Saim Oğuzülgen: Bizi İzmit Körfezini ranta alet ettiler!

Türk Boğazları'nda uzun süre kılavuz kaptan olarak çalışan ve İzmit Körfezinde 128 kılavuz kaptan ile ortak olarak kurduğu DEKAŞ'ın ortaklarından Sai...

BÜYÜT

Türk Boğazları'nda uzun süre kılavuz kaptan olarak çalışan ve İzmit Körfezinde 128 kılavuz kaptan ile ortak olarak kurduğu DEKAŞ'ın ortaklarından Saim Oğuzülgen'in İMEAK Deniz Ticaret Odası Mart Ayı Olağan Meclis toplantısında yaptığı konuşma, meslektaşları arasında tepki ile karşılandı.

 

RANTA ALET EDİLDİ

Kılavuzluk hizmetlerinin Avrupa Birliği’nde olduğu gibi özelleştirilmesi gerektiğini söyleyen Saim Oğuzülgen, hizmetin gereği olan kılavuz kaptanların ekonomik hayatını sürdürecek bir tarife ile yapılması gerektiğini söyledi. Ortağı olduğu DEKAŞ'ın römorkör kararından dolayı mahkemeye verdiğini belirten Saim Oğuzülgen, İzmit Körfezinde karışıklıklardan dolayı kılavuzluk mesleğinin ranta alet edildiğini ifade etti.

 

ÇALIŞTAY YAPALIM

Kılavuz kaptanların amacının servet sahibi veya zenginleşme olmadığını söyleyen Saim Oğuzülgen konuşmasını şöyle sürdürdü; "Bu gün kılavuz kaptanların istediği bir tek şey var. Ekonomik refahlık, Yaptıkları iş oranında, ürettikleri ekonomik değer oranında refah bir yaşam sürmek. Zengin değil, servet sahibi olmak değil. Türkiye’deki bu kadar güzel eğitimden geçmiş bu kadar önemli üretim yapan ve hakikaten kamu güvenliği için çalışan kılavuz kaptanları gelin hep birlikte bütün tarifeleri iptal edelim. Ama Türk Hava Yollarının aldığı pilotların refahını ve maddi gelirini önerelim inanıyorum ki kabul ederler. Biz ticaret yapmak için gelmedik, biz de ticarete karşıyız. Ama bizler ticarete alet edildik. Deniz Ticaret Odası Meclisi'nden son bir isteğim var. Çalıştay yapalım ve yapılan çalıştayın raporunu devlet yetkililerine gönderelim. Böylelikle bu sorunu çözelim" dedi.

 

20 YILDIR DEKAŞ'TAN TEMETTÜ ALAN OĞUZÜLGEN, BUGÜN NEDEN COŞTU?

Konu ile ilgili Deniz Haber Ajansı'na açıklamada bulunan ismini açıklamak istemeyen kılavuz kaptanlar, Saim Oğuzülgen'in İMEAK Deniz Ticaret Odası'nda yaptığı konuşmanın armatör ağzı ile olduğunu dile getirirken, ortağı olduğu DEKAŞ'tan 20 senedir yüzbinlerce dolar temettü alırken sesinin çıkmamasının manidar olduğunu kaydettiler.

08 Mart 2015 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR