Kazasız Kul Olmaz ekibi, Kocaeli’de trafik araştırması yaptı

Kocaeli Türkiye için çok önemli bir yere sahip hem  coğrafik olarak hem de sanayi performansı olarak ciddi adımlar atılan bir şehirdir. Anadolu’nun ad...

Kocaeli Türkiye için çok önemli bir yere sahip hem  coğrafik olarak hem de sanayi performansı olarak ciddi adımlar atılan bir şehirdir.

Anadolu’nun adeta  ana kapısı olarak ele aldığımız bu şehirde kazalar elbette meydana geliyor.

İşte bu noktada  dünya da  bir ilke imza  atan Kazasız Kul Olmaz ekibi ilgisini çekti ve  şehrin bir bölümünü  trafik kazalarının sosyolojik ve psikolojik yönünü araştırmada  bulundular.

Projenin yazarı yönetmeni Sayın Zahrettin Çelik çarpıcı açıklamalara buldu.

Çelik; Bu proje  esasında  bir  tiyatro oyunudur aynı zamanda kamu spotu ve  Ulaştırma bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü  izniyle de  15 temmuz şehitler köprüsünde  trafik etkinliği gerçekleştirdik

 

Otobüs  Şoförleri:

Geçenlerde  hatırlarsınız  Bir halk otobüsü yol çalışmasından dolayı güzergah değişikliğinden kaynaklı bir  yolcu şoförü bıçakladı  şu anda şahıs yakalandı. Şimdi toplum içinde  öfke kontrolü denen bir olgu oluşturmak için zaten  çaba gösteriyoruz

Yine  ana yolda  bir çok kazaların raporları yada tanık olduklarımız oluyor bunların hepsi “dikkatsizliktir”  bunun açılımını yaparsak ; bakın bir sürücü alkolü araç kullanıyor o haliyle direksiyona geçmesi hem kendini hem de  çevresine nasıl dehşet bir kazaya karışacağının fotoğrafını önüne koysanız bunu ben mi yaptım. Der! Kimse kabul etmez suç olayını zaten alkolü ama bir an  düşünse  yani dikkatli olsa  her şey çok güzel olacaktı.

Şimdi bu örnekte  biraz geriye gidelim bu içkili araç kullanan kişinin  çocukluğuna  biz iniyoruz  sosyolojik ve psikolojik kavram bu sırada devreye giriyor. Eğer  bu şahıs çocuk yaşta  ilkyardım ve trafik kuralları eğitimi almış olsaydı bunlar  yaşanır mıydı.

 

Kocaeli Çarpıcı bilgiler:

En çok  kurallara riayet edilen günler   Çarşamba, Cuma  günleridir.

En çok kuralları uyulmayan  günler pazartesi, Salı,Perşembe,cumartesi, Pazar tespit edildi

En çok kurallara riayet eden  araç model ,renk, şunlardır. 2008 model üst araçların tamamı kuraları uydu renk olarakta kırmızı  ve beyaz  renkli araçlar oldu. Yazarı ve yönetmeni Zahrettin Çelik, Sanat Danışmanlığını Şevket Çoruh ve  Vatan Şaşmaz Proje Danışmanlığını Sümeyra Recep Taşdemir Ali Yücel Güler, Oktay Gündoğdu ve Av. Adnan Tüzün Mehmet Ali Nalbant Yusuf Erbaş üstlendi.

 

"KAZASIZ KUL OLMAZ" İçin "ÜNLÜLERİN YORUMLARI"

Zihni Göktay: Trafik terörü, dikkatsizlik, bilgisizlik, bencillik bir araya gelince   kaza  kaçınılmaz olur. Sağlık dolu mutlu ve kazasız yollar dilerim.

Tahsin Taşkın: kazasız  kul olmaz projesi Trafik konusunu bize hatırlatma adına da olsa, çok gerekli çok yararlı olduğunu yürekten inanıyorum ,konuyla ilgilenenleri tebrik ediyor, başarılar diliyorum.

Yonca Evcimik: Bırak yetişeceğin yere 5 dakika geç git ama diğer insanların can güvenliğini tehdit etme. Sadece insanların değil, hayvanların da canına sahip çıkalım.

Zafer Peker : Kazasız Kul Olmaz oyununu çok önemsiyorum. Özellikle iş ve trafik kazalarına, ilkyardıma katkı sağlaması bu güne kadar yapılmamıştır ve çok önemli bir eksiği kapatmaktadır.  

Yıldız Asyalı:  Trafik kazaları çok canlar yakmakla kalmayıp ,dikkatsizlikler devam etmekte...Kazanın bile bile yapılıyor olması da cabası...Kazasız kul olmaz ama hatalar tekrarlanırsa kazalar bitmez 

Açelya Elmas:  Son sürat araba kullanmak, birbirine yol vermemek, karşıdan karşıya gecen birini görseler bile frene dokunmayı zül görmek, artık trafikte sık sık gördüğümüz şeyler.

 

Sürücüler, uygulamadan çok memnunlar.

CNN Türk'ün canlı yayınladığı etkinlikte sürücüler, uygulamadan çok memnun kaldıklarını ve bu kazaların minimuma indirilmesinde çok etkili olacağını söylediler.

Etkinliğin devamı istiyor musunuz sorusuna ise:

“Tabii ki! Bu geç kalınmış bir konudur. Her bayramda birçok hayatın bu kazalarda sönüp gitmesinden üzüntü duyuyoruz. Bu durumun artık bir an önce düzelmesi gerekir" şeklinde yorumlarda bulundular.

 

OYUNUN KÜNYESİ:

Yazan ve Yöneten       :Zahrettin Çelik

Sanat Danışmanı         :Şevket Çoruh

                                    :Vatan Şaşmaz

Proje Danışmanları      :Analitik Yaşam Grubu-Ali Yücel Güler

                                    :Oktay Gündoğdu

                                    :Mehmet Ali Nalbant

                                    :Yusuf Erbaş

                                    :Av. Adnan Tüzün

                                    :Hasan B. Turhan (Metin yazarı)

                                    :Sümeyra Recep Taşdemir

 

Kostüm                        :İstanbul Gelişim Sanat

Türü                             :Trajikomik  

İzleyici kitle                  :7'den 70'e

Ödül Tasarım               :Gündoğdu Kristal

Basın Danışmanı         :Hayriye  Hande Şen

29 Eylül 2016 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

kasım kılıc - cok ılgınc bısey bu ya

Yanıtla . 0Beğen 29 Eylül 09:29
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR