Bayram sel önlemlerini anlattı

Kocaeli İl Koordinasyon Kurulu, 2015 yılının ikinci dönem toplantısını dün Vali Hasan Basri Güzeloğlu başkanlığında gerçekleştirdi. Valilik hizmet bi...

Kocaeli İl Koordinasyon Kurulu, 2015 yılının ikinci dönem toplantısını dün Vali Hasan Basri Güzeloğlu başkanlığında gerçekleştirdi. Valilik hizmet binasındaki Akçakoca Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya vali yardımcıları, kaymakamlar, belediye başkanları, Büyükşehir ve valiliğe bağlı birimlerin yöneticileri katıldı. Kurul adına kamu, genel idare ve mahalli idarelerdeki yatırımların ve projelerin rakamsal verileri açıklandı. Vali Güzeloğlu ise kamu, genel idare ve mahalli idarelerdeki yatırımların ve projelerin rakamsal verileri açıklandı.

 

KAMU YATIRIMLARI

Vali Hasan Basri Güzeloğlu’nun başkanlığında toplanan İl Koordinasyon Kurulu tarafından 2015 yılında takibe alınan kuruluş sayısı 40, toplam proje sayısı 622, toplam harcama miktarı 140 milyon 018 bin 428 TL olarak açıklandı. Biten proje sayısı 105, devam eden proje sayısı 445, başlanamayan proje sayısı 69, nakdi gerçekleşme oranı ise yüzde 25,48 şeklinde açıklandı.

 

GENEL İDARE YATIRIMLARI

Genel idare yatırımlarında 2015 yılı takibe alınan kuruluş sayısı 26, toplam proje sayısı 230, toplam harcama miktarı 67 milyon 249 bin .218 TL, biten proje sayısı 27, devam eden proje sayısı 169, başlanamayan proje sayısı 33, nakdi gerçekleşme oranı da yüzde 27,99 şeklinde gerçekleşti. Mahalli idari yatırımlarında ise 2015 yılı takibe alınan kuruluş sayısı 14, toplam proje sayısı 392, toplam harcama miktarı 72 milyon 769 bin 210 TL, biten proje sayısı 78, devam eden proje sayısı 276, başlanamayan proje sayısı 36, nakdi gerçekleşme oranı da yüzde 23,53 olarak açıklandı.

 

İZMİT GERİDE KALDI

İlçelere göre yapılan proje sayılarında 91 proje ile Gebze birinci olurken, bu ilçeyi 85 proje ile İzmit izledi. Kartepe 52, Karamürsel 36, Gölcük 35, Kandıra 30 Başiskele 23, Derince 21, Dilovası 20, Çayırova ve Darıca 18 proje sayısı ile yerini aldı. En düşük proje sayısı 17 proje ile Körfez oldu. Körfez’i 18 proje ile takip etti. Biten proje sayısında ise İzmit, Gebze’nin önünde oldu.

 

KARTEPE’DEKİ FELAKET RAPORU

Konuşmasının devamında Vali Güzeloğlu, “Kartepe’deki sel felaketini masaya yatırmalıyız” dedi ve söze İSU Genel Müdürü İlhan Bayram’a bıraktı. Daha sonra konuşan Bayram, “İzmit’te metrekareye 36 kilo yağmur düşerken Kartepe’ye 92,6 kilogram yağmur düştü. Bu rakam tüm dünyada felaket rakamıdır. Yoğun yağışı küresel ısınmaya bağlıyoruz. Geçen sene yaşadığımız kuraklık bir ekstrem olaydır. Yuvacık Barajı’ndan ve Namazgah Barajı’ndan yaklaşık 300 bin ton suyu tutamadık, denize bıraktık. Şu an iki barajımızda dolu” dedi.

 

EŞME’DE YAPILMASI GEREKENLER

Neler yapılması gerektiğini belirten İlhan, “Özellikle Eşme Maden Deresi, Eşme Yukarı Dere, Topağaç Deresi, Limon Deresi, Değirmen Deresi bizleri yoruyor. Derelerin üstünden geçen menfezler yenilenmeli. İSU olarak tedbirlerimizi alacağız. Bazı yerlerde kamulaştırma yapılabilir. Çelik Halat ve Brisa arasında ise 5 kritik noktamız var. Çalışmalarımız sadece Kartepe ile sınırlı kalmadı. Sanayi Mahallesi, Başiskele, Alikahya, Derince, İzmit, Gölcük, Yeşilova ve Gündoğdu’da yeni ihalelere çıkıyoruz. İl Koordinasyon Kurulu olarak sizden istediğim, bu konu sadece İSU’ya verilmesin. Sorunlarla birlikte mücadele edelim” dedi. Serkan BORLAK

08 Temmuz 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR