Sağlıkta şiddet sona ERSİN!

    Kocaeli Tabip Odası, 2 sene önce Gaziantep’te bir hasta yakını tarafından bıçaklanarak öldürülen Dr. Ersin Arslan’ı anarak, bu ölüme isyan eden Dr...

 

 

Kocaeli Tabip Odası, 2 sene önce Gaziantep’te bir hasta yakını tarafından bıçaklanarak öldürülen Dr. Ersin Arslan’ı anarak, bu ölüme isyan eden Dr. Melika Erdem’in de bu isyanı canıyla ödediğine dikkat çekti. Tabip Odası’na KESK’e bağlı Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) de destek verdi. Kocaeli Tabip Odası Başkanı Dr. Kemal Keşmer, oda adına yaptığı açıklamada, “Ülkenin dört bir yanında her geçen gün şiddet artıyor” dedi.

“TBMM’DEN TALEBİMİZ VAR”

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)’den taleplerinin olduğunu söyleyen Keşmer, “Sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti azaltmaya katkısı olacak bir yasal düzenleme gerekiyor. Bu düzenlemeye yönelik önerimizi Sağlık Bakanlığı’na, TBMM’de grubu bulunan partilere ve sağlıkçı milletvekillerine ilettik. Ne yazık ki bizim önerimiz gibi ‘somut caydırıcılığı olan yasal düzenleme’ yerine son çıkan sağlık torba yasasında pratikte karşılığı bulunmayan bir düzenlemeye gidildi” ifadelerine yer verdi.

“GÖSTERMELİK YASAL

DÜZENLEME İSTEMİYORUZ”

Sağlık çalışanlarına dayak atanların sonrasında ellerini kollarını sallayarak dışarıda dolaşmalarından ötürü rahatsızlıklarını belirten Keşmer, “Dayak atanlar ertesi gün dayak attıkları sağlıkçıyı tehdit etmeye devam ediyor. Sağlıkta şiddeti önleyecek gerçek bir yasal düzenleme yapılmadan bu konuda bir ilerleme olmayacaktır. Göstermelik yasal düzenlemeler değil, samimiyet bekliyoruz” şeklinde konuştu.

“ŞİDDETİ ÖNLEME GÜNÜ İLAN EDİLSİN”

Yaşanan olaylar çerçevesinde üzgün, kırgın ve öfkeli olduklarını dile getiren Keşmer, “17 Nisan dünyada ‘sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti önleme günü’ ilan edilsin. Dr. Ersin Arslan’ın ölümü tüm dünya için hatırda tutulması gereken bir olaydır ve 17 Nisan Dünya’da Sağlık Çalışanlarına Yönelik Şiddeti Önleme Günü ilan edilmesidir” dedi ve hükümete yüklendi. Keşmer, “Hükümet, siyasetçiler ve yöneticilerin sağlık çalışanlarını itibarsızlaştıran küçük düşüren, hedef gösteren kışkırtıcı üslubu ve açıklamaları var. Böyle sağlık sistemi olmaz!” şeklinde konuştu.

18 Nisan 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR