Saraybahçeliler Derneği Viyana’da İzmit’i temsil etti

İzmit Saraybahçeliler Derneği, Art Carnuntum projesi kapsamında Viyana’da gerçekleştirilen ‘İpek Yolu Kehribar Yoluyla Buluşuyor’ etkinliklerine katıl...

BÜYÜT

İzmit Saraybahçeliler Derneği, Art Carnuntum projesi kapsamında Viyana’da gerçekleştirilen ‘İpek Yolu Kehribar Yoluyla Buluşuyor’ etkinliklerine katıldı. Etkinlikler kapsamında hoşgörü kenti İzmit’in tarihi ve kültürel değerleri anlatıldı.

İzmit Saraybahçeliler Derneği’nin bir yılı aşkın bir süredir yürüttüğü Art Carnuntum projesi kapsamında Viyana’da gerçekleştirilen etkinliklere İzmit Belediyesi Meclis Üyeleri İbrahim Elgin ve Mahmut Öztürk, İzmit Belediyesi Başkan Yardımcısı Ayhan Acar, İzmit Saraybahçeliler Derneği Başkan Yardımcısı ve Art Carnuntum Proje Koordinatörü Akın Ülkü Sevinç, İzmitli pişmaniye üreticileri Yaşar Can, Yaşar Üçcan, Çiğdem Akbaş, Mücahit Alkan ve Suat Kaçar, İzmit Belediyesi Türk Halk Müziği koro şefi Kenan Serhat İnce, İzmit Belediyesi El Sanatları eğitmeni Hamiyet Dabakoğlu, fotoğraf sanatçısı Sema Özevin ve güzel yazı ustası Güvenç Taşer katıldı.

PİŞMANİYE İKRAMI
Carnuntum’ da geçtiğimiz hafta açılışı yapılan hoşgörü anıtı ve İzmit-Nicomedia duvarı önünde İzmit Belediyesi Meclis Üyesi İbrahim Elgin ve Art Carnuntum Proje Koordinatörü Akın Ülkü Sevinç, 23-24 Temmuz tarihlerinde kentimizde gerçekleştirilecek olan “Pişmaniye ve Hoşgörü Kenti İzmit” etkinliklerine davet metnini okudu. Bu törenin ardından, Art Carnuntum Derneği tarafından 1.700 yıl önceki aslına uygun olarak restore edilen Roma evlerinin içinde İzmit’in meşhur pişmaniyesi konukların beğenisine sunuldu. İzmit Saraybahçeliler Derneği projesi olan ve 25 fotoğraftan oluşan “Geçmişten Günümüze İzmit” fotoğraf sergisi katılımcılar tarafından ilgiyle karşılandı. Fotoğraf sanatçısı Sema Özevin tarafından hazırlanan ve pişmaniyenin yapılış aşamalarını anlatan “Bir Emeğin Öyküsü” isimli sergi de beğeniyle izlendi.

KÜLTÜRÜMÜZ ANLATILDI
Türk Halk Müziği sanatçısı Kenan Serhat İnce’nin bağlamasıyla çaldığı türkülere yabancı katılımcılar halay, misket ve çiftetelli oynayarak eşlik etti. El sanatları eğitmeni Hamiyet Dabakoğlu ise Avusturyalı bayanlara Türk el işi örneklerinden tel kırma ve oya işlemenin inceliklerini gösterdi. Son olarak da güzel yazı ustası Güvenç Taşer etkinliklere katılan tüm katılımcıların isimlerini hünerli elleriyle İzmit Saat kulesi zeminli kağıtlara yazarak hediye etti. Etkinliğin sonunda İzmit Saraybahçeliler Derneği Başkan Yardımcısı ve Art Carnuntum Proje Koordinatörü Akın Ülkü Sevinç Art Carnuntum Derneği Kurucu Başkanı Piero Bordin’e etkinliğin anısına plaket, dernek kupası, Kocaelispor atkısı ve şapka hediye etti.

11 Mayıs 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR