Torba Yasa, Kıdem tazminatına dokunmuyor

KSO’da düzenlenen seminerde Torba Yasa’da kıdem tazminatının kaldırılmasına ilişkin bir ibare yer almadığı belirtildi, işverenlere SGK borçlarının yen...

BÜYÜT

KSO’da düzenlenen seminerde Torba Yasa’da kıdem tazminatının kaldırılmasına ilişkin bir ibare yer almadığı belirtildi, işverenlere SGK borçlarının yeniden yapılandırılmasıyla ilgili elini çabuk tutması tavsiye edildi.

Kocaeli Sanayi Odası (KSO), kamuoyunda Torba Yasa olarak bilinen yasanın getirdiği yeniliklerden olan “SGK Borçlarının Yapılandırılmasının Usul ve Esasları ile Sosyal Güvenlik ve İş Mevzuatında Değişikliklere” ilişkin dün bir seminer gerçekleştirdi. Seminere konuşmacı olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Derneği Genel Başkanı ve Sosyal Güvenlik Kurumu Baş Müfettişi İsa Karakaş ile Türkiye Belediyeler Birliği İş ve Sosyal Güvenlik Genel Koordinatörü Sosyal Güvenlik Kurumu Müfettişi Mahmut Çolak konuşmacı olarak katıldı.

TORBA DEĞİL ÇUVAL YASA
Büyük ilgi gören seminerde KSO Meclis Salonu tamamen dolarken, bir bölüm dinleyicide konferansı kapalı devre televizyon konferans salonunda takip etti. Seminerin ilk bölümünde “Sosyal Güvenlik ve İş Mevzuatında Değişiklikler” konusunda açıklamalarda bulunan İsa Karakaş, Torba Yasası’nın içerik olarak çok yeni olmadığını, geçmişte de buna benzer yasaların sıklıkla çıktığını söyledi. Torba Yasa’yı geçmişte çıkan yasalardan ayıran en büyük özelliğinin ise çok daha kapsamlı olmasından kaynaklandığını söyleyen Karakaş, “Cumhuriyet tarihinin en büyük Torba Yasası budur. Hatta diğerlerine oranla buna çuval yasası bile diyebiliriz. İçeriği çok geniş” dedi.

TARIMDA GÜVENCE
Yasayla ilgili olarak en çok sorulan sorulardan bir tanesinin “Kıdem tazminatı kaldırılıyor mu?” olduğuna vurgu yapan Karakaş, “Yasada kıdem tazminatının kalkacağına ilişkin en küçük bir ifade yok. Böyle bir şeyi işverenler de, çalışanlar da şu anda istemiyor zaten” dedi. Karakaş, Torba Yasası’nın özellikle tarım çalışanlarının sosyal güvencesi konusunda büyük yenilikler getirdiğini, tarımda hizmet akdiyle geçici işlerde çalışanların sosyal güvenceye kavuşturulması için önemli bir düzenleme yapıldığını belirtti. Karakaş, “Yasayla Tarım SSK’ları ile bakmakla yükümlü olduğu kişilerin, genel sağlık sigortalısı oldukları ve sağlanan sağlık yardımları ile diğer haklardan yararlanacakları hüküm altına alınmış oldu” dedi.

FAİZ VE CEZALAR SİLİNECEK
Seminerin ikinci bölümünde ise SGK borçlarının yapılandırılmasıyla ilgili Mahmut Çolak konuştu. Çolak, “SGK alacakları, ödeme sürelerinin bittiği tarihten, Kanunun yayınlandığı 25 Şubat 2011’e kadar geçen süre için enflasyon oranları esas alınarak hesaplanacak. Ortaya çıkan bu tutarın ödenmesi halinde, bu alacaklara uygulanan gecikme cezası ve gecikme zammı gibi fer’i alacakların tamamından vazgeçilecek” dedi. Çolak, idari para cezalarının asıllarının yüzde 50’si ile enflasyon oranı esas alınarak hesaplanacak tutarın ödenmesi halinde, kalan borcun tamamından vazgeçileceğini söyledi. Çolak son olarak başvuru süresinin 2 Mayıs 2011 tarihinde sona erdiğini hatırlattı.

22 Mart 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR