Kocaeli genç girişimciler Kosova ve Makedonya yı ziyaret ettiler

Kocaeli İl Genç Girişimciler Kurulu tarafından, Türkiye ile Kosova ve Makedonya arasında oluşan ticari hacmi genişletmek, ülkeler arasında kapsamlı bi...

BÜYÜT

Kocaeli İl Genç Girişimciler Kurulu tarafından, Türkiye ile Kosova ve Makedonya arasında oluşan ticari hacmi genişletmek, ülkeler arasında kapsamlı bir işbirliğinin yapılması ve karşılıklı sorunlara çözüm bulmak amacı ile 30 Haziran-3 Temmuz 2011 tarihleri arasında Kosova ve Makedonya ülkelerine iş gezisi düzenlendi.14 üyeden oluşan Kocaeli Genç Girişimciler Kurulu heyeti ile Kosova ve Makedonya Odaları geçtiğimiz hafta sonu ziyaret edilerek Kosovalı ve Makedonyalı iş adamları ile ikili iş görüşmeleri gerçekleştirildi.Organizasyonun ilk gününde Kosova Türkiye Ticaret Odası ziyaret edildi. Kurulu Kosova Türk Ticaret Odası Başkanı Ahmet Mithat Milli (Kürüm Şirketler Grubu Danışmanı), Başkan Yardımcısı Ayhan Demirkıran (Atlantik Group CEO’su) ve Genel Sekreter Esin Muzbeg karşıladı.

Kosova Türkiye Ticaret Odası Temmuz 2008 yılında iki ülke arasında karşılıklı olarak ekonomik ilişkilerin gelişimine ve düzgün işleyişine katkı sağlamak amacıyla kurulmuştur. T.C. Priştine Büyükelçiliğinin Onursal Başkanlığını yaptığı Odaya üyelik gönüllülük esasına dayalı olup 28 üyesi bulunmaktadır. Üyelerin çoğunluğunu Kosova’da yatırım yapmış Türk firmaları oluşturmaktadır. Oda, üyelerine TOBB ve DEİK üzerinde bilgi aktarımında bulunmaktadır.

KİGGK Heyeti tarafından yine aynı gün Kosova İşadamları Derneği ziyaret edildi. Nuhi Mazrek’in Başkanlığını yaptığı üyeler ile dernek binasında bir araya gelindi. Ziyarette IPAK (Investment Promotion Agency of Kosovo) Yatırımlar Başkanı CEO Mustafe HASANI tarafından Kosova’da yatırım olanakları ile ilgili sunum yapıldı.

İş gezisinin ikinci gününde Kosova İşadamları Derneği üyelerinden oluşan Kosovalı işadamları ile ikili iş görüşmeleri yapıldı. Görüşmeler esnasında Kosovalı işadamlarından oluşan yaklaşık 15 firma yetkilisi ile bir araya gelinerek görüş alışverişinde bulunuldu. Özellikle bu firmalar arasında elektrik taahhüt, bilgisayar yazılımı, lojistik, güvenlik, turizm, PVC ve inşaat sektörleri ön plana çıkmaktaydı.

Daha sonra Kosova Türk Büyükelçisi Songül Ozan ziyaret edilerek Kocaeli ve Kocaeli Genç Girişimciler Kurulu’nun tanıtımı yapıldı. Büyükelçi tarafından da Kurul Üyelerine Kosova hakkında bilgilendirme yapıldı.

Kosova’da ki ziyaretler ve ikili iş görüşmeleri sonrasında Kurul daha sonra Makedonya’ya geçerek burada temaslarını sürdürmüştür.

Makedonya’da ilk olarak ABİGEM A.Ş. tarafından organize edilen Makedonya Ekonomi Odası ziyaret edilerek ikili iş görüşmelerinde bulunulmuştur. Makedonya Ekonomi Odası’nda Kurulumuzu Oda Direktörü Ljubica Nuri ve Üsküp Büyükelçiliği Ticaret Müşaviri Şenol Türkyılmaz karşıladı. Oda tanıtımının yapılmasının ardından inşaat, elektrik taahhüt ve kuyumculuk başta olmak üzere çeşitli sektör temsilcileri ile ikili iş görüşmeleri gerçekleştirildi.

Makedonya’da ki temaslarını sürdüren Kurul Üsküp Belediyesi’nin misafiri olarak Üsküp Belediyesi Fahri Başkanı Ajdojan Ademoski ve Makedonya Ekonomi Odası Asbaşkanı Ruzdi Mufti Rudi ev sahipliğinde görüşmelerde bulunmuştur. Karşılıklı olarak Ohrid ve Kocaeli’yi tanıtan sunumlar sonrasında toplantıda yer alan firmalar kendilerini tanıtarak ikili iş görüşmeleri gerçekleşmiştir.

Makedonya’da son görüşme Makedonya Türk Ticaret Odası’nda gerçekleşti. Oda Başkanı Tuna Eyüp KAHVECİ’nin ev sahipliğinde gerçekleşen görüşmelerde Makedonya Bölgesi’ndeki yatırım alanları hakkında bilgi alındı.

Geziye katılan Genç Girişimciler
Bülent Karagöz(Meta Elektrik),Doğan Uzel (Uzel Kuyumculuk), Fatih Fidan (Fidan Kundura), Atalay Kaya ( Kaya Elektroteknik), Sait Ertuğ ( Ernaz Otomotiv), Murat Pala ( İbrahim Pala Ticaret), Erhan Acartekin (Acar Nakliyat), Birol Bozkurt (Evren Zincir), Meriç Başyemenici ( Eko Servis Danışmanlık), İsmail Kolaylı (Kotaş), Atahan Demirer (Emektar makine), Aytaç Güçel ( Meta Elektrik), Fuat Biçici ( Tanktes Makine), Ali Rıza Kasım ( Ark Pres makine), Aytaç Güçel ( Meta Elektrik), Fuat Biçici ( Tanktes Makine), Ali Rıza Kasım ( Ark Emniyet Kemerleri), Seçkin Ökte (Kocaeli sanayi Odası)

05 Temmuz 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR