Turan Dumlu Siyasi hayatımı noktalıyorum

CHP’nin Kocaali’deki milletvekili aday listesine tepkiler çığ gibi büyüyor. 6. sıradan aday gösterilen Eczacı Turan Dumlu, tepkisini dün düzenlediği b...

BÜYÜT

CHP’nin Kocaali’deki milletvekili aday listesine tepkiler çığ gibi büyüyor. 6. sıradan aday gösterilen Eczacı Turan Dumlu, tepkisini dün düzenlediği basın toplantısıyla ortaya koydu. Adaylıktan çekilen Dumlu, “Siyasi hayatımı noktalıyorum” dedi.

CHP’nin Kocaeli için hazırladığı milletvekili aday listesine gelen tepkiler giderek artıyor. Listede 6. sırada yer bulan Eczacı Turan Dumlu dün gerçekleştirdiği basın toplantısı ile milletvekili adaylığından çekildiğini kamuoyuna duyurdu. Gölcük’te Kasap Nizam olarak bilinen Öz Kasap’ta düzenlenen basın toplantısında konuşan Dumlu, “30 yıldır Gölcük'te aktif olarak CHP saflarında politika yapıyorum. Dördüncü dönemdir partimden milletvekili adayı oldum. Bugüne kadar halk beni istemesine rağmen, partim hiçbir zaman bana seçilebilir bir yerden aday olmam için şans tanımadı. Her seçim döneminde son sıralardan aday gösterildim. Fakat her zaman birinci sıra adayı gibi çalıştım. Hiçbir zaman partime küsmedim ve ihanet etmedim. Bugüne kadar bana yapılan haksızlıkları, artık kabullenme şansım kalmadı” dedi.

GÜNEŞ’İ RAHATSIZ ETTİM
Dumlu, “Bu dönem yine partili ve partisiz Kocaeli ve Gölcük halkının isteği doğrultusunda aday oldum. Öncelikle 3'üncü sıradan listeye gireceğime ve 5 milletvekili ile Ankara'ya gideceğime inanıyordum. Çünkü arkamda on binlerin desteği vardı. Ancak ne acı ki, seçim sisteminin anti demokratik olmasından dolayı, sıralama bu partide hiç emek vermeyen, insanlara tepeden bakan, insan ilişkileri zayıf olan, holdinglerin partimize hediye ettiği Hurşit Güneş'in iki dudağı arasındaydı. Temayül yoklamasında, 1. çıkmam, Merkez Yürütme Kurulu'nda 3'üncü sıraya konmam, emeği, barışı, kardeşliği, insan haklarını savunmam ve listenin ön sıralarında oluşum, elbette ki Güneş'i rahatsız edecekti.

AKP’NİN İSTEĞİ GİBİ
Kendisi şimdiden, ileride Kocaeli'deki yeni kadroların, belediye başkan adaylarının hesabını yapmaya başladı bile. Listenin 3'üncü sırasından alınıp 6'ıncı sıraya konmam, bana ve beni destekleyecek insanlara yapılmış büyük bir hakarettir. İlk etapta 6'ıncı sıraya konsaydım, inanın hiçbir tepkim olmayacaktı. KYÖD'de 350 kişilik örgüt üyelerimizle yapılan temayül yoklamasında ben 1’nci çıktım, Hurşit Güneş ise 4'üncü çıktı. Sonuç olarak, Kocaeli'de yapılan sıralama AKP'nin isteği doğrultusunda olmuştur. Partim Gölcük ve Kocaeli'nin bazı ilçelerinde birinci parti olacaktı. Ama benim 6'ıncı sırada olamam, en çok AKP'lileri sevindirmiştir.

ADAYLIKTAN ÇEKLİLİYORUM
Emeğe saygısı olmayan, beni 3'üncü sıradan alıp 6'ıncı sıraya koyduran Hurşit Güneş'e tepki gösterip adaylıktan çekiliyorum. CHP'liler beni yanlış anlamasın lütfen, hepsinden özür diliyorum” diye konuştu. Açıklamasını okuduktan sonra basın mensuplarının sorularını cevaplayan Dumlu, “Hurşit Güneş’i aradım, telefonlarıma çıkmadı. Bana geri de dönmedi. Kendisiyle bir defa aday adaylığı başvurum sırasında Ankara’da görüştüm. Bana Kocaeli’nin listesine karışmayacağım demişti.

KURTAŞ’I TANIMIYORUM
MYK’dan çıktıktan sonra İzzet Çetin beni aradı. Üçüncü sırada olduğumu söyledi. Daha sonra PM toplantısına girdiler. Toplantıda sırf beni İzzet Çetin önerdi diye Hurşit Güneş muhalefet etmiş. İsmim altıncı sıraya kaydırıldı. İzzet Çetin toplantıda genel başkana yanlış yapıyorsunuz demiş ancak dinlememişler. Ben kendimi anlattım, izah ettim. CHP çok büyük yanlış yaptı. Gölcük’te birinci parti çıkacaktık, yüzde 60 oy alacaktık. Artık sağlık sorunlarım oluştuğu için adaylıktan çekiliyorum. Bugün siyasi hayatımı noktalıyorum. Bundan sonra hiçbir yere aday olmayacağım. Dördüncü sırada yer alan Ömer Kurtaş’ı anlamış değilim. Ömer Kurtaş’ı tanımıyorum. Kim soktu, kim aday yaptı anlayamadım. Örgütten kimse tanımıyor.

MAKAMLAR ONUN OLSUN
Partinin içerisinde sanırım karanlık eller var. Parti sürekli birileri tarafından karıştırılıyor. Bana yapılan bu 1, 2, 3 olsa tamam. Ancak dördüncü defa bunun yapılmasını kaldıramıyorum. Biz listeyi öğrendiğimizde zaman geçmişti. Yoksa bağımsız aday olacaktım. En az 100 bin oy alırdım. Söylediğim gibi bundan sonra hiçbir yere aday değilim. Bütün siyasi makamları Hurşit Güneş’e bırakıyorum. Hurşit Güneş’i sanırım 1991 yılında aldığım tercihli oylar rahatsız etti. Öyle sanıyorum ki bunları hala içine sindiremedi. Diğer partilerde Gölcük’ten aday göstermedi. Gölcük öksüz bırakıldı” ifadelerini kullandı.

12 Nisan 2011 Kocaeli- Siyaset


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR