Hadi kolay gelsin!..

Yıllar önceydi. Bir tıraş bıçağının reklamını yapan bıçkın delikanlı, reklamın sonunu şöyle bağlıyordu; “Hadi hayırlı tıraşlar!..” Hayırlamak güzel...

Yıllar önceydi. Bir tıraş bıçağının reklamını yapan bıçkın delikanlı, reklamın sonunu şöyle bağlıyordu;

“Hadi hayırlı tıraşlar!..”

Hayırlamak güzel bir şey kuşkusuz. İyi niyet bildiriminin bizim dilimizdeki en güzel deyimidir belki de. Ne ki, kimi zaman ironik biçimde de kullanılır bu sözcük ve ne yazık ki bugünkü söylemimiz bu tarzda olacak…

Kent insanına, İzmit ve Kocaeli insanına söylemeliyim; hadi kolay gelsin!

Merak ettiniz değil mi? Nedir bu kolay ya da zor olan, bilmek istiyorsunuz doğal olarak. Biraz sabırlı olursanız genişçe anlatacağım sizlere!..

Yaşadığınız kentin temizliğini kim yapar?

Soru biraz tuhaf gibi duruyor, ama başka biçimde sorma şansım da yok bu gelişmelerden sonra. Yanıt olarak da;

“Kocaeli’nin her köşesi Kocaeli Büyükşehir olduğuna göre, belediye yapmalıdır” diyebilirsiniz.

Yanlış olmaz bu tanımlama. Belediyelerin ana görevlerinden biridir kentin temizliği. Kimi başkanlar “çöp fabrikası” der, kimi başkanlar “çöplüğü kaldıracağım” söylemini seçim öncesi kullanır. Sonuç olarak, kentin temizliği birinci görevidir, bunu bilir, buna göre söylemler geliştirir her belediye ve belediye başkan adayı ya da başkanı.

Ne ile yapar belediyeler bu tür hizmetleri?

Kuşkusuz bir bütçesi olmalıdır bu işlerin. Bütçe dediğiniz de, o belediyenin yerel gelirleri ve genel bütçeden gelen paylardır değil mi?..

 

ARTIK SİZ TEMİZLEYECEKSİNİZ…

Öyle idi. AKP’ye kadar böyle yapılıyordu bu işler. Her belediye temizlik için sözler veriyor, asıl işi olarak görüyordu.

Sonra ne oldu!

Belediyeler temizlik işlerini özelleştirdiler. Bütçelerinden pay ayırarak, özellikle de yandaşlarının kurdukları şirketlere çöp işini verdiler, para kazandırdılar.

Olsun, kazansınlar diyelim. Temizliğimizi belediye bütçelerinden karşıladıkları sürece sıkıntı yoktu belki ya, bu arada kaç çalışanın ekmeğiyle oynandığı da ayrı bir konudur.

Geldik bugüne. Şimdi sizlere aktaracağım notu lütfen dikkatle okuyun. Sonrasında yeniden konuya dönelim…

“5393 sayılı Belediye Kanununun Belediyenin yetkileri ve imtiyazları başlıklı 15. maddesinin “Belediyenin yetkileri ve imtiyazları şunlardır: g) Katı atıkların toplanması, taşınması, ayrıştırılması, geri kazanımı, ortadan kaldırılması ve depolanması ile ilgili bütün hizmetleri yapmak ve yaptırmak”, 2872 sayılı Çevre Kanununun 11. maddesinin 14. fıkrasının “Büyükşehir belediyeleri ve belediyeler evsel atık bertaraf tesislerini kurmak, kurdurmak, işletmek veya işlettirmekle yükümlüdürler. Bu hizmetten yararlanan ve/veya yararlanacaklar, sorumlu yönetimlerin yapacağı yatırım, işletme, bakım, onarım ve ıslah harcamalarına katılmakla yükümlüdürler. Bu hizmetten yararlananlardan, belediye meclislerince belirlenecek tarifeye göre katı atık toplama, taşıma ve bertaraf ücreti alınır. Bu fıkra uyarınca tahsil edilen ücretler, katı atıkla ilgili hizmetler dışında kullanılamaz.”

Ne diyor anladınız değil mi?

Bu bir yasa gereği imiş gördüğünüz gibi. Yasanın uygulanması için şimdilerde hazırlıklar yapılıyor ve deniyor ki;

“Yukarıda belirtilen kanun ve yönetmelikler çerçevesinde İzmit Belediyesi sınırları içerisinde toplanan evsel atık toplama ve taşıma maliyetinin taslak çalışması ilişikte sunulan “Evsel Katı Atık Ücret Tarifesi” teklifi hakkında, 2464 sayılı Belediye Gelirleri Kanunu’nun 97. maddesi ile 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 18/f maddesi gereğince 2015 yılında uygulanmak üzere karar alınması gerekmektedir.”

 

TARİFEYİ GÖRELİM…

Kolay gelsin dedim ya, siz sokağa çıkıp çöp ya da katı atık toplamayacaksınız kuşkusuz, toplayanların giderlerini siz karşılayacaksınız ki, bu da bu işi siz yapacaksınız demektir.

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı adına, Doç. Dr. Tahir Büyükakın imzasıyla, gereğinin yerine getirilmesi istenmiş. Yasal bir gereklilik olarak, alt belediyelerin bu istemi yerine getirmemesi gibi bir şey olamaz değil mi?..

2013 yılındaki evsel atık toplama ve taşıma maliyeti bilgi olarak verilmiş. Siz de bilin istedik;

Yüklenici maliyeti: 6.539.851.00 TL

Malzeme, enerji, yakıt maliyeti: 623.925.00 TL

Personel maliyeti: 2.808.660.00 TL

Diğer direkt maliyet (bakım, onarım, amortisman): 1.661.495.00 TL

Toplam: 11.633.931.00 TL

 

DOLAYLI MALİYETLER

Diğer personel maliyeti: 14.000.00 TL

Diğer dolaylı maliyetler (elektrik, su, kırtasiye, doğalgaz): 50.026.00 TL

Toplam: 64.026.00 TL…

Şimdi yeniden düşünün isterseniz; sizin ödediğiniz vergilerden sizin belediyenize bütçe ayrılıyor, belediye bununla yetinmiyor, neredeyse tüm hizmetleri için yeniden para istiyor sizden. Sorduğunuzda da hizmet ürettiğini söylüyor.

Ne dersiniz?..

Henüz netleşen bir şey yok. Hane başı ne alınacak, kamu kuruluşlarından, iş yerlerinden, konutlardan ne istenecek henüz belli değil. Öneriler var, düzenlenen bir ücret tarifesi var ama netleşen bir şey yok.

Az ya da çok, küçük ya da büyük, böyle bir ücretin istenmesi insanın kafasını karıştırıyor. Bunca büyük bütçeler varken, yıllardır bu tür hizmetler belediye bütçelerinden karşılanırken, AKP döneminde halktan para istemek neyin nesi oluyor ki!..

Halkı bir biçimde soymanın adı “hizmet” mi oldu yoksa!..

26 Aralık 2014 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR