.jpg

 

6 KITADA 120 DEN FAZLA  ÜLKEYE İHRACAT

Pakmaya 1981 yılında ilk ihracatını İran’a 51 ton kuru maya ile başladı. Bugün ise % 100 yerli sermaye ile 6 kıtada 120 den fazla ülkeye ihracat yapılmaktadır. Pakmaya, üretiminin yarıdan fazlasını dış pazarlara gönderirken, Kocaeli fabrikası üretiminin % 100’ünü ihraç etmektedir. Pakmaya, maya sektöründe dünyanın önde gelen ilk beş firması arasındadır.  2012 yılında ABD’deki satış faaliyetlerini yürütmek üzere Los Angeles’da PAK North America şirketi kurulmuştur. Bu şirket yerel olarak fason katkı imalatı yaptırmakta ve Türkiye’den maya ithal edip ABD’de pazarlamaktadır.

 

 AR-GE FAALİYETLERİ

Yeni ürünler geliştirmek ve uluslararası ölçekte rekabetçi olmayı hedefleyen firma, 1989 yılında Pakbiomer ve FAGEM adıyla maya biyoteknolojisi ve ekmekçilik uygulamaları için araştırma merkezleri kurmuştur. 2015 yılında Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına yaptığı başvuru kabul görmüş ve bu bölümler ulusal Ar-Ge Merkezi olarak onaylanmıştır. Pakmaya Ar-Ge merkezi fermantasyon teknolojisi, unlu mamuller, pastacılık ürünleri ve çevre teknolojileri konularında çalışmalar yapmaktadır.  Fabrikalarda tüm üretim aşamaları  Kalite ve Gıda Güvenliği belgeleriyle kontrol altına alınmıştır . (ISO 9001, ISO 14001, ISO 22000, BRC, Koşer, Helal, GMP)

 

ice2-020.jpg

 

ATIKSU ARITMA ÇALIŞMALARI

Çevrenin korunması ve gelecek nesillere temiz bir dünya bırakma felsefesini benimseyen Pakmaya, 1986 yılında Kocaeli fabrikasında ilk arıtma tesisini devreye almıştır.1980 ve 1990’ lı yıllarda Türkiye’de anaerobik reaktör ile biyolojik arıtma teknolojisi konusunda öncülük yapan Pakmaya, birçok firmaya yol gösterici ve fiilen yardımcı olmuştur. Başlangıçta biyolojik (anaerobik ve aerobik) arıtmadan oluşan arıtma yatırımları, 2000’li yıllarda deşarj yönetmeliklerinin değişmesiyle yetersiz kalmış, yeni yönetmeliklere uymak amacıyla evaporasyon ve membran yatırımlarının yapılması gerekmiştir.

2005-2006 yıllarında tüm fabrikalarımızda atık suyun büyük kısmını buharlaştırma yoluyla bertaraf eden evaporasyon tesisleri kurulmuştur.  Kalan koyu renkli sıvı ise, Vinas (hayvansal yem katkı maddesi) ve Vinas ekstresi (potasyum sülfat gübresi) olarak değerlendirilip, piyasaya sunulmuştur.

 

MEMBRAN FİLTRASYON TESİSİ

2012 yılında Su Kirliliği Kontrol Yönetmeliği renk parametresini gündeme getirmiştir. Rengi gidermek amacıyla, Gebze Teknik Üniversitesi ile ortak TÜBİTAK-TEYDEB destekli proje çalışması yapılmış ve projenin olumlu sonuçları mühendislik bölümü tarafından bir yatırım projesine dönüştürülmüştür. Tüm fabrikalarda 2012-2014 yılları arasında Membran Filtrasyon Tesisleri  kurulmuştur. Yapılan bu yatırım ile; atık suda bulunan melas kaynaklı renk giderilmiştir. Bu membran filtrasyonu uygulaması, Türkiye’de Maya sektöründeki ilk uygulamadır. Dünya’da da ilklerin arasında bulunmaktadır.

Atık sular, tesislerde arıtıldıktan sonra Belediye atık su tesislerine gönderilmektedir. Atık suyun özellikleri ve deşarj parametrelerine uygunluğu, belediye kanalına deşarj edildiği noktada ISU tarafından kurulan SCADA sistemi ile 24 saat online olarak izlenmektedir.  Bu sistem işletmenin performansını başarılı biçimde göstermektedir.

 

ice1-033.jpg

 

KOKU İLE İLGİLİ YAPILAN ÇALIŞMALAR

Fabrikamızda 2014 yılında proses kaynaklı kokuların giderimi amacıyla, ozon ile koku giderme tesisi kurulmuştur. Bu uygulama,  Ülkemizde ve dünyada bulunan maya fabrikalarında ve diğer fermantasyon yoluyla üretim yapan tesislerde yapılan ilk yatırım olup, sektörde bildiğimiz başka örneği de yoktur. Bu sayede bacalardaki koku emisyonu yönetmeliklerde istenen seviyelerin altına indirilmiş ve yönetmeliğe tam uyum sağlanmıştır.

 

CİRONUN %16’SI ÇEVRE YATIRIMINA AYRILMIŞ

Şirkette son 3 yılda cironun yaklaşık %16 sı çevre yatırımlarına ayrılmıştır.2016 yılında , ISO 14065 Kurumsal Karbon Ayakizi izleme programına başlanmıştır ve  çalışmalar devam etmektedir.Uygulanan çeşitli enerji tasarrufu tedbirleri sayesinde 1 milyon m3 doğalgaz/yıl civarında tasarruf sağlanmıştır.

2015 yılında gerçekleşen iyileştirme uygulamaları ile geri kazanılan su miktarı, toplam su tüketiminin % 17’ sine karşılık gelmektedir. Su kullanımını daha da azaltmak amacıyla arıtılan suların tekrar kullanımına yönelik çalışmalara devam edilmektedir. Uzun dönemli hedef ise kullanılan suyun %50’sini geri kazanarak, kapalı bir sisteme geçmektir.

Bugünün iş dünyasında; başarı elde etmek, kurumsal itibar kazanmak ve diğer şirketlere örnek olmak isteyen Pakmaya için çevre, hayati önem taşımaktadır. Tamamen doğadan aldığı hammaddesi ve uyguladığı biyoteknolojik proseslerle, elde ettiği gıda maddesi dışındaki yan ürünlerini tekrar doğaya en temiz şekilde geri döndüren ürünler elde ederek, kar gayesi gütmeden çevresel açıdan çok ciddi yatırımlar yapmaktadır ve yapmaya devam edecektir.

 

EN YÜKSEK ATIKSU BEDELİ

Fabrika tarafından Su Kirliliği Kontrol yönetmeliğinde Maya Sektörü için uygulanmakta olan deşarj kriterlerinin çok altındaki parametrelerle ISU deşarj hattına atık su deşarjı yapılmasına rağmen, atık su m3 üne çok yüksek bedel ödenmektedir. Sektörde Pak Gıda Üretim ve Pazarlama A.Ş kadar yüksek atık su bedeli ödeyen ikinci bir firma bulunmamaktadır. Bu durum Pak Gıda Üretim ve Pazarlama A.Ş gibi %100 ihracat yapan firmaların rekabetini olumsuz etkilemektedir.

Şirket, son otuz yılda maya sektöründe yaptığı teknolojik atılımların yansıra çevre konularında geliştirdiği teknolojiler ile 2015 yılında Kemalpaşa Fabrikası Ege Bölgesi Sanayi Odası Çevre ödülü yarışmasında 2. lik ödülü almıştır.

 

SOSYAL SORUMLULUK

Pakmaya, eğitim odaklı sosyal sorumluluk projeleri ile ülkemizde eğitim alanının gelişmesine ve dünya standartlarına kavuşmasına destek olmaktadır. Bugüne  kadar İzmit Atatürk Ortaokulu da dahil olmak üzere, İstanbul, İzmit, İzmir, Düzce, Balıkesir ve Sivas'ta toplam 24 adet  ilköğretim, lise, yüksekokul ve öğretmen evi binasını hizmete açmıştır. Pakmaya ülkemize kazandırdığı bu eğitim kurumları ile öğrencilerin çağdaş bir ortamda eğitim almalarını sağlamaktadır.

 

MAYA NEDİR?

Maya, insan beslenmesinde önemli bir yer tutan ekmeğin yapımında kullanılan temel ve vazgeçilmez bir girdidir. Mayalar, doğada her yerde bulunabilen ve tek hücreden oluşan mikroorganizmalardır. Hamurun kabarması ve ekmeğin fiziksel özelliğini kazanması yanında , ekmekte tat ve kokunun gelişmesi ve ekmek kalitesinin artırılmasını da sağlamaktadır.

 

MAYA ÇEŞİTLERİ

Piyasa da  yaş ve kurumaya şeklinde bulunmaktadır.Kuru ürünler,aktif kurumaya ve instant kurumaya olarak üretilmektedir. Yaşmaya  iç piyasa için üretilmekte  ve yakın ülkelere ihraç edilmektedir. Kuru ürünlerin  ise neredeyse tamamı dünyanın dört bir yanına gönderilmektedir.

 

06 Temmuz 2016 Kocaeli- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

03

izmitli - Arkadasin dikkatine hayran kaldim dogru demis once il sonra ilce yazilr koca fabrika boyle bir hatayi nasil gormez anlamiyorum resmen turkce zafiyeti

Yanıtla . 0Beğen 06 Temmuz 14:39
02

istanbullu - bu fabrikanın yanndan geçerken birsey dikkatimi çekti e 5 tarafına bakan bir tankta kartepe kocaeli tesisleri diye yazıyor aslında bu yazının kocaelı kartepe tesisleri olması lazım saygılarımla

Yanıtla . 0Beğen 06 Temmuz 14:39
01

yahyakaptan - kokuya o kadar alışmışlarki pis kokuyu hissetmiyorlar artık. sistemleri yetersiz yada çalışmıyor. rezalet devam ediyor arabayla bile yanından geçilmiyor.bunlara ragmen ödül alırlarsa bu ödüllerin nasıl verildiği analasılacak . pakmaya, lastik fabrıkalrı, yıldız sunta, izaydaş bunlar gerekli onlemlerı alsalar yeterınce hıcbır problem kalmaz

Yanıtla . 0Beğen 06 Temmuz 14:39
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR