Solakoğlu: Yargı siyasallaştı

“ADALETİN HASSAS TERAZİLERİ” CHP Kocaeli Milletvekili Adayı Ecz. Turan Dumlu, CHP Kocaeli 6’ıncı Sıra Adayı Av. Mehmet Tamer Solakoğlu, seçim çal...

BÜYÜT

“ADALETİN HASSAS TERAZİLERİ”

CHP Kocaeli Milletvekili Adayı Ecz. Turan Dumlu, CHP Kocaeli 6’ıncı Sıra Adayı Av. Mehmet Tamer Solakoğlu, seçim çalışmalarına yoğun bir tempoda devam ediyorlar. Son olarak, Kocaeli Barosu Gölcük Temsilcisi Av. Ahmet Şahin ve avukatları ziyaret ederek, CHP’nin hükümet programında yer alan hukuk ve demokrasi konusunda bilgiler verdiler. Ziyarette, CHP Büyükşehir Grup Başkan Vekili Av. Hüseyin Yılmaz, CHP İlçe Başkanı ismet İşeri ve partililerde yer aldı. Baro Temsilcisi ve avukatlar, ziyaretten duydukları memnuniyeti dile getirerek, sözü İlçe Başkanı İsmet İşeri’ye verdiler. “Sizler adaletin hassas terazilerisiniz” diyerek sözlerine başlayan İşeri, “Özgürlük büyük bir velinimet! Bu anlamda, adaletin düzgün bir şekilde tecelli etmesi için önemlisiniz. Yasama, yürütme ve yargının ayrı ayrı tarafsız bir durumda olmasını diliyorum” diyerek sözü CHP Kocaeli 6’ıncı Sıra Adayı Av. Mehmet Tamer Solakoğlu’na verdi.

 

“YARGI ARTIK SİYASALLAŞTI”

Av. Solakoğlu, “Baro başkanlığı döneminde de, Gölcüklü olarak bana hep destek verdiniz. Siz hukukçu arkadaşlarımın, büyüklerimin desteği benim için çok önemli! Hukukçulara çok fazla ihtiyaç duyulduğu bir düzen içindeyiz. Parlamenter rejimden, otoriter, totaliter bir rejime dönüştüğü güne doğru yürüyoruz. Yargı artık siyasallaştı. Artık yürütmeye bağımlı hale geldik. Bundan sonra hiçbir hakim siyasi iktidar aleyhine karar veremez duruma geldi. Bundan sonra, bu hükümet devam ettiği sürece, hakimler, savcılar tarafsızlığı ortadan kalkma noktasında! Programımızda, hukuk açısından iki önemli çalışma gerçekleşecek. İlk olarak hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu, Hakimler Yüksek Kurulu ve Savcılar Yüksek Kurulu olarak ikiye ayıracağız. Hepsinin bütçesi ayrı olacak. Adalet Bakanı ve Adalet Bakanı Müsteşarlığının, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nu çalışmalarını etkilemesini ortadan kaldırılacak. Yürütmenin yargı içinden çıkarılması gerekiyor. Savcı ve Avukat eşit seviyede olacak. Aynı zamanda, programımız dahilinde hakim ve savcı alımında mülakat sisteminin kaldırılması öneriliyor. Hukuk sistemi olmayan avukatsız bir uygulama yapılmaya çalışılıyor. Yeni avukatlık kanunu çıkartacağız. Zaten hazırlanmış bir tasarı var” diye konuştu.

 

DUMLU, SON KEZ ADAY

Av. Solakoğlu’nun ardından konuşan CHP Kocaeli Milletvekili Adayı Ecz. Turan Dumlu, sözlerine son kez aday olacağını belirterek başladı. Ecz. Dumlu, “Belediye başkanlığı seçimlerinden sonra milletvekili olmak için sizlerin karşısındayım. Kocaeli parti listelerinde Gölcük’ten sadece Tamer Beyle ikimiz varız. Biz Ankara’da siz değerli hukukçularımızın da sesi olacağız” dedi.

 

“ÖZGÜR BİR ÜLKE İÇİN CHP”

CHP tarafından, Bağ-Kur’ludan esnafa, emekli sorunlarından işçi haklarına kadar her kesime hitap eden hükümet programı hazırlandığını belirten Ecz. Dumlu, “40 yıldır siyasetin içindeyim. Demokrasi, özgürlük ve insan haklarını hep ön planda tuttum. Herkes düşüncesini özgürce söylesin. Yargı bağımsızlığı olsun, medya özgürce sesini çıkarabilsin. Sağlık sigortasını ödeyemeyen insanlarımız var. Siyasi Partiler Yasası’nı çıkartacağız. Milletvekili adaylarını liderler değil, halk seçecek. Özgür bir ülke için CHP diyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

21 Mayıs 2015 Kocaeli- Siyaset


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR