Gezi’nin yıldönümü kutlandı

        Taksim Gezi Parkı eylemlerinin başlamasının yıldönümünde, Türkiye’nin birçok yerinde halk sokaklara döküldü. İlimizde de Cumhuriyet Parkı’nda...

 

 

 

 

Taksim Gezi Parkı eylemlerinin başlamasının yıldönümünde, Türkiye’nin birçok yerinde halk sokaklara döküldü. İlimizde de Cumhuriyet Parkı’nda toplanan vatandaşlar, türkülerle, halaylarla Gezi’nin yıldönümünü kutladı. İlerleyen saatlerde AKP’ye yürüyen vatandaşlar, olaysız şekilde dağıldı.

 

2 GRUP VARDI

KESK, DİSK, TTB, TMMOB ve Halkevleri’nden oluşan kalabalık bir grup, yüzlerinde Gezi olaylarında yaşamını yitiren gençlerin maskeleriyle Merkez Bankası önünde toplanarak Cumhuriyet Parkı’na yürüyüşe geçti. Yürüyüşe katılmayan TGB’liler ise Cumhuriyet Parkı’nda toplandı.

 

TÜRKÜLER SÖYLENDİ

Cumhuriyet Parkı’nda toplanan vatandaşlar, burada Gezi’nin 1. yıldönümünü halaylarla, türkülerle kutladı. Kocaeli Gençlik Kültürevi Müzik Grubu’nun türkülerine, alandaki vatandaşlar da eşlik etti. Eylemde, Gezi olaylarında hayatını kaybeden vatandaşlar da unutulmadı. Yaşamlarını yitiren gençlerin fotoğraflarını taşıyan vatandaşlar, sık sık gençlerin isimlerini okuyarak yoklama yaptı.

 

KARŞILIKLI SLOGANLAR ATILDI

Eylemin ilerleyen saatlerinde Halkevleri ve TGB üyeleri arasında atışmalar yaşandı. Kürtçe sloganlar atan, Kürtçe türküler eşliğinde halay çeken Halkevleri üyelerine TGB’liler ‘Mustafa Kemal’in askerleriyiz’ sloganlarıyla karşılık verdi. 10. Yıl Marşı okuyan TGB’liler, daha sonra AKP İl Başkanlığı binasına yürüyüşe geçti.

 

OLAYSIZ BİTTİ

Polis, AKP İl Başkanlığı’na yürümek isteyen grubun önünü, Perşembe Pazarı alanı önünde kesti. Polis barikatları önünde bir süre oturma eylemi yapan vatandaşlar, TOMA ve barikatlar önünde ‘Selfie’ çektirdi. Bir eylemcinin TOMA’ya Türk bayrağı asması, vatandaşlardan büyük alkış aldı.

 

YABANCI MADDELER ATILDI

Polislerle tartışmalar yaşanması üzerine vatandaşlar, eyleme Cumhuriyet Parkı’nda devam etme kararı aldı. Yeniden yürüyüşe geçen vatandaşlardan bazıları, polise şişe ve taş atmaya başladı. Araya giren sağduyu vatandaşların eylemcileri yatıştırması, olayların büyümesini engelledi. Cumhuriyet Parkı’na giden kalabalık, bir süre burada oturduktan sonra, olaysız şekilde dağıldı. 

01 Haziran 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR