Birleşik Metal İş’te liste krizi

Birleşik Metal-İş Sendikası Kocaeli Şubesi’nin 12. olağan genel kurulunda dün liste krizi yaşandı. Tek liste ile kongreye giren sendikada muhalif kana...

BÜYÜT

Birleşik Metal-İş Sendikası Kocaeli Şubesi’nin 12. olağan genel kurulunda dün liste krizi yaşandı. Tek liste ile kongreye giren sendikada muhalif kanat ayağa kalktı. Yapılan seçimde Hami Baltacı yeniden başkan seçildi
 
Birleşik Metal-İş Sendikası Kocaeli Şubesi’nin 12. olağan genel kurulu dün Sabancı Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Kongreye Birleşik Metal İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, sendikanın genel merkez yöneticileri Özkan Atar, Selçuk Göktaş, DİSK’e bağlı Genel İş Sendikası Şube Başkanı Vedat Küçük, TKP İl Başkanı Barbaros Tantan ve sendika üyeleri işçiler katıldı. 4 yıldır şube başkanlığını yürüten Hami Baltacı’nın tek aday olduğu kongrede blok liste sistemi gerçekleşti. Birçok kez değiştirilen tek adaylı listede sorunlar yaşandı. Öte yandan muhalif taraf ise blok listeyi istemeyerek ayağa kalktı. Seçim sonrasında ise tek liste ile kongreye giden Birleşik Metal İş Sendikası’nda yine başkan Hami Baltacı kazandı.
 
“TÜRKİYE DEĞİŞMİYOR”
Kongre sendikanın verdiği mücadelelerin anlatıldığı 10 dakikalık sinevizyon gösterimi ile başladı. Gösterinin ardından konuşma yapan Birleşik Metal İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Hami Baltacı, “Zorlu ve mücadelelerle dolu bir dönemi hep beraber geçirdik. Bizi daha da zorlu mücadele dolu bir süreç beklemektedir. Birbirimize ihtiyacımız var. Örgütlü olmaya, dayanışmaya ihtiyacımız var. Daha da zor problemlerle karşı karşıyayız. Herkes Türkiye değişiyor diyor. Biz işçiler herhalde bu ülkede yaşamıyoruz. İşçileri yakından ilgilendiren yasalarda hiçbir değişiklik olmadığı halde bu ülke nasıl değişir. 12 Eylül cuntasının, sermayesinin direktifleriyle sık sık gündeme geliyor. İş yasalarında, sendikalar yasasında toplu iş sözleşmesi-grev yasasında değişiklik yok. İşçilerin aleyhine değişiklikler var” dedi.
 
“BENİ SINAMAYA KALKMAYIN”
Baltacı’nın konuşmasından sonra kürsüye çıkan Genel Başkan Adnan Serdaroğlu, “Bize hep rol verilmiş. Bizde bu rolü çok iyi yerine getirmişiz. Bize başka şey söylemiş ama farklı şeyler yapılmış. AKP toplumsal dönüşümün son halkasını inşa ediyor. Bu ülke hep “mişlerle” yönetildi.” Dedi.
 
LİSTEYE İTİRAZ ETTİ
Daha sonra genel başkan Adnan Serdaroğlu, yardımcılıklara Gebze Şube Başkanı Erdoğan Uzer, Ankara Şube Başkanı Seyfettin Gülengül, katipliklere İstanbul 2 nolu şube başkanı Yılmaz Bayram ve Eskişehir Şube başkanı Bayram Kavak’tan oluşan divan yerine geçti. Ayrıca konuşma yapmak isteyen şube örgütlenme sekreteri Hakan Akyol, son gün haber verildiğini aday olacağını gerekirse çarşaf liste sunacağını belirtti.
 
BAŞKAN YİNE BALTACI
Hakan Akyol, konuşmaların ardından blok listenin değişmesi için çarşaf liste önerisi sundu. Birden çok değişen liste konuşmaların ve uzun süre konuşmaların ardından tekrar tekrar değiştirilerek oluşturuldu.  Daha sonra 209 delegenin oy kullanma hakkının bulunduğu kongrede 7 yönetim, 3 disiplin, 3 denetim kurulu ve 47 genel merkez delegesi seçildi.

BİRLEŞİK METAL İŞ SENDİKASI YÖNETİM LİSTESİ
Hami Baltacı        Şube Başkanı
Telat Çelik           Şube Sekreteri
Hakan Küçük      Mali Sekreter
Yücel Baker         Örgütlenme Sekreteri
Özkan Güngör     Eğitim Sekreteri
Merter Demirel    Basın Yayın Sek.
Halis Güldal        Sosyal İşler Sek.
YÖNETİM YEDEK  Zekai Aydıner, Adem Ünal, Fahrettin Çakmak, Aldoğan Karahan, Ersin Beloğlu, Erdoğan Aktaş, İsmail Çiftçi
 
DENETLEME KURULU
ASIL: Selçuk Akman, İlyas Bulut, İbrahim Bahar
YEDEKLER Murat Bayram, Nazmi Şen, Enver Çarıkçı
DİSİPLİN KURULU Mustafa Köse, Engin Çağlar, Enver Yıldızhan
YEDEKLER: İbrahim Yılmaz, Piran Karaman, Necmettin Yıldız
 
MERKEZ GENEL KURUL DELEGELERİ
Hami Baltacı
Telat Çelik
Hakan Küçük
Yücel Bayer
Mustafa Köse
Merter Demirel
Özkan Güngör
Derya İmran
Selçuk Akman
İbrahim Bahar
Engin Çağlar
İlyas Bulut
Adem Ünal
Zeki Çulcuoğlu
Halis Gürdal
Fahrettin Çakmak
Aldoğan Karahan
İsmail Çiftçi
Nazmi Şen
Enver Çarıkçı
Piran Kahraman
Enver Yıldızhan
Erdoğan Aktaş
Zekeriya Ardahan
Ali Korkmaz
Murat Göktaş
Ünal Kesgin
Yusuf Çakır
Necati Zorlu
Günay Atmaca
Sadi Coşkun
Hüsnü San
Uğur Oskay
Necdet Deniz
Emin Kahraman
Necdet Sezen
Erdoğan Kardeşoğlu
Murat Bayram
Murat Aktaş
Şaban Yaman
Serkan Cengiz
Cengiz Taşdemir
Özkan Öztürkyılmaz
Bayram Laçin
İbrahim Yılmaz
Barış Gündoğdu
Mürsel Güven

03 Ekim 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR