Romanlar kendileri çalacak kendileri oynayacak

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi dün Atatürk Kapalı Spor Salonu’nda bin adet keman dağıttı. Popstar Erkan Roman vatandaşları coşturdu, keman dağıtımında...

BÜYÜT

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi dün Atatürk Kapalı Spor Salonu’nda bin adet keman dağıttı. Popstar Erkan Roman vatandaşları coşturdu, keman dağıtımında ise izdiham yaşandı.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ‘Bir Enstrüman Bin Roman’projesi düzenlenen eğlenceyle birlikte start aldı. Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü ve Roman Federasyonları işbirliği ile gerçekleştirilen proje çerçevesinde dün Atatürk Kapalı Spor Salonu’nda Roman vatandaşlara keman dağıtıldı. Bin gence keman ve keman dersleri verilecek. Verilecek kursun ardından Büyükşehir Belediyesi tarafından Mayıs ayında düzenlenecek olan 1. Uluslar arası Roman Festivali’nde bin kişilik Roman Orkestrası konser verecek. Bu proje kapsamında keman alan Roman vatandaşlar 3 ay boyunca keman eğitimi alacak.

KONSER VERİLECEK
Türkiye’nin en büyük bin kişilik keman orkestrası 5-6-7-8 Mayıs ayında Sekapark’ta konser verecek. Düzenlenen bu programla Romanların kültürlerini yaşatmak amaçlanıyor. Bu projenin yanı sıra Roman vatandaşların yoğunlukta olduğu mahallelerde Bilgi Evleri ve KO-MEK kurs merkezleri açılacak. Düzenlenen törene Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ersin Yazıcı, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdür Ali Yeşildal, İzmit Kaymakamı Sabit Kaya birim müdürleri, roman dernekleri başkanları katıldı.

“İŞ BİLENİN KILIÇ KUŞANANIN”
Kocaeli Roman Dernekleri Federasyonu Başkanı Ahmet Çokyaşar yaptığı konuşmada Büyükşehir Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nu överek, “ Bugün burada bir ilki gerçekleştiriyoruz. Bu bir başlangıç. 5-8 Mayıs tarihleri arasında bir ilki gerçekleştireceğiz. İş bilenin kılıç kuşanın. Başkanımıza teşekkür ediyoruz” dedi.

“DESTEK VERİYORUZİzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan yaptığı konuşmada “Çoğunlukla Roman kardeşlerimizin genç ve bayan olanları burada. Herhalde gençler ve bayanlar kemana ilgi gösteriyor. Ne güzel bizde aslında böyle istiyoruz. Sizler çok yeteneklisiniz. Allah bu yeteneği sizlere vermiş. İzmit Belediyesi olarak Roman Orkestrasına destek veriyoruz. Bizim ülkemizde herkes birinci sınıf vatandaştır. Herkes her şeyin en iyisine layıktır. Bizlerde bunun için uğraşıyoruz. Roman vatandaşlarımız hep limon mu satacak, pohçacılık mı yapacak. Biz doktor, mühendis, belediye başkanı olamaz mıyız. İnanın oluruz. Çocuklarımızı okutalım, Okumadan bu işler olmaz. Devletimiz okullara giden çocuklara harçlıkta veriyor. Bizler her zaman yanınızdayız.”dedi. Doğan’ın konuşması sık sık sloganlarla bölündü.

ŞEHRİMİZİN ZENGİNLİĞİ
Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ersin Yazıcı, rahatsızlığı dolayısıyla programa katılamayan Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun yerine konuşma yaparak, “Bugün sizlerin neşesine neşe katmak için buradayız. Karaosmanoğlu rahatsızlığından dolayı aramızda bulanamıyor. Kocaeli’nin sinesinde her renk var: Şehrimizin zenginliğine yeni bir zenginlik katmak için bir proje başlatıyoruz. Keman konseriyle adımızı Guiness rekorlar kitabına yazdıracağız” dedi. Yapılan törende her 10 mahalleden birer temsilcilere sahnede temsilen kemanları dağıtıldı. Kemanları hak sahiplerine protokol üyeleri dağıttı. Popstar Erkan’ın verdiği konserde ise sanatçıya sevgi seli yağdı.

06 Şubat 2011 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR