Zeytinoğlu: İhracat artışı ithalatın gerisinde

Kocaeli gümrüklerine göre, geride kalan eylül ayında Kocaeli’den yapılan ihracat 1 milyar 451 milyon dolar, ithalat ise 4 milyar 176 milyon dolar oldu...

Kocaeli gümrüklerine göre, geride kalan eylül ayında Kocaeli’den yapılan ihracat 1 milyar 451 milyon dolar, ithalat ise 4 milyar 176 milyon dolar oldu. Geçen yılın eylül ayına göre ilimizdeki gümrüklerden yapılan ihracatın yüzde 12.8, ithalatın ise yüzde 27.9 oranında arttığı vurgulandı.

 

“İHRACAT İTHALATIN GERİSİNDE KALDI”

Konu hakkında açıklama yapan ve ortaya konulan verileri değerlendiren Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Kocaeli dış ticaret rakamlarının Türkiye geneli ile paralellik gösterdiğini belirtti. İlimizdeki ihracat artış hızının ithalat artış hızının gerisinde kaldığını belirten Zeytinoğlu, “Nitekim eylülde gerçekleştirilen ithalatın bu yılın zirvesinde, ihracatın ise yılın en düşük seviyesinde gerçekleştiğini görüyoruz” dedi.

 

“PETROL ARTIŞI ETKİLEDİ”

Geçen aya göre ihracatta yaşanan gerilemeyi de anlatan Zeytinoğlu, “Bu gerilemeyi otomotiv sektöründeki yüzde 63.8’lik artışa rağmen makine, kimya, demir ve çelik sektörlerinin ihracatındaki azalmaya bağlıyoruz. Yine de eylül ayı ihracatını geçen yılın üzerinde olduğu için olumlu değerlendiriyoruz. Eylül ayı ithalattaki artışı da, önceki aylara göre petrol fiyatlarındaki yüzde 10 civarındaki artışın etkilediğini düşünüyoruz” dedi.

 

SEKTÖREL DEĞERLENDİRME

Yılın 9 aylık dönemindeki ihracat toplamının rekor seviyede gerçekleştiğini belirterek Zeytinoğlu, “İlk 9 aylık döneme baktığımızda ilimiz ihracatının yüzde 32, ithalatının ise yüzde 14 arttığını görüyoruz. Bu dönemdeki ihracat artışını ilimiz ihracatında yüzde 43 paya sahip otomotiv sektörünün Avrupa’ya olan ihracatının, ithalatı ise hidrokarbon ithalatının artırdığını düşünüyoruz. Bunun yanında ocak-eylül döneminde demir, çelik, tekstil, iklimlendirme sanayi gibi birçok sektör ihracatını artıran sektörler olarak karşımıza çıkıyor” dedi.

11 Ekim 2017 Kocaeli- Ekonomi


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR