Bahçeşehir Koleji’nden Dünya Okulu Projesi

Bahçeşehir Kolejleri kuruluşunun 19. yılında yepyeni bir paradigma ortaya koyarak dünyaya örnek olacak bir eğitim hareketi başlatıyor. Dünya Okulu Pro...

BÜYÜT

Bahçeşehir Kolejleri kuruluşunun 19. yılında yepyeni bir paradigma ortaya koyarak dünyaya örnek olacak bir eğitim hareketi başlatıyor. Dünya Okulu Programı ile 21.yüzyıl becerilerine sahip bireyler yetiştiriyor

Dünya yepyeni dinamikler üzerinden insanlık tarihinde eşi olmayan bir hızla milenyumu inşa ederken belki de en büyük sorumluluk eğitimcilere düşüyor. Bugün ilköğretim sıralarında ders gören öğrenciler şu anda var olmayan mesleklerde çalışacaklar, saniyeler içinde dünyaya bağlanmak onların en doğal hakkı, bilgiye ise parmaklarının ucuyla ulaşıyorlar. Dijital dünyaya gözlerini açan bu nesil ilerki hayatlarında başarılı olmak için sadece bilgiye değil yaratıcılık, iletişim, yabancı dil, teknoloji alanlarında üstün becerilere sahip olmak zorunda.

YENİ BİR PROGRAM
Bugünün eğitimcileri dünyanın geleceğini emanet alacak nesilleri yetiştirirken bu sorumluluklarının büyüklüğünün bilincinde olarak kendilerini yenilemeli, hatta köklü gelenekleri aşarak yepyeni paradigmalar geliştirmeliler. 21. YY kendisini yenileyebilen ve sınırları aşabilenlerin yüzyılı olacak. Bu bilinç ve sorumlulukla hareket eden Bahçeşehir Kolejleri kuruluşunun 19. yılında yepyeni bir paradigma ortaya koyarak dünyaya örnek olacak bir eğitim hareketi başlatıyor: DÜNYA OKULU.

DÜNYA VATANDAŞI YETİŞTİRMEK İÇİN HAZIRLANAN DÜNYA MÜFREDATI
“Küreselleşen dünyada eğitim sisteminin amaçlarından biri de dünya vatandaşları yetiştirebilmektir” felsefesi ile hareket eden Bahçeşehir Kolejleri verdiği uluslararası standartlarda eğitim ile dünyanın her yerinde başarıya ulaşabilecek bireyler yetiştiriyor. Dünya ile entegre olabilen, yaşadığı dünyayı tanıyan, farklılıklara saygı duyan, kültürlerin birlikteliğinden doğan zenginliği özümsemiş bireyler yetiştirmeyi amaçlayan Dünya Müfredatı ile dünyada bir ilki hayata geçiren Bahçeşehir Kolejleri yarının daha iyi bir dünya yaratacak bireylerini bugünden yetiştiriyor.

HARVARD ÜNİVERSİTESİ İLE ORTAK
ÇALIŞMANIN ÜRÜNÜ: DÜNYA DERSİ
Harvard Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğretim üyesi Prof. Fernando Reimers öncülüğünde geliştirilen ‘Dünya Dersi’ ile amaç öğrencileri çok yönlü olarak dünya vatandaşlığına hazırlamak. ABD dışında bu dersi ilk uygulayan okul olarak Bahçeşehir Kolejleri eğitimde öncülük misyonunu yerine getiriyor. Dünyada çığır açacak bu dersin içeriğinde hoşgörü, tolerans, hesap verebilme, coğrafya, ekonomi, girişimcilik modülleri birbirlerine destek verecek bir örgü ile öğrenciye aktarılıyor. Anaokulundan başlayarak liseye kadar
‘Hepimiz insanız, hepimizin ihtiyaçları var’,
‘Küresel dayanışmanın iş dünyası üzerinden algılanması’,
‘Medeniyetlerin yükselişi ve düşüşü’,
‘Özgürlük ve bireysellik haklarımız’,
‘İnsanlar ve kurumların değerler ve kimlikler üzerinden oluşumu’
gibi başlıklar altında dersler işleniyor. En önemlisi ise bu derslerin klasik ders anlayışı içinde işlenmiyor olması. Sınıf ortamında kavramların felsefi altyapıları ile donatılan öğrenciler proje bazlı çalışmalar yapacaklar ve deneyerek öğrenecekler.

21. YY BECERİLERİ İLE DONATILMIŞ BİREYLER
21 YY’da kimler başarılı olacak? Onları nasıl yetiştirebiliriz? Bu önemli soruların cevabını arayan dünyadaki en etkin sivil düşünce örgütü olan P21 (Partnership for 21st Century Skills – 21. YY Becerileri Ortaklığı) yaptırdığı birçok bilimsel araştırma sonunda 21. YY becerilerini dört ana başlıkta özetliyor:
Düşünme yollarını kullanma becerileri
Kritik düşünme
Problem çözme
Karar alma
Öğrenmeyi öğrenme
Çalışma yollarını kullanma becerileri
İletişim
Çalışma araçlarını kullanma becerileri
Bugünün var olan teknolojisi
Dijital dünyayı kavrama
İngilizceyi iyi kullanma
Yaşam becerileri
Yöresellikten beslenerek küreselliğe ulaşma
Özdeğerlendirme yapabilme
Hedefler koyabilme
Kendini ifade edebilme.

ELEŞTİRİSEL DÜŞÜNME
Temel eğitim bilgilerinin yanında eleştirel düşünme, problem çözme, iletişim, işbirliği ve yaratıcılık gibi değerler, çocukların dünya vatandaşı olmak için sahip olmaları gereken özellikler olarak belirtiliyor. Bunun yanında girilen bilgi çağında medya okuryazarlığı, teknoloji okuryazarlığı gibi özellikler de gerekiyor. Tüm bunların yanında yaşam becerileri denilen bir alan daha var ki bunun içinde kendini tanıyabilme, öz değerlendirme yapabilme, hedefler koyabilme, kendini ifade edebilme gibi özellikler yer alıyor.

YENİ ÖĞRENME BİÇİMLERİ
Dünya ile konuşan, çalışan ve yarışan liderler yetiştirmek için öğrencilere 21.yy bilgi ve becerileri kazandırılmalı. Bu da ancak bir öğrencinin, 3R (okuma/dil becerileri, matematik ve fen) ve 4C (eleştirel düşünme ve problem çözme, iletişim, işbirliği, yaratıcılık ve yenilikçilik) becerilerine sahip olmasıyla gerçekleşebilir.

ÇIĞIR AÇACAK YAKLAŞIMLAR
Matematik, Türkçe, Fen, Sosyal Bilimler gibi temel dersler önemini yitirmiyor. Ancak Bahçeşehir Kolejleri eğitim sisteminde temel dersler temel becerilerden ayrı düşünülmeden hazırlanan eğitim modeli ile öğrenciye veriliyor. Matematik veya tarih dersinde yaratıcılık veya işbirliği gibi becerilerin geliştirilmesi hedefleniyor. Böylece öğrenciler klasik bilgiyi 21. YY becerileri ile birleştirerek öğreniyor. Bahçeşehir Kolejleri bu çoklu eğitim sistemi için gereken fiziki ortamlar yanında öğretmenlerin sürekli eğitimi ile de çığır açacak yaklaşımlar geliştiriyor. Bilim müzeleri, sanat fabrikası gibi alanlarla fark yaratıyor ve eğitim felsefesini fiziki şartlara uyarlıyor. Bahçeşehir Kolejlerinde okul sadece sınıflardan oluşan bir mekan olarak değil, öğrenme felsefesinin her alanda hissedildiği bir bütün olarak tasarlanıyor.

BİLGİ EKONOMİSİ DÖNEMİNDE BİLGİYİ KULLANMAYI ÖĞRENMEK
Küreselleşme ve iletişim teknolojilerindeki gelişmeler sonucunda dünya artık ‘Bilgi Ekonomisi’ devrine girmiş durumda. Bilgi ekonomisi devrinde, ulaşılan bilginin efektif bir şekilde, gerçek hayatta nasıl kullanılacağı ve yeni bilgi üretiminin nasıl yapılacağının belirlenmesi gerekiyor. Bunu da artık geleneksel öğretim yöntemleriyle yapmak mümkün değil. Bahçeşehir Kolejleri bilgi ekonomisi döneminde öğrencilerine bilgiyi kullanmayı geliştirdiği özel Öğretim-Öğrenme Yöntemleri ile öğretiyor:
• Uygulamalı
• Proje Temelli
• Disiplinler arası
• Bütünleştirici
• Yüksek Beceri Odaklı
• Teknoloji
• Öğrenci Merkezli

FELSEFEDEN DOĞAN SİSTEM
21. YY becerileri ve dünya vatandaşlığı derslerinin başarı ile uygulanmasında Bahçeşehir Kolejlerinin köklü sistemi ve eğitim felsefesi yatıyor. Okulların her köşesinde kendisini hissettiren eğitim anlayışı öğrencilere ve öğretmenlere sağladığı imkanlarla felsefi altyapısını fiziki olanaklarla birleştirerek eşsiz bir eğitim ruhu oluşturuyor. Bahçeşehir Kolejleri felsefesi, sistemi ve olanakları ile 21.yy eğitiminin büyük resmini şu sözlerle çiziyor: “Biz dünya vatandaşı yetiştiren bir dünya okuluyuz.”
Bahçeşehir Kolejleri bu yolda dünyanın en önemli kurumları ile birlikte yürüyerek sistemin başarısını garantiliyor:
Dijital eğitim teknolojilerinin uygulamasında Apple;
Dünya Dersi müfredatında Harvard Üniversitesi;
Dünya vatandaşı ve 21. YY becerileri kapsamında P21;
İnovatif eğitim sistemleri geliştirilmesinde New York Üniversitesi;
Bahçeşehir Üniversitesi’nin uluslararası alanda işbirliği yaptığı önde gelen kurumlar arasında yer alıyor.

TEKNOLOJİYİ EN İYİ KULLANAN OKUL
Dünya okulu klasmanında öncü olan Bahçeşehir Kolejleri bu iddiasını eğitim öğretimde yeniden tanımladığı paradigmalarla güçlendiriyor. Teknolojinin gücünü eğitim sistemine başarı ile entegre eden Bahçeşehir Kolejleri eğitim teknolojileri altyapısı için işbirliğini dünya devi Apple ile yapıyor. Bahçeşehir Kolejleri Apple ekipmanlarını özel oluşturulan eğitim içerikleriyle zenginleştiriyor. Bu içerikler dünyada bir ilk olarak yakında 50 dile çevrilecek ve onlarca farklı ülkede eğitim sisteminde yerini alacak.

21. YY’IN MUTLU VE BAŞARILI İNSANINI YETİŞTİRMEK
Bahçeşehir Koleji sağlam bilimsel ve sanatsal becerilerle donanmış, 21. YY yaşam ve kariyer becerilerine sahip, bilgiye ulaşabilen ve günlük yaşantısında etkili kullanabilen, yenilikçi, yaratıcı ve girişimci bireyler yetiştiriyor.

06 Mart 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR