Osmangazi Köprüsü açıldı

Açılışta konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan "Osman Gazi köprüsü bayram sonuna kadar ücretsiz olacak" dedi.   İzmit Körfezi’nde Dilovası ile Hersek arasınd...

Açılışta konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan "Osman Gazi köprüsü bayram sonuna kadar ücretsiz olacak" dedi.

 

İzmit Körfezi’nde Dilovası ile Hersek arasında yapımı tamamlanan İzmit Körfezi’nin ‘gerdanlığı’ olarak nitelendirilen Osmangazi Köprüsü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Aslan, Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, Başbakan Yardımcıları Numan Kurtulmuş, Nurettin Canikli, Mehmet Şimşek, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Betül Sayan Kaya, Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Küçük, İl Emniyet Müdürü Levent Yarımel, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, AKP İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, AKP eski Milletvekilleri Azize Sibel Gönül, Cemalettin Kaflı, Eyüp Ayar, ilçe belediye başkanları ve çok sayıda davetli yer aldı. Öte yandan TBMM’de gerçekleşen çalışmalar sebebiyle AKP Kocaeli Milletvekilleri törene katılım sağlayamadı.

 

ice00-005.jpg

 

 

YOĞUN GÜVENLİK ÖNLEMİ

Tarihi açılışa tanıklık etmek için binlerce kişi saat 17:00 itibariye Dilovası’na akın etti. Törende 2 bin 500 polis personeli görev yaptı. Yoğun güvenlik önlemi alındığı açılış töreninde adeta kuş uçurtulmadı. Alana gelen kişiler aramalar sonrasında içeri alındı.

 

HELİKOPTERLE GELDİ

Tören alanına bakanların gelmesi sonrasında Başbakan Binali Yıldırım ve eşi Semiha Yıldırım ile birlikte geldi. Yıldırım halkı selamlaması sonrasında helikopter pistinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı bekledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan helikopter ile tören alanına geldi.

 

ice6.jpg

 

8 MİLYAR DOLAR

Açılış öncesinde açılış konuşmasında Otoyol İşletmeleri A.Ş adına Oğuz Çarnık, “Osman Gazi Köprüsü yaklaşık 3 buçuk yıl süren zaman içinde tamamlandı.  8 milyar dolara mal olan projemiz bugün itibariyle gerçekleşme oranı yüzde 65’e ulaşmıştır. Projede emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunarım. Osman Gazi Köprüsü’nün ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını dilerim” dedi.

 

HAYAL OLARAK KALIRDI

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, ise “Osman Gazi Köprüsü Türkiye’nin dışında da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ve Başbakan Binali Yıldırım’ı umut olarak görenleri projesidir. Mutfakta ki bir arkadaşınız olarak, sizin vizyonunuz, sizin sahip çıkmanız olmasaydı bu projeler herkesin söylediği gibi hayal olarak kalırdı. Herkes biliyor ki büyük şeyler sizin ve AKP sayesinde hayal olarak değil, gerçekler olarak konuşuluyor. Osman Gazi Köprüsü’nü 100 bin kişilik ulaştırma ailesi olarak Cumhurbaşkanımız ve Başkanımızın liderliğinde insanımıza sunacağız” açıklamasında bulundu.  

 

EN GÜZEL CEVAP

Başbakan Yıldırım, Osmangazi Köprüsü'nün açılış töreninde yaptığı konuşmada, hizmete giren eserin hayırlı olması dileğinde bulundu. Bu vesileyle bir bayram yaşadıklarını ifade eden Yıldırım, "Teröre karşı en güzel cevap işte burada Sayın Cumhurbaşkanım, işte bu dev eserdir en güzel cevap" diye konuştu.

 

ice44-005.jpg

 

KARDEŞÇE BÖLÜŞEREK VERECEĞİZ

"Teröre cevabımızı daha fazla üreterek, kardeşçe bölüşerek vereceğiz" diyen Yıldırım, Osmangazi Köprüsü'nün sadece bu bölgeyi değil, üzerinden geçen otoyolla birlikte İstanbul, Kocaeli, Yalova, Bursa, Balıkesir, Manisa ve İzmir illerini ihya edeceğini söyledi.

 

Köprünün, bu güzergahtaki seyahati eziyetten keyfe dönüştüreceğini anlatan Yıldırım, şöyle konuştu:

 

"İzmir'e bugün İstanbul'dan kara yoluyla gidiş 8 saati aşıyor. İnşallah köprü ve devamındaki otoyolla birlikte bu süre, 3 saatin altına inecek. İşte medeniyet bu. Vakit nakittir dedik; dünyanın sayılı projelerinden, önemli projelerinden birini bugün aziz milletimizin hizmetine veriyoruz. Hayırlı uğurlu olsun. 50 yıl boyunca bu köprü 'yapıldı yapılacak' diye zaman kaybettik. Ne zamana kadar? Bir ses yükseldi İstanbul'dan, bir kutlu yürüyüş başladı. AKP'nin ayak sesleriydi. 2002 Kasım seçimlerinde liderliğinizde iş başına gelen AKP Türkiye'nin makus tarihini değiştirecek, önemli hizmetleri birer birer milletimizin kullanımına sunuyor."

 

Başbakan Binali Yıldırım, 2013'te Marmararay'ı açtıklarını, bunun bir dünya projesi olduğunu ifade ederek, açıldığından bugüne kadar 145 milyon İstanbullunun Marmaray'ı kullandığını kaydetti.

 

ice3-007.jpg

 

"TERÖRE PABUÇ BIRAKACAK DEĞİLİZ"

Ağustos ve aralık ayında da iki büyük projenin daha açılışını gerçekleştireceklerinin bilgisini veren Yıldırım, konuşmasına şöyle devam etti:

 

"Bütün bunlar Türkiye'nin. Türkiye Cumhuriyeti'nde bir ve beraber olarak, kardeşçe yaşama azmindeki 79 milyon vatandaşımızın mutluluğu için yapılıyor. Bugün benim için özel bir gün Sayın Cumhurbaşkanım. Zatıaliniz liderliğinde başlattığımız bu büyük projenin başlangıcında da buradaydım, açılışında da buradayım. İşte bu da Türkiye'de güven ve istikrarın ne kadar önemli olduğunu ortaya koyuyor. Eğer bir ülkede güven varsa, istikrar varsa, güçlü siyasi irade varsa, yapılamayacak hiçbir iş yok. Yerine getirilemeyecek hiçbir hizmet yok. İşte burada olduğu gibi. Dünyanın 4. büyük köprüsünü, bir uçtan bir uca 4,5 kilometrelik bu dev eseri hayalden gerçeğe dönüştürdüğümüz gibi. Eserlerimiz bununla sınırlı değil. Bu sene, 2016 senesi büyük ve çılgın projelerin birer birer açılacağı bir yıl olacak. Ağustos'ta ve aralıkta yeni güzel açılışında yine hep beraber olacağız. Türkiye'nin barışına huzuruna, kardeşliğine göz dikenler, terör olaylarıyla ülkemizi yıldırmaya çalışanlar şunu iyi bilmelidir ki; Türkiye 79 milyon milletiyle 780 bin kilometre kare vatan toprağıyla dimdik ayaktadır, ay yıldızlı bayrağının altında ilelebet hür ve bağımsız yaşayacaktır. Milletimiz rahat olsun. Teröre pabuç bırakacak değiliz. Onların efendilerine de pabuç bırakacak değiliz. Bu ülkeye göz dikenler er geç hesabını verecekler. İşte bu eserler teröre verilen en güzel cevap olacak."

 

ULAŞMAMIZI KİMSE ENGELLEYEMEYECEKTİR

Osmangazi Köprüsü’nün açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bize dost olarak yaklaşan herkesin en büyük dostu olmayı sürdüreceğiz. Bize husumet besleyenleri caydırmak için de her türlü tedbiri almaktan çekinmeyeceğiz. Yeni Türkiye’nin inşasının önünde kimse duramayacaktır, 2023 hedeflerimize ulaşmamızı kimse engelleyemeyecektir” dedi.

 

BUNUN DIŞINDA ASLA EĞİLMEYECEK

İstanbul Atatürk Havalimanı’nda meydana gelen terör saldırısında hayatını kaybedenleri rahmetle andığını belirterek, sözlerine başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaralılarımıza şifalar ve milletimize de başsağlığı diledi. Hiçbir zaman eğilmediklerini ve eğilmeyeceklerini, sadece Allah'ın huzurunda rükuda eğileceklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunun dışında asla eğilmeyeceklerini anlattı.

 

ice11-141.jpg

 

KALLEŞÇE SALDIRMAYA DEVAM EDİYORLAR

Ülkede bir yandan çok sevindirici gelişmeler yaşanırken diğer yandan da terör örgütlerinin insanlık dışı eylemlerinin sürdüğünü dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi; "Bölücü terör örgütü PKK bir yandan, YPG bir yandan, DAEŞ denilen karanlık örgüt diğer yandan, irili ufaklı başka örgütler öte taraftan, tasmalarını ellerinde tutan güçler tarafından ülkemizin üzerine salıverilmiştir. Biz bu maşa örgütlerin de onları üzerimize salanların da amaçlarını gayet iyi biliyoruz. Ne kadar çok kan dökerlerse ne kadar çok can yakarlarsa Türkiye'nin o kadar hızlı bir şekilde diz çökeceğini, hedeflerinden vazgeçeceğini, teslim olacağını sanıyorlar. Yanıldıklarını Güneydoğu Anadolu Bölgemizdeki çukur eylemlerinde gördüler. Yanıldıklarını bugüne kadar büyük şehirlerimizde yaptıkları bombalı eylemlerde gördüler. Yanıldıklarını uluslararası alanda defalarca kurdukları tuzaklarda gördüler. Ama ısrarla, inatla, kalleşçe saldırmaya devam ediyorlar. Biz gerektiğinde acılarımızı bal eylemeyi bilen bir milletiz. Buna karşılık çok iyi biliyoruz ki bizi terörle bölgemizde krizlerle tehdit edenler aynı derece dayanıklı aynı derecede metanetli değildir. Kendilerine hep şunu hatırlattım, burada bir kez daha ifade ediyorum. Terör eninde sonunda dönüp kendini tutan eli sokan bir akrep gibidir. Çünkü karakteri budur, cibilliyeti budur."

 

ice5-001.jpg

 

“TERÖR ÖRGÜTLERİNİN TÜMÜNÜ REDDEDEN BİR ÜLKEYİZ”

Türkiye'de bugün patlayan bombaların yarın onları Türkiye'ye gönderenlerin elinde de infilak edeceğini ifade ederek Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Biz hiçbir ayrıma tabi tutmaksızın terörü, terör örgütlerini, teröristleri topyekûn reddeden bir ülkeyiz. Aynı onurlu tavrı diğer devletlerden de bekliyoruz. Rabbim, milletime bir daha böyle acılar yaşatmasın diyorum" dedi.

 

İZİN VERMEYECEĞİZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, savaş meydanında verilen kayıpların mücadelenin durmasına sebep olmayacağını, verilen her kaybın zafere ulaşma azmini, kazanma hırsını daha da artıracağını ifade ederek, terör örgütlerinin ve onları kullananların Türkiye'nin önüne bariyerler kurmalarına izin vermeyeceklerini kaydetti.

 

TARİHİ BİR ANA ŞAHİTLİK EDİYORUZ

Yitirilen her canın ebediyen yüreğe kazınacağını ama yola ve mücadeleye de aynı kararlılıkla devam edileceğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İşte bugün bunun için buradayız. Burada birlikteyiz, beraberiz. Hep birlikte tarihi bir ana şahitlik ediyoruz. Tarihin en eski yerleşim yerlerinin ve ticaret yollarını bulunduğu bu bölgede Dilovası ile Altınova kendi alanında dünyanın en büyük dördüncü, Avrupa'nın da en büyük ikinci asma köprüsünün açılması için buradayız" diye konuştu.

 

“EN AZ 50 YIL ÖNCE YAPMAMIZ GEREKEN BİR PROJEYİ BUGÜN TAMAMLIYORUZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul-İzmir Otoyolu'nun en önemli etaplarından birini oluşturan Osmangazi Köprüsü'nün hayırlı olmasını dileyerek, köprünün yanı sıra 12,6 kilometrelik Gebze-Altınova bölümünün de açıldığını bildirdi Osmangazi Köprüsü'nün bitiminden Orhangazi'ye kadar olan bölümün daha önce açıldığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Böylece otoyolumuzun Gebze'den Gemlik'e olan bölümünde kesintisiz seyahat imkanı mümkün hale geliyor. Bursa'ya kadar olan kısmın da büyük ölçüde tamamlandığını biliyorum. İnşallah o kısmın açılışı da en kısa sürede yapılacaktır. Böylece etap etap bu proje hizmete girecektir. Düşünebiliyor musunuz İstanbul-İzmir 8 saat, ama şimdi inşallah 3 saatin altına düşecek. Bu ne mutluluk... Sadece 3 saatin altına düşmekle kalmıyor aynı zamanda kaza riskinin de minimize olduğu bir dönem başlayacak" dedi.

 

FARKIMIZ BU

Osmangazi Köprüsü'nü projesinden başlayarak her aşamasını adım adım takip ettiğine ve temel atma töreninden son tabliyenin yerleştirilmesine kadar tüm önemli safhalarında yer aldığını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan,  Türkiye'nin böyle gurur verici bir esere kavuştuğunu görmekten memnuniyet duyduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, son 13 yılda hayata geçirilen pek çok proje gibi Osmangazi Köprüsü'nün de geç kalmış bir eser olduğunu dile getirerek, "En az 50 yıl önce yapmamız gereken bir işi, bugün tamamlıyoruz. Ama biz tamamlıyoruz. Hamd olsun. Bizden öncekiler laf yaptı, biz iş yaptık. Farkımız bu" ifadelerini kullandı.

 

JAPON MÜHENDİSİ ANDI

Dünyanın hayranlıkla izlediği eserin ülkeye kazandırılmasında emeği geçenlere, Başbakan Binali Yıldırım'a, bakanlara, Karayolları Genel Müdürlüğü yetkililerine, yüklenici firmalara, mühendis ve işçilere, emeği olan herkese şükranlarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, finansal yükü üstlenmiş kreditörlere teşekkür etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, köprü inşaatında görevliyken elim bir şekilde hayatını kaybeden Japon mühendis Kishi Ryoichi'yi andı.

 

“ŞİMDİ GÜNDEMİMİZDE ÇANAKKALE 1915 KÖPRÜSÜ VAR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul-İzmir Otoyolu'nun, Ege ve Marmara bölgelerinde yapılması planlanan otoyol ağının, Osmangazi Köprüsü'nün de Marmara Otoyolu ringinin de önemli bir parçasını oluşturduğunu belirterek, "Şimdi gündemimizde ne var biliyor musunuz? Ne olabilir? Evet, Çanakkale 1915 Köprüsü var. Fakat bir şey daha var. Onun sözünü Sayın Başbakan ta bakanken birlikte kararını vermiştik. O da inşallah Kanal İstanbul Projesi. Bunu da hayata geçireceğiz. Bize ulusal değil, uluslararası camiada, evet, devrim niteliğinde yatırımlar yakışır. Bu millete bu yakışır. Biz bir çağı kapatan bir çağı açan ecdadın torunlarıyız, bize bunlar yakışır. İşte bu köprüyü de süratle inşa ettiğimizde Tekirdağ'dan Balıkesir istikametine kesintisiz otoyol hizmeti verilebilecek ve böylece Marmara Otoyolu ringi tamamlanmış olacaktır. Her zaman ifade ettiğim gibi yol medeniyettir, gelişmedir, büyümedir. Türkiye'nin son 13 yılda gerçekleştirdiği büyük kalkınma hamlesinin temel altyapısı ulaşımdır. Bu imkan varsa her şey var. O zaman yarışırsınız. Bugün artık hamd olsun ülkemizde 'uzak' diye bir kavram kaldı mı? Şu anda 55 tane havalimanı var. Nereye gitmek istiyorsan git, hemen yarım saatte havalimanındasın ve oradan da İstanbul, Kars, Iğdır, nereye gideceksen git. Şu anda dünyada en çok destinasyona ulaşabilen havayolu THY'dir. Bir numarayız. Ya buralara durup dururken gelmedik. Bu bir azmin, bir kararlılığın, bir yüreğin işidir. İşte bunu böyle başardık. Buradaki otoyollarla başardık. 79 senede bu ülkede 6 bin 100 kilometre bölünmüş yol vardı. Yahu geldik, bakın 13 senede biz bunun üzerine 18 bin 300 kilometre bölünmüş yol ilave ettik. Halep oradaysa arşın Kocaeli'nde. Bunu böyle göreceğiz. Yapılan bütün bu yollarla inşallah daha ileri gideceğiz” diye konuştu.

 

DAĞLARI DELİYORUZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sahurda dün kendisine Kahramanmaraşlı bir vatandaşımızın Elbistan Tüneli'nden geçişindeki sözlerinin dinletildiğini aktararak, "Aman yarabbi, Anadolu'nun evladı ne güzel şeyler buluyor. Onu ben söylemeyeyim, onu hemen açın telefonlarınızdan bunları izleyin" dedi. 189'u yeni yapılan 272 tünel bulunduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, vatandaşlara "Ne diyorduk biz 2002'nin sonunda yola çıktığımızda? 'Biz Ferhat'ız' diyorduk. Siz de Şirin'siniz. Ferhat dağları delerek yürümedi mi? Biz de dağları deliyoruz ya. Dağları delerek Ferhat'a ulaşacağız. Ferhat millet millet, ulaştık ulaşıyoruz. Kararlıyız, azimliyiz." dedi.

 

“26 ARALIK'TA AVRASYA TÜNELİ AÇILACAK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 26 Ağustos'ta Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve 26 Aralık'ta Avrasya Tüneli'nin açılacağını bildirerek, Marmaray'dan geçenlerin sayısının yaklaşık 1 milyon 350 bine ulaştığına işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bütün bunlar bir kararlılığın eseridir. İstanbul Boğazı'nın üçüncü gerdanlığını inşallah dünyaya farklı bir eser olarak ortaya koyacağız ve bir numara. 4 gidiş-4 geliş ve ortasından da hızlı tren geçecek" dedi.

 

CAZİBESİNİ ARTIRACAKTIR

Hızlı tren hatlarıyla Türkiye'yi demir ağlarla örüldüğünü de vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan şöyle söyledi, "Türkiye son 14 yılda bir ulaşım devrimi yaşamıştır. Elbette eğitimde, sağlıkta, ulaşımda, adalette, emniyette, enerjide, toplu konutta, bütün alanlarda çok önemli yatırımlar yapıldı. Ama ulaşım altyapısı, hepsinin fiziki temelidir. Bu imkânı çok iyi değerlendirmeliyiz. Marmara ve Ege bölgelerinin trafiğini rahatlatacak şu projeler dahi Türkiye'nin kalkınmasına, büyümesine, gelişmesine yeni bir ivme kazandırmıştır. Çünkü bu bölgeler nüfusun yüzde 40'ını barındırıyor ve milli gelirin yüzde 60'ını bu bölgeler üretiyor. İstanbul rahatladığında, Marmara Bölgesi rahatladığında, tüm Türkiye rahatlar, bunu böyle bilelim. Bu rahatlama aynı zamanda diğer bölgelerimizin de cazibesini artıracaktır."

 

“ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMİN ÜMİT VERİCİ GELİŞMELERE SAHNE OLACAĞINA İNANIYORUM”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri haline gelecekse, bunu üretimi ve ticareti mümkün olduğu kadar ülke sathına yayarak yapabiliriz. Şu Güneydoğu, Doğu şu terör belasından arındırıldığında oralarda da çok ciddi bir sıçramanın olacağını, olduğunu göreceksiniz. Bu bakımdan en avantajlı yerlerin Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerimiz olduğunu düşünüyorum. Türkiye terör meselesinin üstesinden geldiğinde bu bölgelerimizde çok hızlı bir büyüme bekliyorum. Hatta daha da ileri giderek terörün sırf bu amaçla tahrik edildiğini, canlı tutulduğunu düşünüyorum. İşte Hint keneviri ekiyorlar, şimdi biz de onları temizliyoruz ve bunların hepsi yakılıyor. Terörün beslendiği alanlardan en önemlisiydi bu. Bunların insanlık diye bir derdi yok, bunların Kürt kardeşlerimle ilgili bir derdi yok. Bunlar sadece can alsınlar, sadece kandan beslensinler, dertleri bu. Bunlar aynı zamanda insan tüccarı, insan kaçırırlar, aynı zamanda uyuşturucu tüccarı, bu işi yaparlar. Ve sözde aydınlar da bunların peşinden giderler, lojistik destek sağlarlar. Bu aydınların eline düşen yavrular ne yapar, o gençlerin hali ne olur? Onun için anneler, onun için babalar, yavrularınıza sahip çıkın ve yavrularımızı sakına bu aydındır, bu onun öğretmenidir diye bakmayın sakın. İşte şu dün akşamki terör eyleminde bile bazılarının tweetlerden attıklarını gördünüz, verdikleri mesajları gördünüz. Bunlara en güzel cevabı siz işte şu meydandan veriyorsunuz.  Nasıl bir tarafı felçli olan kişi tam kapasite çalışamazsa, ülkemizde diğer bölgelerini harekete geçiremeden hedefe ulaşmakta zorlanırız. Önümüzdeki dönemin bu bakımdan çok hayırlı, çok ümit verici gelişmelere sahne olacağına inanıyorum. Emin olunuz, Türkiye yaşadığı bu süreçten güçlenerek çıkacaktır, yeter ki biz birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi koruyabilelim” dedi.

 

“TEK VATANIMIZ VAR, BUNU KİMSE BÖLEMEZ”

“Bizim bir Rabia’mız var. Tek millet diyoruz, Türk’üyle, Kürt’üyle, Laz’ıyla, Çerkez’iyle, Gürcü’süyle, Boşnak’ıyla, Roman’ıyla değerli kardeşlerim, 79 milyon tek millet, ayrım yok. Biz yaratılanı Yaratandan ötürü sevdik, bizde ayrım olmaz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü; İki; tek bayrak. Bayrağımızın rengi şehidimizin kanıdır, hilal bağımsızlığımızın ifadesidir, yıldız şehidimizin ta kendisidir. Dolayısıyla değerli kardeşlerim, bayraklarımıza -şu güzelliği görüyor musun- nazire yapmak isteyenler, paçavralarla sokakta dolaşanlara cevabı işte siz bu meydanda veriyorsunuz. Rabbimiz ne buyuruyor: Allah yolunda öldürülenlere ölüler demeyiniz. Onlar diridirler, siz bilemezsiniz. Şimdi mesele işte bu yolda yürümek. Üçüncüsü; bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır. Kardeşlerim, tarladan vatan olmaz, ama tarla eğer şehit kanıyla sulanırsa, yoğrulursa o zaman hangi sıfatı kazanır? Vatan sıfatını. Ve bizim 780 bin kilometrekareyle tek vatanımız var, bunu kimse bölemez, böldürtmeyiz, buna tevessül edenler şimdi çukurlarda görüyorsunuz ve kararlılıkla üzerlerine gidiyoruz, gideceğiz, burada da azmimizden asla taviz veremeyiz.”

 

“TÜRKİYE’Yİ KARIŞTIRMAYA ÇALIŞANLAR BUNU BAŞARAMAYACAK”

Mardin’de ve Cizre’de askerlerimiz, polisimiz, korucumuzla iftar yaptığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kendileriyle oturduk iftarımızı yaptık, aynı karavanadan yedik. Ve sordum, ne düşünüyorsunuz dedim. Askerimiz de, polisimiz de, korucumuz da ne dedi biliyor musunuz? Cumhurbaşkanım, bırakmayalım dedi, sonuna kadar devam edelim dedi, sonuna kadar devam edelim. Dedim Allah sizlerden razı olsun, siz şu anda milletin diliyle konuşuyorsunuz dedim, aynı beklendi millette var. Ve bunların içinde 9 ay eşinden ayrı orada olanlar var, arada sırada tabi gidiyorlar, ama buna rağmen onlar kararlılıkla yola devam ediyorlar, çünkü onlar şahadete inanmış yavrularımız, şahadete inanmış gençlerimiz. Öyle diyor ya şair: “Şüheda fışkıracak toprağı sıksan şüheda. Canı, canını, bütün varımı alsın da Hüda, etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda.” Evet, onlar da böyle inanıyorlar” dedi.

 

NE PARALEL DEVLETİ YA. NEREDESİN?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dördüncüsünün de tek devlet olduğunu kaydederek,  “Devletin içinde devlet asla, bizim tek devletimiz var Türkiye Cumhuriyeti Devleti, o kadar. Paralel devletmiş, yok şu devletmiş, yok bu devletmiş, ne paralel devleti ya. Neredesin? Pensilvanya’da. Neredesin? Avrupa’nın bilmem neresinde veya dünyanın değişik yerlerinde. Neredesin? Cezaevinde. Ne demiştik? Bunların inlerine gireceğiz demiştik, girdik mi? Girdik. Şimdi ya kaçıyorlar ya da hala böyle uzaktan uzağa oralardan bakıyorsunuz tweetlerle falan bir şeyler yapıp Türkiye’yi karıştırmaya gayret ediyorlar. Boşuna boşuna, başaramayacaksınız, er veya geç inanıyorsak üstünüz, inanıyoruz ve üstünüz, hiç endişeniz olmasın” diye konuştu.

 

“ŞEHİTLERİMİZ SEBEBİYLE HÜZÜNLÜ BİR RAMAZAN GEÇİRDİK VE HÜZÜNLÜ BİR BAYRAM KUTLAYACAĞIZ”

Ramazan ayının son günlerine yaklaştığımızı ve yarın akşamın Leyle-i Kadr, Kadir Gecesi, olduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan,  “Kadir Gecesini çok farklı bir şekilde idrak edeceğiz. Dertliyiz, üzüntümüz var, ama bütün bunlara rağmen, inşallah bu Kadir Gecesinde bütün şehitlerimizi, bütün geçmişlerimizi hayırla, dualarla yad edeceğiz, Salı günü de Ramazan Bayramı sevincini hep birlikte yaşayacağız.  Şehitlerimiz sebebiyle hüzünlü bir Ramazan geçirdik, hüzünlü bir bayram kutlayacağız. Ama unutmayın, her güçlükle beraber bir de kolaylık veren Yüce Rabbimizin bu müjdesine nail olacağımız günlerin yakın olduğuna inanıyorum. Bayramlar kardeşliğimizi yücelteceğimiz, husumetleri ortadan kaldıracağımız günlerdir. Bu mübarek günlerin bereketiyle daha çok çalışarak, daha çok mücadele ederek, daha çok bütünleşerek millet olarak yolumuza devam edeceğiz. Teröre inat her gün yeni projelerin açılışını yapacak, yenilerinin de temelini atacağız. Teröre inat ihracatımızı artıracak, turizmimizi canlandıracak, üretimimizi geliştirecek, ticaretimizi çoğaltacağız. Hiçbir vatandaşımızın mağdur olmasına göz yummazken, ülkemize sığınan mazlumlara sahip çıkmayı, insanlığın vicdanı olmayı da sürdüreceğiz” diye konuştu

 

TÜRKİYE’NİN 2023 HEDEFLERİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, uluslararası alanda gerek ikili, gerek çok taraflı iş birliği platformları aracılığıyla ilişkileri geliştirmenin de çabası içinde olunacağını vurgulayarak,“ İşte Rusya ve İsrail’le başlattığımız yeni dönemin sadece ülkelerimiz arasında değil, bölgemizde de hayırlı gelişmelerin habercisi olmasını temenni ediyorum. Türkiye tüm ilişkilerinde sadece kendi kazancını gözeten değil, karşılıklı olarak kazan-kazan esasına dayalı olarak bu dayanışmayı inşallah gerçekleştiren bir ülkedir. Bu bakımdan, bize dost olarak yaklaşan herkesin en büyük dostu olmayı sürdüreceğiz. Bize husumet besleyenleri caydırmak için de her türlü tedbiri almaktan çekinmeyeceğiz. Yeni Türkiye’nin inşasının önünde kimse duramayacaktır, 2023 hedeflerimize ulaşmamızı kimse engelleyemeyecektir. Gençler, 2053 ve 2071 vizyonlarımızı hayata geçirmesine kimse mani olamayacaktır. Siz 2053’ü göreceksiniz, ben göremeyeceğim. Allah yar ve yardımcımız olsun. Bak biz şu anda tarlaya tohumları ekiyoruz, inşallah sizler hasada duracaksınız” dedi.

 

ALLAH İÇİN SEVECEĞİZ

Önümüzdeki dönemde 780 bin kilometrekarelik vatan topraklarında birçok yatırımlarla yola devam edileceğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan,  “Ama ben sizden bir şey istiyorum, ne istiyorum? Gençler, bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız, bunu başarmamız lazım, birbirimizi de Allah için seveceğiz.”

 

“OSMANGAZİ KÖPRÜSÜ BAYRAM SONUNA KADAR ÜCRETSİZ OLACAK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan,  konuşmasında Osmangazi Köprüsü Bayram sonuna kadar ücretsiz olacağı müjdesini vererek,  bundan dolayı yüklenici firmalara teşekkür etti. Köprünün yapımında emeği geçenlere teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini şöyle tamamladı; “Osmangazi Köprüsü’nün milletimize, tüm insanlığa hayırlı olmasını diliyorum. Ve sizlere şükranlarımı sunuyorum, yeni eserlerde bir arada olmak üzere Kadir Geceniz ve Ramazan Bayramınızı tebrik ediyorum.”

 

10 BİN KİŞİLİK İFTAR

Köprünün açılışını yaptıktan sonra dünyanın en önemli motosiklet pilotlarından olan Kenan Sofuoğlu, köprünün üstünde müthiş bir şov gerçekleştirdi. Sofuoğlu’nun şovu büyük alkış aldı. Öte yandan açılış için yapılması planlanan havai fişek gösterisi, Çarşamba günü İstanbul Atatürk Havaalanı’nda yaşanan bombalı terör saldırısı sebebiyle iptal edildi. Açılışın hemen ardından köprünün Dilovası ayağının altında Belde Limanı tesislerinde 10 bin kişilik iftar sofrası kuruldu ve 5 bin kişiyle de kumanya dağıtıldı.

 

13 MİLYAR TL’YE MAL OLDU

Törene katılan konuklar ve vatandaşlar hep birlikte iftar yaptı.  Proje, İstanbul'u Yalova, Bursa, Balıkesir, Manisa, Kütahya ve İzmir'e bağlayacak. Türkiye nüfusunun yarısını oluşturan 38 milyon insanın yaşadığı coğrafyaya hizmet verecek projeyle seyahat süresi, İstanbul’dan Bursa'ya 1 saate, İzmir'e 3 saate, Eskişehir'e 2,5 saate inecek. Otoyolun en önemli kısmını oluşturan Osmangazi Köprüsü, bin 550 metre orta açıklığı ve 2 bin 682 metre boyuyla dünyanın en büyük orta açıklıklı asma köprüleri arasında 4. sırada yer alıyor. İzmit Dilovası ile Yalova Altınova’yı birleştiren asma köprü 113 tabliyeden oluşuyor. Yap-İşlet-Devret modeliyle yaptırılan Osmangazi Köprüsü, 13 milyar TL’ye mal oldu, inşaatında 8 bin personel çalıştı.

Serkan BORLAK

01 Temmuz 2016 Kocaeli- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR