Kartepe’de işler çok karışık

    Hem iktidar, hem de muhalefet partileri için seçimlerin en heyecanlı geçeceği belgelerden biri Kartepe olarak dikkat çekiyor. Bu ilçemizde son der...

 

 

Hem iktidar, hem de muhalefet partileri için seçimlerin en heyecanlı geçeceği belgelerden biri Kartepe olarak dikkat çekiyor. Bu ilçemizde son derece çekişmeli bir ortam var. Özellikle AKP’nin aday tercihinde değişikliğe gitmesinin de etkisi ile iki türlü bir sonuç ortaya çıktı. Her ne kadar mevcut başkanın devam etmemesini henüz kabullenemeyenler olsa da, tedbili mekanda ferahlık vardır diyerek Hüseyin Üzülmez ismine sıcak bakanlar da çoğunlukta.

 

ÜZÜLMEZ İYİ TERCİH

Evet, AKP ilçede aday tercihini, İzmit Belediye Başkan Yardımcısı olarak 5 yıl boyunca çalışmalarda bulunan Hüseyin Üzülmez’den yana kullandı. Bunun iki türlü sonucu olabilir. Birincisi AKP’nin mevcut yerel yöneticileri ilçede gerçekten çok yıpranmıştı. Yaşanan yargı sürecinden sonra ortaya çıkan tablo, en azından seçmen nezdinde çok parlak görünmüyordu. Genel olarak baktığımızda ortaya çıkan rüşvet operasyonu ve mahkeme sürecinin aday belirlemede birinci derecede etkili olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

 

İYİ ÇALIŞIYOR

Bu anlamda AKP’nin yeni bir heyecan ile yola çıkması normal karşılanmalı. Fakat bu ismin Hüseyin Üzülmez olması her ne kadar akıllarda biraz soru işareti bıraksa da, seçim performansına bakıldığında Üzülmez’in, en azından genel merkezin kendisinden olan beklentilerini şu an için iyi karşıladığını görebiliyoruz.

 

MUHALEFET DE BAŞARILI

Ancak Üzülmez’in iki türlü sorunu var. Hem yerelde yaşanan yargı sürecinin etkilerini silmek, hem de ulusal alanda parti yöneticilerini ilgilendiren büyük yolsuzluk operasyonunun ilçeye olan etkilerini en aza indirmek için çok daha fazla bir efor sarf etmesinde fayda var. Çünkü bunu fırsat bilen Kartepe’deki muhalefet, çok iyi bir çalışma içine girmiş durumda.

 

İKİ SEÇİME BAKALIM

Buradaki seçim analizlerinde ise 2011 genel seçim ve ilçe belediyesi seçim sonuçlarına bakmak yeterli olacak. Çünkü ilimizdeki en dağınık coğrafya üzerine kurulu bulunan Kartepe, genel manada istenen sonucu bu iki seçim sonucu ile bulabiliriz diye düşünüyorum. Onun dışındaki il genel ve Büyükşehir seçimleri ise sonuçları itibariyle genel seçim sonuçları paralellik içeriyor.

 

FARK ÇOK AZ

Evet, ilçedeki belediye başkanlığı seçim sonuçlarına baktığımızda çok ilginç bir sonuçla karşılaşıyoruz. İki iddialı parti olan AKP ve CHP’nin rakipleri ile arayı açtığını görüyoruz. AKP 19 bin 155 oyla 2009 yılında ilçede seçimleri kazanırken, CHP ise 15 bin 124 oy ile ikinci sırada yer aldı. Bu sonuçlara göre baktığımızda ise ilçede 30 Mart sürecinde her türlü neticenin alınabileceğini görüyoruz.

 

AKP SEÇMENİ KAYABİLİR

Çünkü AKP, ilçe seçimlerinde her an oy kaybetmeye müsait yapısı ile dikkat çekiyor. Örneğin Tepecik Mahallesi’nde 1169 nolu sandıkta iktidara sadece 1 oy çıkması önemli bir not olarak kayıtlara geçti. Daha da ilginci ise Acısu’da 1185 nolu sandıkta, Yeşiltepe’de 1192 nolu sandıkta AKP’ye hiç oyun çıkmaması, iktidarın seçmen potansiyelinin kaygan bir zeminde bulunduğunu bizlere gösteriyor.

 

CHP TEK BAŞINA YETMEZ

Bu durum ise ilçede CHP’nin daha etkin bir görünüme kavuşmasını sağlıyor. Fakat bu tek başına yeterli değil. CHP’liler aradaki yaklaşık 4 bin oyluk açığı tek başına kapatması zor gibi. Burada yine Saadet Partisi’nin seçimlere olan etkisini bir kez daha görebiliyoruz. Çünkü milli görüşçülerin adayı Mehmet Aras da neredeyse başkanlığı kazanmış gibi çok çalışıyor. Ancak kendisinin bu performansı SP’den çok CHP’nin iştahını kabartıyor.

 

SP ETKİLEYECEK

Çünkü CHP’liler, SP’nin AKP’nin seçmeninin desteğini almasını ve bu şekilde aradan sıyrılmak gibi bir düşünce içinde. Tıpkı Derince’de olduğu gibi burada seçimlerle ilgili iplerin Saadet Partisi’nin elinde olduğunu düşünüyorum. Kazanacak parti elbette net olarak belli değil. Fakat yıpranmışlık, SP’li Aras’ın üstün performansı ve AKP ile CHP arasındaki farkın çok az olması buradaki seçimlerin bıçak sırtı bir hal almasına neden oluyor. Kısacası Kartepe’de seçimler AKP ve CHP arasında geçer. Şampiyonu ise SP belirler.

05 Mart 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR