Kömürde 19 milyonluk zarar

TKİ’nin kendi kaynakları yerine özel firmalardan kömür alarak kamuyu 19 milyon 462 bin TL zarara soktuğu bildirildi.CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğ...

BÜYÜT

TKİ’nin kendi kaynakları yerine özel firmalardan kömür alarak kamuyu 19 milyon 462 bin TL zarara soktuğu bildirildi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Bedava dağıttıklarında bile yolsuzluk var” dediği, kömür yolsuzluğu Hazine raporuna girdi. Hazine Müsteşarlığı, yoksul ailelere kömür dağıtımında oluşan görev zararını inceledi ve bir rapor hazırladı. 72 sayfalık raporda, 2008’de 2 milyon 57 bin 146 yoksul aileye 1 milyon 627 bin 619 ton kömür dağıtıldığı, TKİ’nin bu amaçla özel firmalardan 853 bin 126 ton kömür aldığı belirtildi.

ZARAR ÇOK YÜKSEK
Raporda, yapılan incelemeler sonucu şöyle anlatıldı:
“TKİ kendi kaynaklarından kömür dağıtmak yerine özel firmalardan kömür alarak en iyimser hesaplamalarla kamuyu 19 milyon 462 bin TL zarara soktuğu anlaşılmıştır. Bu zarar sadece 2008’de gerçekleştirilen kömür alım ihalelerinden kaynaklanmakta olup, 2003-2008 arasındaki toplam 1 milyar 475 milyon 310 bin TL tutarlı kömür ve nakliye alımlarını kapsamamaktadır. TKİ’nin aynı işlemleri 2003’den beri gerçekleştirmiş olduğu düşünüldüğünde bu zararın tutarının çok yüksek olması muhtemeldir.”

FİRMALAR KAZANDI
Raporda, “Aşırı kar eden firmaların gerçekleştirilen işlemlerden haberdar olmadıkları ve bu işlemler dolayısıyla masum olduklarını düşünmek mümkün değildir. Gerçekleştirilen bu işlemler sonucunda kaybeden kamu, kazanan özel firmalar olmuştur” denildi. Raporun bir örneği Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na iletildi.

08 Mart 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR