İhsan Sönmez’in etkinlikleri sürüyor

Şiir, deneme, öykü ve romanıyla geniş bir okur kitlesi tarafından izlenen Sönmez, dokuzuncu kitabı Nebula'nın Kuşları ve diğer kitaplarının imza günl...

Şiir, deneme, öykü ve romanıyla geniş bir okur kitlesi tarafından izlenen Sönmez, dokuzuncu kitabı Nebula'nın Kuşları ve diğer kitaplarının imza günleri için etkinlikler programı şöyle;

05 Mart 2015 Saat:14.00-16.00 Söyleşi ve imza günü, Değirmendere Ali Özbay Meslek Yüksek Okulu Gölcük-Kocaeli

24-28 Nisan 2015 Kitap imza günü, Bursa'da Kastamonu Günleri, Merinos Kültür Merkezi Bursa

16-24 Mayıs 2015 Kitap imza günü 7. Kocaeli Kitap Fuarı Ferfir Yayınları Standı, Kocaeli

 

H.İHSAN SÖNMEZ KİMDİR?

Kastamonu, Araç 1961 doğumlu. Şiir, gezi, öykü, deneme, inceleme ve  söyleşileriyle  Gülpınar, Tay, Şehiriçi, Aykırı Sanat, Yaşayan Yarın, Şiiri Özlüyorum, Patikalar, Şehir, Öteki-siz, Bizim Sanat, Uzak Ülke, Lacivertsanat, Akademi Gökyüzü, Aydili, Temrin, Acemi dergilerinde yer aldı. Ulusal edebiyat ve sanat etkinliklerinde toplumsal sanat bilinci, Anadolu dergiciliği, edebiyat,  şiir ve sanat üzerine bildiriler sundu. Çeşitli kitap ve ansiklopedilerde yer aldı.  Radyo ve televizyon programlarında söyleşilere katıldı. Güneydoğu’nun dramını insani vurgularla anlatan, Gri Tilki  romanıyla seçici bir okur kitlesine ulaştı.

 Aykırısanat Dergisi 2005 yılı şiir yarışmasında " Düşlerin Çağrısı" isimle ikincilik ödülü, Değişen Kocaeli Kocaeli Oskarları edebiyat kategorisinde 2008 Yılının edebiyatçısı ödülünü aldı.    “Bir tutam Gözyaşı Bırak Gizlice” isimli  şehitler üzerine yazılmış şiiri, yurdun değişik okullarında şiir okuma yarışmaları için önerildi. Yarışmacı öğrenciler tarafından seslendirildi. Okuyan öğrenciler ödüller aldı. Gökkuşağı yere düştüğünde (şiir), Zaman Köprüsü(şiir), Deelmina’ya aşk günlüğü (şiir), Ve Özgürlük Koyun benim dünya adıma(şiir), Mahcup Denizler (öykü), İlk cemreyle raks(şiir), Kurşun gölgesinde güneydoğu GRİ TİLKİ (roman), Yasak Delme Saati(Deneme) yayınlanmış eserleridir. Bazı gazetelerde köşe yazarlığı yapmaktadır. Edebiyatçılar Derneği, Çağdaş Şair ve Yazarlar Derneği, Yazarlık Akademisi Derneği üyesidir. Kasyö-Der, TEMAD üyesidir.

 

Şehir Tiyatroları Mart 2015 programı

1 Mart 14.00 Büyük Sahne Tıngır Mıngır Ülke

3 Mart 14.00 Gebze Sahnesi Yusufçuk

4 Mart 11.00 / 20.00 Oda Tiyatrosu Beyaz Tay

5 Mart 20.00 Büyük Sahne Şair

6 Mart 20.00 Büyük Sahne Şair

8 Mart 14.00 Büyük Sahne Yusufçuk

10 Mart 14.00 Gölcük Kervansaray Yusufçuk

11 Mart 11.00 Büyük Sahne Tıngır Mıngır Ülke

11 Mart 20.00 Oda Tiyatrosu Başbelası

12 Mart 20.00 Büyük Sahne Yalancı

13 Mart 20.00 Büyük Sahne Yalancı

14 Mart 20.00 Büyük Sahne Yalancı

15 Mart 14.00 Büyük Sahne Tıngır Mıngır Ülke

15 Mart 18.00 Gebze Sahnesi Eski Fotoğraflar

17 Mart 20.00 Gölcük Kervansaray Kurdele ya da Artı Sonsuz

18 Mart 14.00 Oda Tiyatrosu Beyaz Tay

18 mart 18.00 Tatbikat Sahnesi Woyzeck

19 Mart 20.00 Büyük Sahne 5. Frank

20 Mart 20.00 Büyük Sahne 5. Frank

21 Mart 15.00 / 20.00 Büyük Sahne 5. Frank

22 Mart 14.00 Oda Tiyatrosu Beyaz tay

22 Mart 18.00 Gebze Sahnesi Eski Fotoğraflar

24 Mart 14.00 Gölcük Kervansaray Yusufçuk

25 Mart 11.00 Büyük Sahne Zümrüdü Anka

25 Mart 18.00 Tatbikat Sahnesi Woyzeck

26 Mart 20.00 Oda Tiyatrosu 7 Kocalı Hürmüz

27 Mart 20.00 Büyük Sahne Antigone

28 Mart 20.00 Büyük Sahne Yalancı

29 Mart 14.00 Büyük Sahne Zümrüdü Anka

 

Pijamalı Adamlar alkışlandı

pij.jpg

İstanbul Meydan Sahnesi sanatçıları, Sabancı Kültür Merkezi’nde kahkaha fırtınası estirdi.

Faruk Sofuoğlu’nun sahibi olduğu, 9 Eylül Üniversitesi Tiyatro Oyunculuğu bölümünden mezun olan Necmi Yapıcı'nın yazıp yönettiği oyunda, Necmi Yapıcı, Ceyhun Fersoy, Erdem Baş, Cem Aksakal, Murat Ergür, Faruk Sofuoğlu ve Ufuk Yapıcı’nın rol aldığı, “Pijamalı Adamlar” adlı komedi oyunu, İzmitli tiyaro severlerle buluştu.

Ajans Promete organizasyonuyla Sabancı Kültür Merkezi’nde sahneye çıkan oyuncular, 2 saat boyunca izleyenleri gülmekten kırıp geçirdi. Aralarında TRT1!de büyük ilgiyle izlenen “Seksenler” dizisi oyuncularından Faruk Sofuoğlu, Necmi Yapıcı ve Ceyhun Fersoy’un da bulunduğu İstanbul Meydan Sahnesi oyuncuları, oyun sonunda ayakta alkışlandı.

Oyunlarını zaman zaman sahne dışında, seyircilerin arasında sergileyen, bir ara sahneye de tiyaro severlerden bir genci alarak geceye farklı bir hava katan Pijamalı Adamlar’a oyun sonunda, onları izlemeye gelen Kandıralılar Derneği yönetimi tarafından meşhur Kandıra Yoğurdu ikram edildi.

 

Savaş İstiyorum’un ilk gösterimi yapıldı

san.jpg

BİLKAR Tiyatro Atölyesi tarafından kaleme alınan Savaş İstiyorum adlı oyunun ilk gösterimi Osman Hamdi Bey Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Dünyamızda yaşanan ve yaşanmakta olan savaşların asıl gerekçelerini Japonya, Kore, Bosna, Irak ve Filistin örneklerini de vererek, emperyalizmi de sembolize ederek sorgulayan oyun tiyatroseverlerin büyük beğenisini topladı. Nazım Hikmet Ran, Bertolt Brecht, Mehmet Akif Han, Wolfgang Borchert, Demyan Bedniy, Rui Nogar, E.İbrahim, Basra’dan Ömer, Filistinli gazeteci ve aktivist Rafeef Ziadah’ın şiirlerinin kullanıldığı oyun BİLKAR Tiyatro Atölyesi ve Şair Halil Yeni tarafından kaleme alındı.

BİLKAR Tiyatro Topluluğu Genel Sanat Yönetmeni Abbas Kırçıl tarafından yönetilen oyunda rolleri Adem Taştekin, Derya Ağdaş, Emek Nalbant, Fatih Erdaş, İlkay Haldız, Özgür Özbay, Rıdvan Sarıoğlu ve Sema Kınacı paylaşırken gazeteci Aktan Uslu misafir oyuncu olarak gazeteciyi oynadı. Nazım Hikmet Ran tarafından yazılan ve Zülfü Livaneli tarafından bestelenen, “Kapıları çalan benim” adlı şarkı BİLKAR Müzik Topluluğu’ndan Kıvılcım Yılmaz tarafından seslendirildi. Yılmaz’a kemanda BİLKAR Müzik Toplulukları Genel Yönetmeni Refik Köksal, gitarda Okan Şenel eşlik etti. 

BİLKAR Başkanı Serdar Dikkatli oyun öncesi yaptığı konuşmada BİLKAR Tiyatro Topluluğu’nun geçen yıl “Kadinsan” adlı oyunla kadına yönelik şiddeti sorguladığını, bu seneden itibaren de “Savaş istiyorum” adlı oyunla savaşı sorgulayarak toplumun genelini ilgilendiren konulara dair mesajlarını vermeyi sürdürdüğünü belirtti. Dikkatli ayrıca kooperatifin önümüzdeki iki ay içindeki etkinliklerine dair hatırlatma ve davette bulundu.

01 Mart 2015 Kocaeli- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR