Sırbistan'dan Başsiad'a özel davet

Sırbistan'ın Bela Palanka Belediyesi sınırları içerisinde bulunan ve her gün yüzlerce tır, kamyon, yolcu otobüsü ve özel aracın geçtiği, orta doğu da...

BÜYÜT

Sırbistan'ın Bela Palanka Belediyesi sınırları içerisinde bulunan ve her gün yüzlerce tır, kamyon, yolcu otobüsü ve özel aracın geçtiği, orta doğu dahil Türkiye ve Bulgaristan'nın Avrupa güzergahındaki tek yola alternatif olacak oto yol çalışmaları tamamlanmak üzere.

 

Konuyla alakalı olarak Sırbistan' ın Bela Palanka Belediye Başkanı Sayın Aleksandar Pejcic Türkiye'deki iş adamlarının bölgelerinde ve otoyol ile yan yana bulunan, özel çıkışı bulunan Serbest Bölge ve Bulgaristan sınırından Nis kentine kadar alanda tek olacak dinlenme/sosyal tesisleri hakkında bilgi vermek üzere Başsiad'a özel davet gönderdi. Konu ile alakalı olarak Kocaeli'de bulunan ve Avrupa ile Rusya'ya iş yapan firmaların ilgisini çekecek bu yapılaşma için BAŞSİAD yönetim kurulu bölgeyi ziyaret etmesi ve bilgi alınması için genel sekreterleri Şener Özen’i görevlendirdi.

 

Başta Rusya Federasyonu ile ve akabinde Avrupa Birliği ülkeleriyle gümrük anlaşması bulunan Sırbistan'dan ürünler vergisiz olarak gönderilebiliyor. BAŞSİAD Genel Sekreteri Şener Özen'e serbest bölgede yer alacak olan firmalara bir çok vergi, istihdam, yatırım vb. avantajlarından bahseden belediye başkanı Aleksandar Pejcic, belediye başkan yardımcısı ile fen işleri müdürü konu hakkında detaylı bilgi vermek, imkan ve fırsatlardan istifade etmeleri için Türk İşadamlarıyla bir araya gelerek kurulmakta olan Serbest Bölge ve Dinlenme/Sosyal Tesis' in arazisini gezdirdi ve yerinde bilgi verdi. Bu konular hakkında daha detaylı açıklamalar yapmak için Kocaeli' ye gelmek istediklerini ileten başkan Pejcic;  "Bela Palanka Belediyesi sınırları içerisinde hali hazırda; Oto Lastiği, Ayakkabı, Çimento ve bir çok tekstil fabrikası aktif olarak çalışıyor. Ayrıca yakın bölgemizde meyve suyu fabrikaları bulunup bölgemizde tarımcılıkta yapılmaktadır. Nitelikli eleman gücü için ciddi manada sıkıntı yaşanmayacağını, bölgede makine, tekstil, ayakkabı ve ahşap konusunda tecrübeli iş gücünün olduğunu belirten başkan Pejcic, istihdam ile ilgili Sırbistan devletinin önemli teşvikleri var, bunun dışında belediyemizin olduğu bölgenin ekonomik kalkınması için devletimiz bir çok vergi avantajı da getirmektedir. Şu anda serbest bölgenin su ve elektrik dahil olmak üzere tüm alt yapı çalışmaları tamamlanmıştır. Kocaeli' de bulunan sanayici ve işadamlarının böylesine stratejik bir yerde bulunan serbest bölge ve sosyal tesis için imkan ve fırsatlarından istifade etmek isteyeceklerini düşünüyoruz, bu yüzden gelip bizzat biz anlatmak ve bilgilendirmek istiyoruz. Sürekli işbirliği içerisinde olan Sırbistan ve Türkiye için önemli bir fırsattır" dedi.

 

BAŞSİAD Genel Sekreteri Şener Özen "Günde yüzlerce yolcunun geçtiği bu yolda bir çok Türk Mutfağına ait tesis mevcut, ancak otoyol çalışması tamamlandıktan sonra tüm taşıtlar otoyolu tercih edecek ve Bulgaristan sınırından Nis kendine kadar olan bölgede tek bir tesis yapılacak oda Bela Palanka' da. İçerisinde Otelinden restoranına, berberinden süper marketine, eczanesinden benzinliğine tam teşekküllü ve modern bir tesis olması istenmekte, bölgemizde bu konularda oldukça tecrübeli işletmelerimiz mevcut, Bela Palanka Belediyesi bu konuyu yurtdışı teması olarak ilk kez BAŞSİAD ile yapıyor, bu fırsatı kaçırmamak gerekli diye düşünüyorum. Ayrıca bahsettiğim bu tesisin hemen yanında bulunan onlarca hektarlık alanda yapılacak serbest bölge ise hem Rusya hem de Avrupa Birliği ülkeleri için çok stratejik bir yerde. Gümrük ve kota başta olmak üzere birçok güzel avantaj var. Bunları Kocaeli'deki işadamlarının direkt birinci ağızdan duymaları çok daha verimli olacağı için Bela Palanka Belediye Başkanı'nı ve ekibini bölgelerini ve stratejik önemini duyurmak için Kocaeli' ye davet ettik. Gerekli hazırlıklarını yaparak ileriki günlerde Kocaeli'de ağırlayacağız. Biz ilçesi sınırlarını kendine sınır belirlemiş değil, tüm dünya ile çalışabilen ufuklara sahip insanların olduğu bir şehirde yaşıyoruz, bu nedenle Dünya'da olan tüm fırsatları Kocaeli'mizdeki işadamlarına duyurmak ve davet etmek bizim görevimiz ve bizde bunu gerçekleştirmek için elimizden gelen tüm çabayı sonuna kadar kullanıyoruz, kullanmaya devam edeceğiz. Bu doğrultuda bize destek veren ve verecek olan kişi ve kurumlara teşekkür ederiz" dedi.

27 Şubat 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR