Libya’da 200 Gölcüklü kurtarılmayı bekliyor

Büyük bir isyanın yaşandığı Liba’ya mahsur kalan işçiler arasında Gölcük’ten Libya’ya çalışmak için giden 200 işçinin olduğu ortaya çıktı. Bunların ar...

BÜYÜT

Büyük bir isyanın yaşandığı Liba’ya mahsur kalan işçiler arasında Gölcük’ten Libya’ya çalışmak için giden 200 işçinin olduğu ortaya çıktı. Bunların arasında Gölcük’te İs-Kam İnşaat’ın sahibi olan Kemal Bücür de bulunuyor.

Tunus ve Mısır’ın ardından Türkler’in yoğun olarak çalıştığı Libya’da da isyanlar çıktı ve çok sayıda vatandaşımız Libya’da mahsur kaldı. Açıklanan rakamlara göre 25 bin Türk işçi çalışmak için gittikleri Libya’dan ülkemize dönebilmek için yardım bekliyor. Gölcüklü işçilerin yakınlarından alınan verilere göre ise 200’e yakın Gölcüklü işçi ülkelerine dönebilmek için arayış içinde. Aileleri ise elleri kolları bağlı şekilde yakınlarını bekliyor.

Gölcük’ten yaklaşık 3 buçuk sene önce çalışmak için gittiği Libya’da çıkan isyanlardan dolayı mahsur kalan 62 yaşındaki Kemal Bücür mahsur kalanlardan sadece biri.

BÜCÜR AİLESİ ENDİŞELİ
Bücür, Gölcük’te uzun yıllar çocukları ile birlikte inşaat işiyle uğraştıktan sonra Libya Devleti’nin özel bir inşaat işi için Gölcük’ten arkadaşları ile birlikte Libya’ya gitti. Ancak o da çıkan isyan olayları arasında mahsur kaldı ve ailesine kavuşabilmek için gün sayıyor. Kemal Bücür’ün bulunduğu ve yeni yerleşim merkezi olan İmalatincela bölgesi ise Kaddafi yandaşları ile isyancıların en çok çarpıştığı alan olarak biliniyor. Bücür’ün ailesi ise endişeli bekleyişini sürdürüyor.

EN SON BABAM GELECEK
Babaları Libya’da mahsur kalan İsmet Bücür, “Babam 6 ayda bir memlekete gelir giderdi. En son olaylar patlak vermeden önce annemle telefonda konuştu ve annemi de alıp Libya’ya tekrar döneceğini söyledi. Ancak kendisi de gelemedi. Libya’da bu tür olayların olabileceğini hiç düşünmüyordu. Yaklaşık 3 buçuk senedir Libya’da devlete ait bir inşaatı yapıyorlar. Telefon direkleri yıkıldığı için sadece internet üzerinden belirli saatlerde görüşebiliyoruz. Söylediği kadarıyla sağlık durumu iyi ancak yiyecek bulmakta zorluk çekiyorlar. Babam şantiyede olmadığı için en son gelecek insanların arasında yer alıyor. İşçi olarak 25 bin kişi var ancak turist olarak gidip iş bulup çalışan da var. Babam en son gelecek kesimde yer alıyor” dedi.

BOMBALARIN ARASINDA KALDI
Eşi Libya’da mahsur kalan Dürdane Bücür şöyle konuştu “Geçenlerde kuruluş yıl dönümü için eşimle birlikte Libya’ya gitmiştim. Çok sakin bir yerdi. Ancak işin bu boyuta gelebileceğini hiç düşünmemiştik. İnternetten 2 gün önce konuştuk. Büyükelçiliğe gitti. Beklemekten başka yapılacak bir şey olmadığını söylemişler ve Bingazi’ye gidin demişler. Bingazi isyancıların eline geçtiği için oraya ulaşamıyorlar. Bulunduğu yerde iki gün önce bombalar patladı. Şantiyeleri bastılar. Bombaların arasında kaldı.BİR DAHA ASLA GÖNDERMEM
İsyancılar zarar vermiyor ama yağmacılardan sıkıntıları var. Ayrıca ulaşım araçlarını da kullandırmaya izin vermiyorlar. Akşamları internet üzerinden konuşabiliyoruz. Biz sürekli açık bırakıyoruz bilgisayarımızı, çünkü onun ne zaman gireceğini bilemiyoruz. Şuan tek isteğimiz bir an önce sağ salim bize ulaşmasıdır. Eğer bir gün olaylar durulursa yeniden asla göndermem” dedi. Oğlu çatışmaların içinde mahsur kalan annesi Hayriye Bücür ise “Tek temennim oğlumun bir an önce sağ salim dönmesi, başka hiçbir şey istemiyorum.”

KONSOLOSLUK ÖNÜNDE
Libya’da mahsur kalan işçiler arasında Gölcüklü olan ve çeşitli bölgelerde çalıştığı öğrenilen yaklaşık 200 işçinin olduğu biliniyor. İşçilerin büyük bir kesimi Türkiye Konsolosluğu önünde çadır kurup ülkelerine dönmeyi bekleyen 5 bin Türk’ün aralarında bulunuyor. Bazıları ise çalıştığı inşaatların şantiyelerinde beklemeyi tercih ediyor. Hepsinin ortak düşüncesi bir an önce ülkelerine dönerek sağ salim ailelerine ve sevdiklerine kavuşabilmek. Kemal Bücür’ün ailesi ise büyük bir sükunet içerisinde babalarına sağ salim kavuşmayı bekliyor.

25 Şubat 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR