“Yerel yöneticiler, yukarıdan güç alıp keyfi uygulamalar yapıyor”

CHP Koacaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, Gebze Anadolu Lisesi’nde eğitim veren matematik öğretmeni Taylan Doğan’ın birkaç gün önce hiçbir soruşt...

BÜYÜT

CHP Koacaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, Gebze Anadolu Lisesi’nde eğitim veren matematik öğretmeni Taylan Doğan’ın birkaç gün önce hiçbir soruşturma açılmadan, sadece hakkında makamlara ulaştırılan dilekçeler baz alınarak açığa alınmasına tepki gösterdi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan dün CHP İl Binası’nda basın mensupları ile biraraya gelerek geçtiğimiz ay gözaltına alındıktan sonra tutuklanan Kocaeli Üniversitesi öğrencileri hakkında değerlendirmede bulundu.“ Eğer devletin takip ettiği yasal olmayan ilişkileri varsa devlet araştırsın, yargılasın. Ama burada durum farklı” diyen Kaplan, “KOÜ öğrencileri, tepkilerini kamuoyu ile paylaşmıştır. Kamuoyunu bilgilendirmek ve aydınlanmak istekleri, şiddete başvurmadıklarının kanıtıdır” dedi.

‘İLLEGAL BİR DURUM YOK’
“Bugün cezaevinde tutuklu bulunan öğrencilerin yaşları 19 ile 25 arasında değişiyor. Hepsi üniversite öğrencisi” diyen Kaplan, “Öğrencilerle görüştüm. Hepsi legal partilere üye gençler. Dönem dönem anma toplantıları ve basın açıklamaları yapmışlar. Bu da onların en doğal hakkı” dedi.

GEBZE’DE AÇIĞA ALINAN ÖĞRETMEN
“Yerel yöneticiler, yukarıdan güç aldıklarında, keyfi uygulamalarının dozunu artırırlar” diyen Kaplan, “Örnek veriyorum; Gebze Anadolu Lisesi’nde matematik öğretmeni birkaç gün önce açığa alındı. Aradım. Herhangi bir suç teşkil decek durum içerisinde olup olmadığını sordum kendisine. ‘Yok’ dedi. ‘Çağırdılar beni ve soruşturma selameti açısından seni açığa alıyorum dediler. Hakkımda şikayet varmış’ dedi.

CEMAAT BAĞLANTISI
“Olur ya öğretmen arkadaş benden bir şey saklamıştır diye ilçe kaymakamını aradım. Kaymakamla görüştüm. Dedimki bu arkadaşı hangi gerekçeyle açığa aldınız? Herhangi bir idari soruşturma açtınız mı? ‘Hayır’ dedi. ‘Bana üç tane dilekçe geldi. Üç dilekçede de ortak aynı düşünceler var. Bu kişi öğrencilerin bazılarına demişki, Gebze’de evleriniz varken neden yurtta kalıyorsunuz, yoksa sizde de bir cemaat bağlantısı mı var?’ öğretmenin bütün sorduğu sorular bu. Bir öğretmen sadece bu sebeple hiçbir soruşturma açılmadan açığa alınabiliyor. Bunlar keyfi uygulamalardır” dedi.

DOĞAN: “BASKIM OLMADI”
Taylan Doğan ise bu yaşananlarla ilgili geçtiğimiz günlerde bir açıklama yaparak, “Benim öğrencilerime herhangi bir baskım asla olmamıştır. Kimi internet sitelerinde fişleme olduğundan bahsediliyor. Ben neden böyle bir şey yapayım? Olayın sebepleri ortadadır. Ben olmasaydım bir başka arkadaşım olacaktı” dedi.

09 Ocak 2012 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR