GÜBRETAŞ satışlarını ve üretimini artırdı

Kimyevi gübre sektöründe liderliğini sürdüren Gübre Fabrikaları TAŞ (GÜBRETAŞ), ilk altı aylık finansal sonuçlarını açıkladı. İstikrarlı büyümesini s...

BÜYÜT

Kimyevi gübre sektöründe liderliğini sürdüren Gübre Fabrikaları TAŞ (GÜBRETAŞ), ilk altı aylık finansal sonuçlarını açıkladı. İstikrarlı büyümesini sürdüren GÜBRETAŞ, 30 Haziran 2015 itibariyle konsolide olarak 1 milyar 522 milyon TL satış geliri elde ederek, 136 milyon 281 bin TL konsolide kâra ulaştı. Şirketin ana ortaklık payına düşen net kârı ise 35 milyon 468 bin TL olarak gerçekleşti.

 

ÜRETİMİ DE ARTTI

Bu dönemde satış miktarını ve satış gelirlerini yüzde 8,8 oranında artıran GÜBRETAŞ, Türkiye’deki tesislerinde 306 bin 795 ton kimyevi gübre üretimi yaparken, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 35,48’lik üretim artışı sağladı. GÜBRETAŞ, yurtiçindeki 944 bin tonluk satışı ile toplam 849,5 milyon TL net satış geliri elde etti. İran’daki bağlı ortaklığı Razi Petrokimya’da ise 645 bin ton satışla 740 milyon TL net satış geliri sağlandı.

 

YENİ YATIRIMLAR YOLDA

Finansal sonuçlarla ilgili bir değerlendirme yapan GÜBRETAŞ Genel Müdürü Şükrü Kutlu, yılın ikinci yarısında da mevcut başarılarını devam ettirerek, yıl sonu hedeflerine ulaşmak istediklerini söyledi. GÜBRETAŞ olarak yeni yatırımlara devam ettiklerini de belirten Kutlu, “Yurtiçinde özellikle üretim ve lojistik altyapımıza yatırım yaparken, ürün çeşitliliğini ve kârlılığımızı da artırmaktayız. Yarımca’daki yeni üretim tesislerinin devreye alınmasıyla üretim miktarımızda önemli bir artış sağladık. Yeni yurtiçi ve uluslararası yatırımlarla sektördeki liderliğimizi güçlendirmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

20 Ağustos 2015 Kocaeli- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR