“Demokratikleşme paketinde dağ fere doğurdu”

TBMM’nin açılışına paralel olarak illerde Türkiye Küçük Millet Meclisleri de toplanmaya başladı. Kocaeli Küçük Millet Meclisi toplantısında “Demokrati...

BÜYÜT


TBMM’nin açılışına paralel olarak illerde Türkiye Küçük Millet Meclisleri de toplanmaya başladı. Kocaeli Küçük Millet Meclisi toplantısında “Demokratikleşme Paketi tartışıldı ve konuda “Dağın fare doğurduğunu, paketin bu şekliyle toplumsal barışa katkı sunamayacağı” görüşünde bileşildi.

MARSİAD salonunda yapılan Kocaeli Küçük Millet Meclisi Ekim ayı toplantısında; genel gündem konusu “Demokratikleşme paketi toplumsal barışa katkı sunar mı?” konusu ve yerel gündem konusu Kocaeli Küçük Millet Meclisi’nin yol haritası konuları ele alındı. Toplantıya siyasi partilerden DSP Kocaeli İl Başkanı Av. Selman Gürpınar, HDK-HDP adına Sinan Odabaş katılırken her zaman olduğu gibi Sivil Toplum Kuruluşları toplantıda yerlerini aldılar. Toplantının moderatörlüğünü Bahri Odabaş yaptı. Toplantıdan önce “Söz Milletin” sunumu izlendi demokratikleşme paketi ile ilgili görüşler anlatıldı. Genel gündemle ilgili söz alan sivil toplum kuruluşlarının büyük bir bölümü paketin yeterli olmadığını, dağın fare doğurduğunu, bu şekliyle toplumsal barışa büyük bir katkı sunmayacağını ifade ederken bir bölümü bunun bir başlangıç olduğunu zamanla ileri adımların atılabileceğini düşündüklerini söylediler.

SORAR GİBİ YAPIYOR
DSP İl Başkanı Av. Selman Yıldırım, “Pakette Alevilerle dalga geçilmiştir, halk sadece referandumda yasaları tartıştı, AKP yetki elinde olduğu halde halka sorar gibi yapıyor hepsi seçim yatırımı, baraj konusundaki tekliflerin hepsi kandırmaca AKP’nin işine yarayacak tekliflerdir. Bu paket PKK’nın baskısını seçimden sonraya kadar oyalama taktiğidir” dedi.

BU PAKET FİYASAKODUR
HDP adına söz alan Sinan Odabaş, “Bu pakette toplumsal barışı tıkayan tıkanıklığı aşacak bir şey göremiyorum. Demokratik haklarını kullanmaya çalışan bir kişi hakkında 8 ayrı dava açılmış. Siyasette çözüm arayan 8.000 kişi hapse atılmış. AKP’nin 8.000 üyesi hapse atılsa AKP Kongre yapamaz. Baraj entrikadır, bağımsız milletvekili adayından 8.000 TL para alıyorlar. Seçim pusulalarında bağımsız adayların ismini ben bile bulmakta zorlanıyorum okuma yazması olmayanların bulması mümkün değil, dolayısı ile bu paket fiyaskodur” dedi.

YOL HARİTASI
Kocaeli Küçük Millet Meclisi’nin yol haritası konusunda söz alan tüm katılımcılar Türkiye’de ilk defa aşağıdan yukarıya baskı oluşturacak bir organizasyonun kent ve ülke meselelerine sahip çıkmasının dünyaya örnek bir organizasyon olduğunu vurgulandı. Siyasetçilerin çok kısa zamanda hepsinin sahip çıkmak ve katılmak zorunda kalacakları fakat sivil toplum kuruluşları olarak daha aktif katılımla yoluna devam etme kararlılığında olduğu ifade edildi.

09 Ekim 2013 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR