“Kocaeli’de eczacılığın yüz yılı”

      Kocaeli Eczacılar Odası Konferans Salonu’nda düzenlenen sunumda,  Eczacı Dilek Ayrıbaş tarafından ilimizin ilk eczaneleri ve eczacılık tarihi an...

BÜYÜT

 

 

 

Kocaeli Eczacılar Odası Konferans Salonu’nda düzenlenen sunumda,  Eczacı Dilek Ayrıbaş tarafından ilimizin ilk eczaneleri ve eczacılık tarihi anlatıldı. Sunumda perdeye yansıyan fotoğraflar, eski kartpostallar. Afişler ve gazete kupürleri gösterildi. Düzenlenen etkinliğe Eczacılar Odası Başkanı Sinan Usta, başkan yardımcısı Gaye Yılmaz, üyeler Dilek Dinçol, Burak Gürkan, İbrahim Uygun, Meriha Mayda, Halil Kıvrıkoğlu ve Nubar Tumayan da katıldı. Programı Dökümantasyon Merkezi adına Müzeyyen Ünal ve Feray Karadeniz izledi.

 

İLK DÖRET ECZANE

Ayrıbaş; “Kocaeli’de ilk eczaneleri Ermeniler açtı. 1876 yılında Serope Bulutyan tarafından açılan ilk eczaneyi, oğulları devam ettirdiler ve ecza deposu olarak da hizmet verdiler. Cumhuriyet’ten önce açılan 4 eczanenin hepsi Demiryolu üzerindeydi. Bahçecik ve Akmeşe’nin eğitim düzeyi, Amerikan misyonunun açtığı lise nedeniyle yüksekti. Ermeniler, çocuklarını İstanbul ve yurt dışındaki üniversitelere gönderip tıp ve eczacılık eğitimi yaptırdılar. Bu gençler İzmit ve başka illerde doktor ve eczacı oldular.

 

ECZACILAR ANILDI
Kocaeli’de,  askeri eczacı, hastane eczacısı, fabrika eczacısı ve demiryolu istasyonu eczacısı olarak, Türk ve Ermeni eczacılar görev aldılar. Özellikle Türk eczacılar asker kökenliydiler” dedi. İzmit’te imal edilen eski kolonya etiketi fotoğrafları, 30 ve 40’lı yıllarda Kocaeli gazetelerinde çıkan ilaç reklamları ve afişleriyle birlikte cumhuriyet döneminin ilk eczacıları, Eczacı Hasan Behçet Diker, Ziya Heper ve Yusuf Ziya Bilgisu eczaneleri, hastane eczacısı Nahit Çiğit’in mezar taşı, Aktar İzzet Orhan, ekranda gösterilerek anıldı. 

16 Mayıs 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR