Körfez’deki hayat fotoğraflarla belgelendi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin körfezin temizlenmesi ve canlı yaşamının yeniden çoğalması için yaptığı çalışmalar meyvesini verdi. Denizdeki canlı y...

BÜYÜT

Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin körfezin temizlenmesi ve canlı yaşamının yeniden çoğalması için yaptığı çalışmalar meyvesini verdi. Denizdeki canlı yaşamını tehdit eden atıklar arıtma tesisleriyle kontrol altına alınarak körfezdeki canlı türlerinin çoğalması sağlandı. Yapılan dalışlar sonucu körfezde 30’un üstünde balık türü tespit edilirken çekilen su altı fotoğraflarıyla sergi açıldı.

SU ALTI FOTOĞRAF SEGİSİ AÇILDI
Dolphin Yunus Emre Kültür Merkezinde açılan su altı sergisine AK Parti Kocaeli Milletvekilleri İlyas Şeker ve Zeki Aygün, İSU Genel Müdürü İlhan Bayram ve vatandaşlar katıldı. Milletvekili İlyas Şeker yaptığı konuşmada sergideki fotoğrafların körfezin kirli olduğu yönündeki iddiaları çürüttüğünü, herkesin su altı sergisini gezmesi gerektiğini söyledi. Milletvekili Zeki Aygün de körfezin giderek temizlendiğini ve o eski güzel günlerine doğru hızla ilerlediğini ifade etti.

30’UN ÜSTÜNDE BALIK ÇEŞİDİ
Su altı çalışmalarıyla ilgili bilgi veren İSU Genel Müdürü İlhan Bayram Ekim-Kasım 2011’de Gölcük, Karamürsel, Başiskele ve Derince’de 18 farklı noktada 100’ün üstünde dalış yapıldığını dile getirdi. Genel Müdür Bayram, “Yapılan dalışlarda 30 ile 42 metrelerdeki su altı yaşamı incelendi. Su altı fotoğrafları çekildi. Körfezde 30’un üstünde balık çeşidine rastlandı,100’ün üstünde canlı çeşitliliği görüldü” şeklinde konuştu.

KÖRFEZİN CAZİBESİ ARTIYOR
Kocaeli Üniversitesi Gazanfer Bilge Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Hamdi Aydın, körfezde elde edilen sonuçları mükemmel olarak nitelendirdi. Aydın, “Körfez giderek çok daha yaşanılabilir bir hal almaya başladı. Arıtma tesislerinin yapılmasından sonra balık türlerinde ve sayılarında artış oldu” dedi. Öte yandan Türkiye’nin her yerinden su altı fotoğrafçılarının körfezi görüntülemeye geldiği belirtildi. Körfezin deniz atları National Geographic’e konu oldu. Uzmanlar körfezin 1950 yıllardaki haline geri döndüğünü ifade ederek, körfezin konumu itibariyle su altı turizm merkezi olma potansiyeline sahip olduğunu kaydettiler.

ÇEŞİT ÇEŞİT BALIK
Temizliğin göstergesi olarak kırlangıçlar, gelincikler, tekirler, kalamarlar, denizatları, denizyıldızları, yengeç ve kabuklu canlılar bir bir görülmeye ve her geçen gün çoğalmaya devam ediyor. Balık akımları ile birlikte her gün yunuslar temizlenen körfez sularında boy gösteriyor. Sahiller, artan balık çeşitleri ile birlikte olta balıkçılarının akınına uğruyor.

24 Mart 2012 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR