Otomotiv üretimi yüzde 2 arttı

Ford ve Hyundai gibi çok önemli otomotiv fabrikalarının bünyesinde barındıran Kocaeli, bu yükselişe büyük etki etti   Otomotiv sektöründe üretim art...

Ford ve Hyundai gibi çok önemli otomotiv fabrikalarının bünyesinde barındıran Kocaeli, bu yükselişe büyük etki etti

 

Otomotiv sektöründe üretim artışı nisan ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 2 olurken ilk dört aylık artış yüzde 3 olarak gerçekleşti. Otomotiv Sanayi Derneği’nden (OSD) yapılan açıklamaya göre nisan ayında otomobil üretimindeki artış ise yüzde 11 olarak açıklanırken ilk dört aylık artış da böylece yüzde 6 olarak gerçekleşti.

 

ÜRETİM ÇOK ARTTI

Verilere göre nisan ayında 74 bin 625'i otomobil olmak üzere otomotiv sektöründe toplam üretim 123 bin 44 adet olarak gerçekleşti. Ocak-nisan döneminde otomobil üretimi 282 bin 621 adet toplam üretim 469 bin 115 adet oldu. Toplam pazar ise ilk dört ayda yüzde 7 daralarak 260 bin 218 adet düzeyinde gerçekleşti. Bu dönemde otomobil pazarı yüzde 2 daraldı ve 193 bin 539 adet olduğu açıklandı.

 

KOCAELİ’NİN ETKİSİ BÜYÜK

Ocak-nisan döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre, toplam otomotiv ihracatı adet bazında yüzde 7 artarken otomobil ihracatı ise yüzde 2 artış gösterdi. Bu dönemde, toplam ihracat 359 bin 442 adet, otomobil ihracatı ise 214 bin 958 adet düzeyinde gerçekleşti. Bu arada otomotiv üretiminin adeta kalbi olan Kocaeli’nin bu yükselişte büyük etkisi oldu. Ford ve Hyundai gibi büyük sanayi kuruluşlarını bünyesinde barındıran ilimizin ardından Bursa, bu sektörde en çok yön veren kentler oldular.

 

12 Mayıs 2016 Kocaeli- Ekonomi


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR