İtfaiyecilik Haftası SDKM’de kutlandı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, İtfaiyecilik Haftası’ını Tulumbacıların gösterisi ve İtfaiye Korosu’nun seslendirdiği parçaların oluşturduğu etkinlikle...

BÜYÜT

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, İtfaiyecilik Haftası’ını Tulumbacıların gösterisi ve İtfaiye Korosu’nun seslendirdiği parçaların oluşturduğu etkinlikle Süleyman Demirel Kültürel Kültür Merkezi’nde (SDKM) kutladı. Etkinliğe katılan Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu” Önceleri depremde enkazın altında kalan çocuğu kurtarmak için kesici alet bulamazken şimdi Türkiye’yi eğitir hale geldik” dedi.
 
SDKM’DE KUTLANDI
Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde yapılan etkinliğe Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Genel Sekreter Ersin Yazıcı, Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Mustafa Çöpoğlu, İtfaiye Daire Başkanı Doğan Kara, İtfaiye personeli, AKUT, gönüllü itfaiyeciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.
 
ÇOK YOL KAT ETTİK
Etkinlikte konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu Büyükşehir İtfaiyesi’nin donanını ve tecrübesi ile Türkiye’nin İtfaiyesine eğitim verecek kapasiteye ulaştığına dikkat çekti. Marmara Depremi’nde yaşadığı bir olayı anlatan Başkan Karaosmanoğlu, enkazın altında kalan bir çocuğun çıkarılması için kesici bir alet aradıklarını fakat bir bıçak bile bulmak için 1 saat uğraştıklarını ifade ederek İtfaiye teşkilatının o tarihten bugüne çok yol kat ettiğini vurguladı.
 
494 PERSONEL 300 GÖNÜLLÜ
İtfaiye Daire Başkanı Doğan Kara ise Büyükşehir Belediyesi olarak İtfaiye Teşkilatının her geçen gün ivme kazandığının altını çizdi. Daire Başkanı Doğan Kara, Kocaeli genelinde 494 personel ve 300 gönüllü itfaiyeci ile hizmet verdiklerini ifade ederek yangına müdahaleler, kurtarma çalışmaları, boğulma vakası kurtarma olayları gibi önemli çalışmalarda büyük gelişme kat ettiklerini hatırlattı
 
TEDBİR ŞART
Başkan Karaosmanoğlu İtfaiyecilik mesleğinin öneminden bahsederek felaketlerin önlenebilmesi için koruyucu tedbirlerin bilinmesinin şart olduğunu aktardı. Karaosmanoğlu, “Felaket geliyorum demez ama belirtilerini gösterir, bu belirtileri 7’den 70’e herkese öğretmeliyiz” dedi.
 
 
 
 
TULUMBACILARIN GÖSTERİSİ
İtfaiyecilik haftası etkinliğinde Tulumbacıların gösterileri ve Türkiye’nin ilk ve tek İtfaiye Korosu Ateş-i Aşk’ın nameleri dikkat çekti. İtfaiyecilik mesleğinin Osmanlı dönemindeki kuruluşu olan Tulumbacıların yangına müdahalesini canlandırdıkları gösterisi izleyicilerden oldukça beğeni topladı. Sakacı, reis gibi tulumbacıların üyelerinin de tanıtıldığı gösteriden sonra Ateş-i Aşk korosu sahne aldı.
 
İTFAİYE KOROSU MEST ETTİ
Türkiye’nin ilk ve tek İtfaiye Korosu olan Ateş-i Aşk grubu ise Ahmet Hakkı Turabi’nin şefliğinde birbirinden güzel namelerle etkinliğe gelen izleyicileri mest etti. Tasavvuf ve Türk Sanat Müziği eserlerini seslendiren İtfaiye Korosu törene gelen izleyicilerden bol bol alkış aldı. Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı Personeli’nin oluşturduğu Ateş-i Aşk grubu seslendirdiği parçalarla felaketlere müdahaledeki başarılarını müzik alanında da gösterdi.

30 Eylül 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR