Karamürselli balıkçılar yeni sezondan oldukça umutlu

Ülkemizin tüm denizlerinde 15 Nisan tarihi itibariyle av yasağı başlamıştı. Trol ve gırgır ağları ile avcılık yapan balıkçılar, yasağın bitmesine iki...

Ülkemizin tüm denizlerinde 15 Nisan tarihi itibariyle av yasağı başlamıştı. Trol ve gırgır ağları ile avcılık yapan balıkçılar, yasağın bitmesine iki gün kala önümüzdeki av dönemi için çalışmalara başladı. Bu kapsamda Karamürselli balıkçılar ile yeni sezon hakkında sohbet ettik.

 

“DEDEDEN BİZLERE GEÇTİ”

Karamürsel’deki Keyifler Balıkçılık’ta günlük yevmiye ile istavrit ağları yapan, 25 yıllık balıkçı Hüsnü Özdemir (72), mesleğe giriş hikâyesini ve önümüzdeki sezon hakkında düşüncelerini anlattı. Özdemir, balıkçılık mesleğinin dedesinden babasına, kardeşlerine ve kendisine geçtiğini anlattı.

 

“DENİZLERDE BOL HAMSİ GEZİYOR”

Sözlerini sürdüren Özdemir, “Eskiler yaşlanıp göçtükleri için bu işlerden anlayan kalmadı. Karamürsel halkı bu işlerden elini eteğini çekti, daha çok balıkçılığa yöneldi” dedi. Gelecek balık sezonu hakkında da konuşan Hüsnü Özdemir, denizlerde bolca hamsini gezdiğini aktardı.

 

“KOYUN SÜRÜSÜ ŞEKLİNDE BALIKLAR VARDI”

Av yasağından dolayı balığın her yerde görüleceğini vurgulayan Hüsnü Özdemir, “Deniz kirliliği çeşitliliğin azaltmasına neden oluyor. Deterjan fabrikaları balıkları öldürüyor. Devlet ise gerekli hiçbir çalışmayı yapmıyor. 10 kiloluk, 12 kiloluk istavritler, mercanlar, koyun sürüsü gibi levrekler, barbunyalar vardı. Şimdi yerli balık olarak bir tek hamsi ve istavrit kaldı” dedi.

 

“ÇOĞU BALIKÇININ SİGORTASI YOK”

Sezonun açılacağı ilk günlerde balıkta bolluk olacağını ekleyen Özdemir, “Umarım balıkçılar bereketli bir şekilde limana döner. Balıkçıların çoğunun sigortası yok. Kaptanlara yapılır, kimileri yakınlarına sigorta yapar. Fakat tayfalara sigorta yapıldığı görülmez. Balıkçının belli bir mesai saati de yoktur” şeklinde konuştu.


“SAHİL GÜVENLİK TAKİPTE”

Yasak denizlerde avlanan balıkçıların kazançlarını nasıl etkilediğini sorduğumuz da ise Özdemir’den iki yıl önce İzmit körfezinde Körfez Geçiş Köprüsü’ne kadar olan denizlerin yasak bölgede olduğunu öğrendik. Yasak alanlarda avlanan balıkçılar için ceza uygulandığını söyleyen Özdemir, Sahil Güvenliğin adım adım takipte olduğunu aktardı.

 

“YENİ SEZONU HEYECANLA BEKLİYORUZ”

Balıkçı Özdemir, balıkçıların yasak alanlarda avlanmasıyla balığın tükenmeyeceğini, balığın tükenmesindeki en büyük sebebin deniz kirliliği ve İzmit körfezinde artan fabrika sayılarının olduğunu söyledi. Balık yasağının sona ermesinin festivalle kutlanacağını kaydeden Özdemir, “2015-2016 av sezonunu heyecanla bekliyoruz” dedi.


“PİSLİKLER PLAJLARA VURACAK”

Özdemir, denizdeki kirliliğe fabrikaların yanında bir de insanların neden olduğunu söyleyerek, “Dün sabah saatlerinde kamyonlar tarafından denize kurumuş ağaç yaprakları döküldü ve denizin üstünün kıpkırmızı olduğunu öğrendik. Yaprakların, balığa bir etkisi olmaz. Bu pisliktir, plajlarımıza vuracaktır” dedi.

 

“TEZGAHLAR DOLACAK”

Yeni sezonda balık fiyatları ile ilgili bilgi veren Hüsnü Özdemir, “1 Eylül’de tezgâhlar dolacak, fiyatlar aşağıya çekilecek. Önümüzdeki aylarda palamutlar, Karadeniz’den akıntıyla boğaz geçecek olan çinakoplar gelecek. Mesleğin devam edebilmesi için sorunlarımızla ilgilenen bir bakanlık kurulabilir” önerisinde de bulundu.


“KAÇAK AV YAVRULARI ÖLDÜRÜR”

Ege bölgesinde balıkçılık yapan Mustafa Sezer ise “Yasak dönemde kaçak avcılık, havyar mevsimine denk geldiği için yavruların ölümüne sebep verir. Fabrika artığı ile şehrin pisliği eklenince bu miktar daha fazla olur. Devlet yasak sahaların korunmasında üstüne düşen görevi yerine getirmiyor. Bu da korsan balıkçıların artmasına teşvik oluyor. Balıkçının her sezon beklentisi yüksek ama dönem dönem değişiyor. Balık var fakat fiyatlar düşük, yaz döneminde tüketim az olduğu için” cevaplarını aldık.


HAMSİ BOL OLACAK

Bakanlık denizlerde yapılan gözlemlerde, yeni sezonda özellikle hamsi başta olmak üzere palamut, lüfer ve istavrit balığının bol olduğu ve av durumunun iyi gerçekleşeceği yönünde tahminlerini açıkladı. Türlerin neslinin sürdürülebilirliğini sağlamak için 2012'de yapılan düzenleme ile lüfer ve levrek avlanmasında boy yasakları getirildi.

 

KONSER İPTAL EDİLDİ

Av yasağının sona erecek olması nedeniyle Karamürsel Belediyesi tarafından Pazar günü saat 14.00 ile 17.00 arasında Karamürsel’in balıkçı mahallesi Ereğli’de 8’inci geleneksel Balık Festivali gerçekleştirilecek. Festival kapsamında vatandaşlara ücretsiz balık ekmek dağıtılacak. Yapılması planlanan Yusuf Güney konseri ise terör olayları nedeniyle iptal oldu. Buket SEZER

ozdemir-(15).jpg

img_0089.jpg

img_0101.jpg

28 Ağustos 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR