Av. Raif Kandemir’in kaleminden; Batum-2

Avukat Raif Kandemir’in ve Gürcistan’da iş yapan DYP eski milletvekili İbrahim Artvinli ile Batum’da yaptığı gezintiyi dün size aktarmıştık. Bugün de...

Avukat Raif Kandemir’in ve Gürcistan’da iş yapan DYP eski milletvekili İbrahim Artvinli ile Batum’da yaptığı gezintiyi dün size aktarmıştık. Bugün de Kandemir’in ikinci günkü izlenimlerini sizlerle paylaşıyoruz.

 

Haberin fotoğrafları için tıklayın


ROTA, POTİ

Ertesi sabah konakladığımız otelde kahvaltılarımızı yaptık ve Poti’ye doğru yola koyulduk.

Yol güzergâhında dağ yeşil, deniz lacivert. Güzergâhta küçük yerleşim birimlerinden geçiliyor.

Geçtiğimiz beldelerdeki temizliğe dikkat ettim,  şaşkınlığımızı gizleyemedik.

Ve sonunda Poti’ye vardık.

Bölgeye Kolheti isminin verildiğini ve Megrel dedikleri Laz’ların yaşadıklarını öğreniyoruz. Şehri dolaşıp birkaç poz fotoğraf çekimi yaptık ve ardından Kuzey’e devam ettik. İstikamet “Zugdidi”.

 

ZUGDİDİ’DE ÖĞLE YEMEĞİ

Zugdidi’ye vardık… Öğle yemeği için yine muhteşem bir restorana gittik.

Burada da Laz yemeklerinin ağırlıklı olduğunu bilen Artvinli, özellikle bu restaurantta girmeleri gerektiğini söyledi. Yine harika bir yemeğin ardından Batum’a dönen ikili akşam vakti olduğunda tekrardan sahil boyunu ve parklarını dolaşıp, şehri turluyorlar. Yine yorgun geçen günün ardından otellerine dönüyorlar.

 

BAŞKENT TİFLİS AMA PARLAMENTO AYRI ŞEHİRDE

Sabah yola koyulduk. Bu seferki durağımız “Kutaisi” şehri oldu. Tiflis’e 270 kilometre uzaklıkta olan Kutaisi şehrinde Gürcistan Parlamento binası yer alıyor. Ülkenin başkenti Tiflis olmasına rağmen parlamento binasının burada olması şehri enteresan yapıyor. Parlamento binasını görmeye gittik, binanın salyangoz şeklinde olması dikkatimizi çekti.

 

DAYI TURAN’A TEKRAR ZİYARET

Kutaisi’den, Batum’a döndük. Şehri gece manzarasıyla seyretmek için uzun soluklu bir yürüyüşün ardından otelimize dönüp, burada istirahata çekildik. 

Ertesi gün Türkiye’ye giriş yaptık. Rize’de balıkçı pazarındaki Dayı Turan’a tekrardan uğradık. Masalar kurulup, tulumlar çalınıyor… Tulum sesini duyan komşu balıkçılarda güverteye geldiler ve hep birlikte keyifli bir akşam geçirdik.

 

“ARTVİN”

Türkiye topraklarındaki Gürcülerin ve Lazların Kutsal toprakları olan Artvin’e doğru yol alıyoruz. O gece de Artvin’de konaklayıp, Ertesi gün Trabzon hava alanına doğru yolla koyulduk.

 

Av. Raif Kandemir’in kaleminden: Batum-1

Av. Raif Kandemir’in kaleminden; Tiflis

18 Temmuz 2015 Kocaeli- Kültür-SanatYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR