Avusturya’da İzmit konuşuldu

Avusturya’ya giden İzmit temsil heyetinde, Art Nicomedia Kültür Sanat Derneği Başkanı ve Art Carnuntum Projesi İzmit Direktörü Akın Ülkü Sevinç, ünlü...

Avusturya’ya giden İzmit temsil heyetinde, Art Nicomedia Kültür Sanat Derneği Başkanı ve Art Carnuntum Projesi İzmit Direktörü Akın Ülkü Sevinç, ünlü tarihçi yazar Radi Dikici, İzmit Belediyesi’nden Ayhan Varol, İbrahim Dizman, Türkiye Gazeteciler Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Çetin Gürol, Art Nicomedia Kültür Sanat Derneği Başkan Yardımcısı Mehmet Kızılay ve dernek üyesi Sinem Gülenç yer aldı. Art Carnuntum Vakfı Başkanı Piero Bordin’in ev sahipliğinde gerçekleşen sempozyuma İzmit heyetinin dışında Art Carnuntum projesinde yeralan Avusturya, Yunanistan ve Sırbistan’dan da resmi yetkililer katıldı.

 

Uluslararası Projeler Üretilecek
Etkinlik kapsamında projeye dahil kentler arasında, 5 yıl sürecek "Great Places Of World History" temalı yeni proje döneminde yapılması planlanan etkinlikler, 10 yıl süreyle kentler arasında kültür, sanat ve turizm projelerinin gerçekleştirileceği ve Avrupa Konseyi tarafından yürütülen "European Cultural Routes" projesinin kick-off toplantısı ve 30 Nisan 2016 tarihinde İzmit'te gerçekleştirilmesi planlanan uluslararası etkinliğin detayları proje dahil olan kentlerin temsilcileriyle görüşüldü. Sempozyumun ardından Petronell kentinde bulunan ve geçtiğimiz yıl Avrupa Kültür Mirasına dahil edilen Carnuntum arkeoloji parkı ve restorasyonu tamamlanan Roma dönemine ait antik yapılar ziyaret edildi. 

 

Moderatörlüğünü Art Carnuntum Vakfı Başkanı Piero Bordin’in yaptığı sempozyumda konuşma yapan Art Nicomedia Kültür Sanat Derneği Başkanı Akın Ülkü Sevinç, “2009-2014 yılları arasında ilk etabını tamamladığımız Nicomedia hoşgörü fermanları konseptli proje dönemini başarı ile gerçekleştirdik. İzmit’te ve Avrupa’nın birçok kentinde uluslararası etkinlik ve projeler gerçekleştirerek kentimizin tanıtımını yaptık. 2011 yılında İzmit Belediyesinin katkılarıyla Cumhuriyet Parkı içerisinde hoşgörü anıtımızı yaparak kentimize tarihi ve turistik açıdan da önemli bir değer kazandırdık. Bugün startını verdiğimiz ve “Dünya Tarihi İçin Önemli Yerler” temalı yeni proje döneminde de bu projenin merkezinde yer alan kentimizde, projeye ortağımız olan sizlerle çeşitli kültür, sanat ve turizm etkinliklerini yapacağız. 30 Nisan 2016’da İzmit’te organize edeceğimiz uluslararası etkinlikte, Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden gelecek önemli tarihçilerini kentimizde ağırlamaktan büyük mutluluk duyacağız” dedi.

10 Kasım 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR