Kurban Bayramı’nda fiyatları spekülatörler arttırıyor

İl Genel Meclis toplantısında bilgi veren Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İl Müdürü Abdullah Öztürk, altın çilek için yargıya gidildiğini, hayvan...

BÜYÜT

İl Genel Meclis toplantısında bilgi veren Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İl Müdürü Abdullah Öztürk, altın çilek için yargıya gidildiğini, hayvancılığın artması için yem fiyatlarının düşülmesi gerektiğini, gıda zehirlenmelerinin bu yıl düştüğünü söyledi. İl Müdürü Öztürk, “Kurban Bayramında spekülatörler sayesinde fiyatlar artmaktadır” açıklamasında bulundu.

İl Genel Meclis Toplantısı Valilik 100. Yıl Toplantı Salonunda yapıldı. Meclis toplantısına İl Genel Meclis Başkanı Fahim Kılıç başkanlık yaptı. Meclis gündemine Kocaeli Valisi Ercan Topaca tarafından gönderilen yazıda eski Gar Müdürlüğü binasının İl Sağlık Müdürlüğü’ne verilmesi konusu meclis gündemine alınarak bir dahaki oturumda görüşülmesine karar verildi. AKP iktidarı tarafından yeni oluşturulan kabine öncesinde bakanlıkların isimleri değiştirilmişti. İsim değişikliği sonrasında yeni kurulan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı hakkında İl Müdürü Abdullah Öztürk tarafından bilgi verildi.

YEM FİYATLARI DÜŞÜRÜLMELİ
Bakanlığın çalışması ve yapısından bahseden İl Müdürü Öztürk, “Bakanlık bünyesinde Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü, Hayvancılık Genel Müdürlüğü, Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü, Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü, Tarım Reformu Genel Müdürlüğü, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü ve Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü kurulmuştur. Personel sıkıntısı yaşıyoruz. Personel sıkıntımız dolayısıyla denetimler istediğimiz kadar yükseltemiyoruz. 2011 yılının ilk 7 ayına baktığımız zaman denetimler önemli ölçüde artmıştır. Hayvancılık sorunu yaşanmaktadır. Hayvan maliyetlerinin indirilmesi için yem fiyatlarının düşürülmesi gerekiyor. Seracılık konusunda özel sektöründe katkılarıyla lise düzeyine çıktık” dedi.

ALTIN ÇİLEK DENETİM
Kamuoyunda uzun süredir tartışılan Altın Çilek konusunda İl Müdürü Öztürk, “Altın çilek öldürmemektedir. Altın Çilekli hap kullanılmaktadır. Altın Çilek reklamları sitelerde dolaşmaktadır. Bu reklamlarda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan izinlidir yazıları yer almaktadır. Böyle bir şey yok. Bununla ilgili olarak hukuki mücadele başlatılmıştır. Tespit edilen her yere mahkeme açılmaktadır. Her sitede gereken inceleme yapılmaktadır” açıklamasında bulundu.

13 MİLYON 500 BİN KREDİ
İl Genel Meclis üyeleri tarafından dile getirilen sorulara cevap veren İl Müdürü Abdullah Öztürk “Bu yıl 13 Milyon 500 bin TL çiftçilerimize kredi kullandırdık. Toramanlar Göleti’nde yaşanan sorunları biliyoruz yakından takip ediyoruz. Zamanlama noktasında sıkıntı yaşanabilir. Elde olmayan nedenlerden dolayı buranın ihalesi geç kalmıştır. Yüzde 60-70 dolayında su kaçağı vardır. Bunları aşmaya çalışıyoruz. 3 bin dönümlük derbent-Balaban-Şirinsulhiye bataklık doğanın hava alma yerlerinden biri olabilir. Çevre etkiler bakımından gereken inceleme yapıldıktan sonra kurutma işlemi yapılabilir. Çevre etkilerini bilmediğimizden bir şey diyemem. Bunun incelenmesi gerekiyor” değerlendirmesinde bulundu.

GIDA ZEHİRLENMELERİ DÜŞTÜ
Gıda denetimlerine büyük önem verdiklerini belirten İl Müdürü Öztürk, “Gıda denetimlerinde uyarmadıklarımıza ceza vermiyoruz. Çok problemli olan yerlere uyarmadan direk ceza veriyoruz. Halkın cebinden taviz vermek gibi bir durumum söz konusu olamaz. Dökme tavuk konusunda oldukça hassas davranıyoruz. Tavuğun geçmişine dikkat etmek gerekiyor. Yasaların uygun gördüğü cezalar verilmektedir. Cezalar net ve açık olarak yazılmıştır. Geçen yılın aksine bu yıl gıda zehirlenmeleri düşmüştür. Buda denetimler sayesinde olmuştur. Bu yıl denetimleri 14 binin üzerine çıkarmayı hedefliyoruz. Bu dökme et konusunda 700 esnaf bilgilendirilmiştir. İmza karşılığında bilgiler verilmiştir” dedi.

500 BİN TL ÖDENEK
İhracat ve ithalatlarda gereken denetimler yapılmaktadır diyen İl Müdürü Abdullah Öztürk “Bu konuda gereken denetimler yapılmaktadır. Şuna kadar bu denetimlerde önemli bir durum görülmemiştir. İZAYDAŞ çevresinde numune örnekleri alınarak inceleme yapılmaktadır. Gelen her ürün denetimlerden geçmektedir. Sakıncalı ürünler hemen geri gönderilmektedir. 3 bin tonluk tomruk gemisi geri gönderilmiştir. Kabak aşılı karpuz üretilmesi yıllardır sürdürülen bir uygulamadır. Genetiği ile oynanmış ürün değildir. Kandıra’da uygulanacak olan Manda projesine destek bekliyoruz. Bunun için 500 bin TL ödenek talebinde bulunduk” açıklamasında bulundu.

KURBAN BAYRAMI ÖNCESİ UYARI
Öztürk “Kurbanlıklar il dışından gelmektedir. Piyasa spekülatörleri bayram öncesinde harekete geçiyor. Buna engel olmak için zaman zaman bakanlık tarafından hayvan ithalatına izin verilmektedir. Bu kişilerden dolayı hayvancılık zaman zaman krize düşmektedir. Damızlıklar sayesinde hayvancılık konusunda rahat edeceğiz. Hayvancılık bir günde oluşan bir sorun değildir. Bir günde de çözülmez. Piyasa spekülatörlerinin önünün kesilmesi gerekiyor” değerlendirmesinde bulundu.

03 Ağustos 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR