KOTO, Meslek Lisesi açıyor

Kocaeli Ticaret Odası (KOTO)’nın mart ayı meclis toplantısı oda binasında düzenlendi. Meclis Başkanı Bülent Karagöz başkanlığında yapılan mecliste 6...

Kocaeli Ticaret Odası (KOTO)’nın mart ayı meclis toplantısı oda binasında düzenlendi. Meclis Başkanı Bülent Karagöz başkanlığında yapılan mecliste 6 gündem maddesi görüşüldü. Şubat meclisi hakkında konuşan Hakkı Özkan, meclise eleştirilerin ciddiya alınmadığını ve önergelerin kaul edilmediğini dile getirdi. Özkan, Kocaeli’de Süt Birliği kurulması gerektiğinin altını çizdi.

 

ANLAŞMA YAPILDI

Faaliyet raporu hakkında konuşan KOTO Başkanı Murat Özdağ, kurulacak olan meslek lisesi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Projenin işsizliğin çözümü ile ilgili olarak yapılmasının planlandığını dile getiren Özdağ, “Meslek liselerinde sorunlar belli. Bu liselerin devri için kent genelinde çalışma yapılıyor. MEB ile TOBB arasında görüşmeler sürüyor. OSB’ler bünyesindeki meslek liselerini odalar veya OSB yönetimleri yapacak. Bizde Arslanbey OSB ile anlaşma yaptık” dedi.

 

VAKIF KURULACAK

Okul binasının hazırlanmasının KOTO tarafından yapılacağını dile getiren Özdağ, “Müştemilatı ve atölyelerin yapımını biz üstlendik. Arslanbey OSB-KOTO Teknik Koleji adı ile faaliyete girecek olan okul için odamız tarafından bir vakıf kurulacak. KOTO vakıf kuracaktır. Daha sonra okulların devri bu vakfa yapılacak. Öğretmenleri dahil her şeyi biz karşılayacağız” diye konuştu.

 

MÜŞTEMİLAT İÇİN 500 BİN TL HARCANACAK

TEOG puanı 380 ve üzri olan öğrencilerin okula kabul edileceğini dile getiren Özdağ, şöyle konuştu: “Okulu bitirenlerin iş sorunu olmayacak, Teknik İngilizceleri olan, makinesinin üzerinde yağı silecek gençler yetiştireceğiz. Okullarda zil değil saatler olacak. Okul yapımına devlet tarafından 3 bin 800-5 bin TL devlet para veriyor. Okulun müştemilatı için 500 bin TL harcanacak. İlk olarak 100 öğrenci alınacak. İlk yıllardaki masraf ise 300 bin TL seviyesinde olacak.”

 

İKİNCİ OKUL YAPILACAK

Yurt dışında eğitim görmüş eğitimciler aradıklarını sözlerine ekleyen Özdağ, “ikinci okul yapımı için 10-15 milyon TL’lik bir bütçe oluşturacağız. Bu gelecek yıl gündeme gelecek. Doğumar Liman İşletmeleri’nin kurulması sonrasında Derince Limanı ihalesine girmek istedik. İş bitirme istendiğinden ihaleye katılamadık. Bu şirket bünyesinde eğitim faaliyetleri yer alacak. Gebze Ticaret Odası, OSB içindeki meslek lisesinin devrini aldı” dedi.

 

KARE KODLU ÇEKLER

“Kare kodlu çekler çıkıyor” diyen Özdağ, konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Yapacağınız işlemde çekin sahibi hakkında her şeyi göreceksiniz. Hapis var diye çekler ödeniyordu. Çek nedeniyle hapislerin kaldırılması nedeniyle sorunlar yaşanmaya başlamıştı. Evlilik Fuarı kurulacak. Şimdi de ekim ayında Lojistik ve İnşaat Fuarı’nı açmayı planlıyoruz. Yerel yönetimlerin yatırımlarını bekliyoruz. Piyasa durağan duruma geldi, bu son bulmalı” açıklamasında bulundu.

 

SAĞLIK SERBEST BÖLGESİ

Yeni projeleri hakkında da bilgilendirmede bulunan Özdağ, şöyle konuştu: “Sağlık Serbest Bölgesi noktasında proje hazırladık. Bu 3 milyar dolar gelir sağlayacak projedir. Gebze’de bulunan MKE’nin arazisi önerildi. Yer tahsisi istiyoruz. Projenin dosyasını Başbakan Ahmet Davutoğlu’na ilettik. Önemli bir proje olacak. Depremde acil olarak hizmet verecek hastane buraya yapılacak. Serbest bölgedeki sistem burada da uygulanacaktır. Ayrıca vergi de ödemeyecekler” Serkan BORLAK

30 Mart 2015 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR