Bericap işçileri, direnişin 200. gününü geride bıraktı

Petrol-İş Sendikası üyesi Bericap işçilerinin direnişi 200'üncü gününü geride bıraktı. Gebze’de kurulu bulunan çok uluslu alman firması Bericap, ulusa...

BÜYÜT

Petrol-İş Sendikası üyesi Bericap işçilerinin direnişi 200'üncü gününü geride bıraktı. Gebze’de kurulu bulunan çok uluslu alman firması Bericap, ulusal ve uluslararası çalışma kurallarını ihlal etmeye devam ediyor.

Sendikal hakları için mücadele eden ve fabrika önünde geçtiğimiz Aralık ayından bu yana direnen Bericap Türkiye işçilerinin onurlu direnişi bugün itibariyle 200'üncü gününe girdi. Dünya genelinde 16 ülkede 17 üretim tesisi bulunan Alman çokuluslu şirketi Bericap'ın Türkiye'de, Gebze'de bulunan fabrikasında Petrol-İş Gebze Şubesi, 2009 yılında örgütlenme faaliyetlerine başladı. Örgütlenmenin tamamlanmasından sonra sendika işyerinde çoğunluk tespiti için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na başvurdu. İşyerinde örgütlenmeyi öğrenen işveren örgütlenmede öncülük eden 6 işçiyi işten attı.

SÖZLEŞME İMZALANDI BASKI ARTTI
Bericap işyerinde 2010 yılı başında, Bericap işçilerinin kararlı duruşları sonunda toplu iş sözleşmesi imzalanabildi. Ancak işveren, sendika üye sayısını işyerinde çalışan işçi sayısının yüzde 50+1'inin altına indirmeye çalışarak, adım adım bu işyerinde Petrol-İş'in yetkisini düşürme politikası izledi. İşverenin hiçbir bilgilendirme yapmadan dayattığı vardiya değişikliğini, daha önceki sendikasızlaştırmaya yönelik davranışların devamı olarak gören Bericap işçileri, bu haksız ve hukuka aykırı tutumu kabul etmeyerek, normal vardiyalarında işe gitmek istedi ancak işveren diyalogu değil, işçilerin iş akdini feshetmeyi seçti.

89 İŞÇİ İŞTEN ATILDI
Bunun üzerine işyeri disiplin kuruluna sevk edilen 16 işçiden 4'ünün, işveren tarafının oylarıyla ve oy çokluğuyla iş akitlerinin tazminatsız olarak feshine, diğerlerinin ise yevmiye kesme cezası ile cezalandırılmasına karar verildi. Yıllardır özveriyle bu fabrikada emek vermiş arkadaşlarının, tazminatsız olarak işten çıkartılmasına ve işyerinde sendikalı işçilere karşı baskıların artarak sürmesine tepki gösteren Bericap işçileri, fabrika önünde demokratik proteste haklarını kullanmaya başladı. İşçiler, Bericap işverenini sendikal hakları tanımaya, haksız işten çıkartılan işçileri geri almaya çağırdı. İşveren ise bu demokratik tepkinin nedenlerini anlamak ve diyalog geliştirmek yerine 89 işçinin iş akitlerini feshetmeyi seçti, yapılan eylemi de yasadışı ilan etti.

DİRENİŞ BAŞLADI
Bunun üzerine 92 işçiyle fabrika önünde direniş başladı. Direnişin 200. gününde fabrika önünde basın açıklaması yapan Petrol-İş Sendikası Gebze Şube Başkanı Süleyman Akyüz, işten çıkarılan işçilerin işe geri alınması, işyerinde taşeron sistemine son verilmesi ve toplu iş sözleşmesinde kapsam dışı olarak tarif edilenlerin dışında kalan tüm çalışanların sendikalı olması, 'sendikaya üye oldu' diye hiç kimseye baskı yapılmaması, işten çıkartılmaması talepleriyle başladıkları direnişi bu talepler karşılanıncaya kadar sürdürmekte kararlı oldukların söyledi.

DESTEK ÇAĞRISI
Akyüz, sendika üyesi 92 işçinin katıldığı eyleme işçilerin destek olması gerektiğini belirterek, “Biz Seka’dan ve Tekel eylemlerinden dersler çıkardık ve çıkardığımız derslerden hareketle Bericap direnişi devam etti. Burada tek fark biz özlük haklarımız için mücadele etmiyoruz. Ya da 4-B ve 4-C gibi seçeneklerimiz olmadı. Ya olacağız ya da olmayacağız. Olursak sendikalı ve örgütlü olacağız. Olmayacaksa da bu şekilde çalışmayacağız” dedi. Bazı sendika, siyasi partiler ve bir kısım sivil toplum örgütlerinin dışında direnişe bir destek verilmediğini belirten Akyüz, “En acısı 200 gün bu bölgede süren bu dramı görmezlikten gelen sivil yönetimler. Sonuç olarak çalışanların lehinde olabilecek gelişmeler sağlanmadığı sürece bu eylem sürecek.

12 Temmuz 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR