İşte Kocaelispor’un yeni yöneticileri (9)

Kocaelispor Alt Yapı Sorumlusu Yüksel Gümüş, “İşte Kocaelispor’un Yeni Yöneticileri” dizi röportajımızın 9’uncusuna konuk oldu. Kocaelispor’un kurtulu...

BÜYÜT

Kocaelispor Alt Yapı Sorumlusu Yüksel Gümüş, “İşte Kocaelispor’un Yeni Yöneticileri” dizi röportajımızın 9’uncusuna konuk oldu. Kocaelispor’un kurtuluşunun alt yapıda olduğunu belirten Gümüş, son yıllarda alt yapının çok aksatıldığını söyledi. Alt yapı konusunda tesislerinde eksikliğine değinen Gümüş, futbolcunun yanında antrenör de yetiştirilmesinin gerektiğini vurguladı.

Yöneticilik teklifini nasıl aldınız?
Eski dönemlerde de yönetimde bulunmuştum. Çocuklarımdan biri zaten alt yapıda oynadığı için, görevi bıraktıktan sonra alt yapıyla ilgimi kesmedim. Oğlum da şu an U-14 takımında futbola devam ediyor. Onlarla sürekli gitti-geldik. Kayyum Heyeti de devam ettiğime dair duyum almış ve beni yöneticiliğe uygun görmüş.

Kocaelispor’un bugünlere gelmesini neye bağlıyorsunuz?
Kocaelispor’un bu kadar kötü durumlara düşmesini yanlış yönetilmesinden kaynaklandığını düşünüyorum. Tek adamlıktan, yönetimden, paylaşım olmamasından kaynaklanıyor. Bunlarından yanında Kaynakların yanlış kullanılması, gereksiz transferler de var tabii ki.

BÜYÜK BİR ALKYAPI TESİSİ LAZIM
Kocaelispor’un kurtuluşu sizce nasıl gerçekleşir?

Kocaelispor’un kurtuluşu alt yapıdadır. En büyük atılımı altyapıya önem vererek atacağız. Transferle değil, kendi öz kaynaklarımızla besleneceğiz. Ancak, şu an altyapımız bitmiş vaziyette. Altyapılara hız kazandırmak için öncelikli olarak tesise ihtiyacımız var. Bütün branşları kapsayacak, bütün branşları tek çatı altına toplayacak bir tesise ihtiyacımız var. Kocaeli’yi iyi analiz edip öz kaynaklarımızı tarayacağız. Bir diğer önemli konuda futbolcunun yanında antrenör yetişmemesi. Alt yapıdan futbolcu yetiştirmeye çalışıyoruz da, hoca niye yetiştirmiyoruz. Bu zamana kadar yapılan anlaşmalara bakın, en büyük anlaşmalar hocalarla yapılmıştır. Bu kentin çocuklarını, yine bu kentin hocaları yetiştirmeli.

ANTRENÖRLER BİRER SENE ÇALIŞMAYACAK
Bir antrenör U-13’den bir takımı aldı mı, o takımla birlikte U-18’e kadar gelecek. Sonra tekrar başa dönecek. Hoca da takımla beraber yetişecek. Birliktelik sağlanırsa başarıda gelir. Bunlar uzun vadeli çalışmalar olması gerekiyor ancak son 4-5 yıldır herkes A Takımı kurtarmaya çalıştı. Alt yapı sürekli unutuldu. Biz A Takımda hangi bölgeye oyuncu eksikse, biz oraya nokta atış yapacağız. Pahalı transferle öz kaynaklarımızı unuttuk. Artık yeniden canlanma vakti.

UEFA’DAN UYARI
Takımların transferlerde çok yüksek rakamlar harcamalarına UEFA tarafından bir dur denecek artık. 2015 yılına kadar yönetmeliğe girecek kararlarda, artık yöneticiler takıma para aktaramayacak. Takımların bütçesi ne ise o kadar transfer yapabilecek ve bütçeye giren her kuruşun hesabı UEFA’ya verilecek. Takımlar artık belli bir borç miktarını geçemeyecek. Bunun için alt yapınız sağlam olursa, bu yönetmelikten etkilenmezsiniz. Biz de bunun çalışmasını yapacağız.

Kocaelispor alt yapı olarak şu an ne durumda?
Aktif olarak 2 takımımız oynuyor. Bu sene akademi liginde de mücadele edemedik. Futbol harici branşlarda zaten takımımız yok. Amacımız önümüzdeki sene bütün branşlarda akademi liginde mücadele edecek takımlar kurmak. Amatör kulüpler dahi bir çok branşta mücadele ederken Kocaelispor olarak hiçbir varlık gösteremiyoruz. Çünkü kimse gelmek istemiyor. Güvensizliğin yanında hoca ve tesis sorunlarımız var.

POTANSİYELİMİZ YÜKSEK
Altyapılar için bir çalışmanız var mı?

İki sene öncesinden çalışmaya başlamıştık aslında. Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu ile ortak bir çalışma içine girdik ancak güvensizlik nedeniyle bu çalışmamız yarım kaldı. Şu anda Kocaelispor ile ASKF birbirinden uzak halde. Bizim hazırlandığımız projeyle sadece Kocaelispor’un alt yapı hizmetleri değil bütün amatör kulüplerin alt yapılarının çalışmalarını yürütebileceği bir sistem oluşturmak istiyoruz. Bu sayede çok rahat bir şekilde futbolcu yetiştirebiliriz. Bölgesel olarak bu potansiyele sahibiz. Ancak, hak eden futbolcu bir yerlere gelecek. Kartvizit ile futbolcular bir yerlere getirilmeyecek.

Tesisleşme anlamında bir projeniz var mı?
Evet var. Şu an bir proje hazırlanıyor. İdman sahalarından tutun da, dinlenme salonlarına, yemekhanelere kadar bir çok unsuru barındıracak bir spor kompleksi projemiz var. Bunun çalışmaları bittiği zaman Başkanımıza, Valimize, Büyükşehir Başkanımıza götüreceğiz.

Kocaelispor Tesisleri konusunda ne düşünüyorsunuz?
Tesislerin kimin malı olduğu tartışmalarının yanında, tesisler zaten yetersiz bir durumda. 2 tane saha var, arka tarafta bir tane atıl durumda saha var. Ancak hepsinin elden geçmesi, bakım yapılması gerekiyor. Ondan sonra, zamanında onarılacak diye prefabrikler boşaltılmış onlar harap bir vaziyetteler. Tesislere birçok ilavenin yapılması gerekiyor. Ayrıca, en kısa zamanda tesisler konusunda ortak bir noktada buluşup bu sorunun da çözülmesi gerekiyor.

Başkan Rafet Kırgız alt yapı hakkında ne düşüyor?
Başkanımız da bu konuya oldukça duyarlı. Zaten kendisi bu konuda bizden çok daha tecrübeli. Başkanımız ile birlikte çalışıyoruz, O da bu konuyla ilgileniyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı ile görüşmenizde neler konuşuldu, Başkan sizden neler istedi?
Başkanın bizden istediği dürüst bir yönetim olmamız. Herkesle barışık olmamızı ve şeffaf olmamızı istedi. Herkesin verdiği kuruşun nereye gideceğini bildiği yönetim oluşturmamızı istedi. Sonuçta bu kulüp 17 kişinin değil, kentin bir malı. Biz yolun sonunda gittiğimiz zaman kulüp kalacak. Bunun için halkın güvenini kazanmamız gerekiyor. Başkanın da bizden isteği bu: halkın kaybedilen güvenini tekrar kazanmak.

Ofspor maçını nasıl değerlendiriyorsunuz?
Ofspor maçında oyuncuları biraz tedirgin gördüm. Rahat bir şekilde kazanabileceğimiz maçı maalesef son dakikalarda sıkıntıya soktuk. Neredeyse maçı vereceklerdi. Futbol Şube Sorumlumuz Abdi Malkoç bu konuyla ilgilenecektir zaten. Önümüzde çok önemli bir Adana sınavı var. Bu maçada yöneticilerin birçoğu gidecek zaten. Hedefimiz oradan 3 puanla dönmek. Ancak, futbolcularımız yönetimin oluşmasının ardından rahatlamış durumdalar. Artık karşılarına muhatap olarak alabilecekleri bir yönetim var. Sorunlarını çözebilecek, imkanlar doğrultusunda ödemeler yapabileceği bir yönetim var. Adana Demir maçından önce de ödeme yapmayı düşünüyoruz zaten. Aynı şekilde imkanlar el verdiğince personele de ödeme yapmaya çalışıyoruz.

TARAFTARIMIZ GÜÇLÜ
Taraftar hakkında ne düşünüyorsunuz?

Potansiyeli gerçekten çok iyi olan bir taraftarımız var. Aşırıya kaçtığı zamanlar oluyor ama takımını deplasmanda bile yalnız bırakmayan bir taraftarımız var. Ancak, aşırıya kaçtıkları zaman hem kendilerine hem takıma zarar veriyorlar. Bu konuda biraz daha dikkatli olmalılar.

DAKİKA 54’TE NİYE SAKARYA DEMİYORUZ
Basından beklentileriniz, istekleriniz neler?

Yönetimde 17 kişi ne kadar dışarı çıkarsa çıksın, kendini yeterince anlatamaz. Bu konuda basının önemi yadsınamaz ancak biz gelmeden eleştiriler başladı. Geldik devam etti. Bir şeylerin farkına varılması lazım artık. Kocaelispor basının ana teması çünkü. Kocaelispor için herkesin bir şeylerin ucundan tutması lazım. Basından daha yapıcı eleştiriler bekliyor. Ancak basına bir eleştirim var. Ofspor maçı öncesinde maçla ilgili yeterince teşvik edici yazılar yazılmadı. Maçla ilgili daha teşvik edici yazılar yazılmalıydı. Ayrıca basında bizim gibi şeffaf olmalı. Doğru haberler yapılmalı. Duyumlarla değil kaynaklarla haber yapılmalı, kaynaklar da açıklanmalı. Biz kendi menfaatimizi asla düşünmüyoruz, önemli olan sadece kulübün menfaatidir. Kocaelispor giderse basın da gider.

Bir Sakaryalı olarak Kocaelispor yöneticisi olmak nasıl bir durum?
Malumunuz, Kocaeli ile Sakarya bir araya gelemiyor maalesef. Araştırılsa bunun nedeni bile bulunamaz. Dakika 7 olduğunda Antalya diyoruz da, 54 olduğunda niye Sakarya diyemiyoruz? Rekabet muhakkak olacak ancak artık bir zeytin dalı uzatılmalı.

Yüksel Gümüş Kimdir?
13 Aralık 1971 Sakarya doğumlu olan Yüksel Gümüş, evli ve 2 çocuk babası. Kocaelispor Alt Yapı Sorumlusu olan Gümüş, Osman Nuri Yaman döneminde de alt yapı sorumlusu olarak görev yaptı. Uzun yıllardır alt yapıyla ilgilenen Gümüş’ün, 15 yıllık amatör futbol geçmişi de var. 23 senedir Kocaeli’de yaşayan Gümüş’ün mesleği ise, bağlantı elemanları imalatı.

18 Şubat 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR