“Kartepe’deki yolsuzluk neden görmezden geliniyor?”

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, yer altı suları ile ilgili çıkan kanun hakkında Meclis’te yaptığı konuşmasında Maşukiye’yi gündeme getirdi. AK P...

BÜYÜT

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, yer altı suları ile ilgili çıkan kanun hakkında Meclis’te yaptığı konuşmasında Maşukiye’yi gündeme getirdi. AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş’a da seslenen Akar, “Kartepe Belediye Başkanı’nın yaptığı yolsuzlukları bir dosya hâlinde getirip buraya sundum; ama sesiniz çıkmıyor” dedi

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, Yeraltı Suları Hakkında Kanun İle Kamulaştırma Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi üzerinde TBMM’de söz alarak, bu yasanın vatandaşların mülkiyet haklarını elinden alan bir yasa olduğunu belirterek Büyükşehir Yasası’ndan sonra bu yasa ile de vatandaşın haklarının gasp edildiğini belirtti.

BEDAVA SU
Kuyu sularındaki kanun değişikliğine değinen Milletvekili Akar, “Kuyu suları deyince saatler geliyor akla ve saatlerle bu işte fazla kullanımı engellemek istediğinizi söylüyorsunuz. 29 tane ili Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ni örnek alarak büyükşehir yaptınız. Zannetmeyin ki yarından itibaren Büyükşehir Yasası uygulanmaya başladıktan sonra o çiftçiler bedava su kullanacaklar kendi açtıkları kuyulardan. Yanılıyorsunuz, büyükşehir zabıtaları gidecekler, o kuyuları mühürleyecekler ve saat takana kadar da o mühürlerini sökmeyecekler. Yaklaşık 16 bin köyü mahalle yaptınız, hiçbir tanesinde Devlet Su İşleri’nin ve Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın etkisi olmayacak, tamamen büyükşehrin inisiyatifine geçmiş olacak” ifadelerini kullandı.

KAMU MENFAATİ
Maşukiye’de yapılacak taş ocağına da vurgu yapan Akar, “Sayın Bakan, size içimi acıtan bir konuyu daha önce de nakletmiştim. Şimdi, bizim bölgemizde bir hızlı tren yapılıyor, yüksek hızlı tren. Ne güzel, müthiş bir kamu yatırımı. Kentin Valisi çıktı, ‘Kamu çıkarları lehine Maşukiye’de taş ocağı yapacağız, Yanık’ta taş ocağı yapacağız’ dedi. Yanık ve Maşukiye neresi, bilmeyen milletvekilleri için söylüyorum; Türkiye’nin doğa harikası, İstanbul’un, Kocaeli’nin ve Sakarya’nın nefes alma alanları, Kartepe’nin eteğinde Sapanca’yla İzmit arasında bir bölge. Aynı zamanda bu ormanlık alan, bu iki güzel beldenin bulunduğu ormanlık alan Sapanca su havzasını da besliyor yani oradaki dereler Sapanca’ya akmakta. Yüksek hızlı trende kamu menfaati diyerek AKP milletvekilleri, Büyükşehir Belediye Başkanı ve Vali orada bir taş ocağı açmaya çalışıyor” dedi.

“İZİN VERECEK MİSİNİZ?”
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’na seslenen Millatvekili Akar, “Bu taş ocağına izin verecek misiniz? Burada kamu menfaati yok arkadaşlar. Yüksek hızlı tren iki bölümden oluşturulmuş 2006 yılında. Bir tanesi Vezirhan-Köseköy, diğeri de Kösesöy-Gebze hattı. Vezirhan-Köseköy hattında Rizeli bir iş adamının ortak olduğu bir konsorsiyum ihaleyi almış ve ihalede birim fiyatlar belirlenmiş. Taş ocağının yerleri belirlenmiş, nereden getirileceği belirlenmiş; fakat şimdi çıkıp diyorlar ki, demiryoluna 500 metreden taş ocağı getirecekler, taş ocağı açacaklar” şeklinde konuştu.

“BUNLARLA MÜCADELE EDİN”
AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş’a da seslenen Akar, “Madem yolsuzluklarla mücadele ediyorsunuz, hadi gelin bununla mücadele edin, Bakanı da ikna edin orada taş ocağı açılmaması konusunda. Oradaki maliyetlerin düşürülmesinin devlete bir katkısı olmayacak. Kime katkısı olacak? O konsorsiyuma katkısı olacak. Çünkü konsorsiyum birim fiyatları vermiş ve ihaleyi almış. Şimdi bunları yaparsanız size yolsuzluklarla mücadele ediyorsunuz deriz. Kartepe Belediye Başkanı’nın yaptığı yolsuzlukları bir dosya hâlinde getirip buraya sundum, bakanlarınıza, sizlere sundum ama sesiniz çıkmıyor. Şimdi, oradaki müfettiş yargılanıyor. Eğer gerçekten mücadele istiyorsanız bunlarla mücadele edin diyorum” dedi.

19 Şubat 2013 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR