Başiskele’de çevre bilinci

Başiskele Belediyesi göreve geldiği ilk günlerde büyük bir çevre hamlesi başlatmıştı. Başiskele, Kocaeli’nin en çevreci belediyesi oldu.Ambalaj atıkla...

BÜYÜTBaşiskele Belediyesi göreve geldiği ilk günlerde büyük bir çevre hamlesi başlatmıştı. Başiskele, Kocaeli’nin en çevreci belediyesi oldu.
Ambalaj atıkları, bitkisel atık yağlar ,elektrikli ve elektronik atıklar , atık piller, atık lastikler, evsel atıklar doğal kaynak kullanımı ve küresel ısınma konularında tüm okullara ve konutlara bilinçlendirme eğitimlerini köylere kadar yaygınlaştırıldı. 4.5 yıldır devam edilen seminerlerle yaklaşık 45 bin 887 vatandaşa bilgilendirme sağlandı.
TOPLUMSAL HASSASİYET
Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz’ın talimatıyla, ilçe genelinde başlatılan Entegre katı atık yönetimi çerçevesinde; 13 bin 357 ton Ambalaj atıkları, 3 bin 313 kg Atık Pil ve Akümülatörler, 3656kg Bitkisel Atık Yağlar, 25 bin 360 kg Ömrünü Tamamlamış Lastikler, 329 adet Elektrikli ve Elektronik eşyalar, 45 adet kamyon, hafriyat, moloz ve inşaat atıkları, 702 adet Endüstriyel Atıklar ile ilgili toplama, inceleme ve denetim çalışmaları Başiskele Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tarafından yürütülerek çevresel değerler korunarak, çevre sorunlarını azaltarak toplumsal hassasiyet arttırıldı.

“GÜZEL EVİM GÜZEL KENTİM”
Kent Estetik çalışmaları kapsamında çevre kirliliğine önem veren Başiskele Belediyesi, bu kapsamda ilçe genelindeki binalarda dış cephe iyileştirmesi yapan; 190 konut sahibine Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz’ın ıslak imzası ile teşekkür belgesi, 45 bina yönetimine teşekkür plaketi vererek şehirler için güzel kentin önemini vurguladı.

AMBALAJ ATIKLARI
Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğünde görev yapan Çevre Mühendisleri Türkiye’de bir ilke imza atarak Ambalaj atıklarından Başiskele kahramanları oluşturulup tüm okullarda tanıtımını gerçekleştirildi. Bu kapsamda bay karton kutu, bayan kavanoz, bay şişe ve oğlu cam bardak gibi karakterlerle çocukların dünyasına rengarenk simgelerle geri dönüşüm oynatarak, çizim yaptırarak kazandırılmış oldu.

LÜTFEN SUYUMA BULAŞMA!
Başiskele Belediyesi Başkan Hüseyin Ayaz’ın talimatıyla konutlarda yürütülen bitkisel atık yağ toplama projesinin daha verimli hale getirilebilmesi ve atık yağların bilinçsizce lavabodan dökülmesine engel olup geri kazanımının sağlanabilmesi için halkı teşvik amaçlı kampanyalar düzenledi. Atık yağ toplama ekipleri proje kapsamında her 5 litrelik atık yağa 1 litre kızartmalık yağ verdi. Kampanya tanıtımı her mahallede bulunan Belediye reklam panolarında yer alan ilanlar vasıtasıyla yapıldı. Konutlarda yapılan kampanya etkinliklerine ilave olarak okullarda biriktirilen her 15 litrelik atık yağa 1 paket A4 fotokopi kâğıdı verilerek atık yağın zararının önemini vurgulandı.

22 Aralık 2013 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR