Karaosmanoğlu, İstanbul’un fethinin törenlerine katıldı

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Darıca’dan vapurla Yenikapı’ya geçerek İstanbul’un fethinin 562. yıl dönümü kutlamalarına...

BÜYÜT

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Darıca’dan vapurla Yenikapı’ya geçerek İstanbul’un fethinin 562. yıl dönümü kutlamalarına katıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Prof. Dr Ahmet Davutoğlu, Bakanlar ve çok sayıda davetlinin yanı sıra milyonlar Yeni Kapıda fetih ruhunu bir kez daha yaşadı. Cumhurbaşkanı Erdoğan törende, “Bu ülkede son ezan susmadan, son bayrak inmeden, tüten son ocak sönmeden amacınıza ulaşamayacaksınız. Biz fethe, fetih ruhuna ve şehitlerimizin emanetine sonuna kadar sahip çıkacağız” dedi.

 

“KOCAELİ’DEN BÜYÜK KATILIM OLDU”

Milyonların Yenikapı’ya aktığı İstanbul’un fethinin 562. yıl dönümü kutlamalarına, Kocaeli’den de büyük katılım oldu. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ve Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak, vatandaşlarla birlikte vapurla birlikte fetih kutlamalarının yapılacağı alana gittiler. Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu vapurda vatandaşlarla yakından ilgilenirken onlarla sohbet etme şansını da yakaladı. Çocuklarla ve vatandaşlarla hatıra fotoğrafı çektiren Başkan Karaosmanoğlu, milletimizde ki fetih şuurunun büyük olduğunu dile getirdi. Törende ilk konuşmayı Başbakan Prof.Dr Ahmet Davutoğlu, “Fethin  “Türkiye’nin ilk seçilmiş Cumhurbaşkanı olan Recep Tayyip Erdoğan . yıldönümü kutlu olsun. Fetih asşkını milyonlarla Yenikapıya taşıdık. Benim hocam İstanbul’dur. Her zaman İstanbul, Fatih ve Fetih bizim hocamız ve öncümüz olmuştur” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’da konuşmasında Fetih Suresi'nin, “Doğrusu biz sana apaçık bir fetih ihsan ettik. Ve sana Allah, şanlı bir zaferle yardım eder” ayetleri ile Hazreti Muhammed’in  “Kostantiniye, bir gün fetholunacaktır. Onu fetheden komutan ne güzel komutandır, onu fetheden ordu ne güzel ordudur” Hadis-i Şerif’ini okudu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Fethin 562. yıl dönümü mübarek olsun. Allah onu fetheden komutandan, ordudan razı olsun. Ya Rabbi, sen bu aziz şehri koru. Bu aziz şehrin minarelerini ezansız, mihraplarını secdesiz, güzel camilerini cemaatsiz bırakma Ya Rabbi” dedi.

 

“İSTANBUL’UN HER KARIŞI SADECE ŞEHİT KANLARIYLA DEĞİL, ŞEHİT BEDENLERİYLE DE ÖRÜLÜ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, çok farklı bir kutlama istediklerini kaydederek, İstanbul'u ezanla, namazla buluşturanın Fatih Sultan Mehmet, Müslümanlık ile buluşturanın, dili dualı, alnı secdeli, yüreği imanlı Fatih'in ordusu olduğunu belirterek, “Biz Fatih Sultan Mehmet Han'dan razıyız ya Rabbi. O muazzez neferlerden, o aziz şehitlerden sen de razı ol ya Rabbi. O güzel ordudan sen de razı ol Allah'ım. Çağ açıp, çağ kapatan, köhne ve karanlık bir devri medeniyet ışığıyla buluşturan Sultan Fatih'ten sen de razı ol ya Rabbi” diye konuştu. İstanbul'un her karışının sadece şehit kanlarıyla değil, şehit bedenleriyle de örülü olduğunu ifade eden Erdoğan, İstanbul'un fethinde şehit olan askerlerin, Fatih'in emri üzerine kanlarının aktığı yere defnedildiğini anlattı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün Rumeli Hisarı'ndan Aksaray'a kadar tüm yolların, sur diplerinin, ormanların şehit bedenlerini misafir ettiğini söyledi. İstanbul'un bugünkü semt isimlerinin birçoğunun, şehrin fethinde görev alan komutanlardan geldiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, birçok semt isminin, fethin yadigârı olduğunu belirtti.

 

“FETİH, TÜRKİYE’Yİ YENİDEN AYAĞA KALDIRMAKTIR”

Fetih kutlamalarına katılanların fethin ne olduğunu gayet iyi bildiklerini ifade  eden Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi: “Fethin ne olduğunu kavramak, daha iyi anlamak için şöyle bir kendi tarihimize, medeniyetimize dönüp bakmak mecburiyetindeyiz. Fetih nedir? Fetih hicrettir. Fetih Mekke'dir. Allah'ın yeryüzündeki evi olan Kabe'yi tüm putlardan temizlemektir. Fetih Kudüs'tür. Hazreti Ömer'in Hristiyanıyla, Yahudisiyle tüm inançlara saygı içinde ilk kıblemiz Mescidi Aksa'ya İslam mührünü vurmasıdır. Fetih Endülüs'tür. Kurtuba'sıyla, Granada'sıyla dünyanın en güzel mimarisini, edebiyatını, kültürünü inşa etmektir. Fetih Semerkant'tır, Buhara'dır. Orta Asya'nın bozkırlarında tarihin en büyük medeniyetlerinden birini kurmaktır. Fetih, Selahaddin Eyyubi'dir. Küdüs'te yeniden İslam bayrağını dalgalandırmaktır. Fetih, Alpaslan'dır. Anadolu'nun kapılarını, Viyana önlerine kadar bu kutlu millete açmaktır. Fetih, Osman Gazi'dir. 'İnsanı yaşat ki, devlet yaşasın' diyen Şeyh Edebali'den alınan feyizle 3 kıta, 7 iklimi kaplayacak çınarı toprakla buluşturmaktır. Fetih hazırlıktır. Sultan 2. Murat'ın daha 12 yaşındaki oğlu 2. Mehmet'e tahtı bırakmasıdır ve elbette fetih, Fatih Sultan Mehmet'tir. 21 yaşında bin yıllık Bizans'ı yıkıp, dünyanın en gözde şehri İstanbul ile kucaklaşmaktır. Fatih İstanbul'u 1453'te fethetti. Ama fetihten öncesi ve sonrasıyla hep devam etti. Yavuz Sultan Selim, Kanuni Sultan Süleyman, 4. Murat, 2. Abdülhamit ile fetihler hep devam etti. Fetih, Çanakkale'dir, en zor zamanlarda dahi tüm dünyaya meydan okuyabilme cesareti, azmi, dirayeti göstermektir. Fetih, Kurtuluş Savaşımızdır. Yokluk ve kıtlık içinde cihan imparatorluğunun küllerinden yeni bir devlet kurabilmektir. Fetih, 14 Mayıs 1950'dir. Milletin iradesine sandıkta sahip çıkmasıdır. Fetih 1994'tür. İstanbul'a, Fatih'in mirasına hizmet etmektir. Fetih, Türkiye'yi yeniden ayağa kaldırmaktır.”

 

“2053’ÜN TÜRKİYE’SİNİ İNŞA EDECEK OLAN GENÇLERDİR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gençlere şöyle seslendi: “Şimdi gençler, 2053’ün Türkiye’sini inşa edecek olan, 2053 Türkiye’sinde hayallerimizi gerçeğe dönüştürecek olan sizlersiniz, göreviniz büyük, ağır. Fatih, İstanbul’u fethinde 21 yaşındaydı, ama Fatih olarak İstanbul’un kapılarından içeri giren o delikanlı, kendi anadiliyle birlikte Arapçayı, Farsçayı, Latinceyi, Grekçeyi, İbraniceyi de biliyordu. İstanbul’un surlarını döven topları bizzat o tasarlamıştı, fetih planını bizzat yapmıştı. Bölgesindeki dengeleri, diplomasinin inceliklerini çok iyi biliyordu, ordusuna bizzat kumanda etmişti. 1453’teki fethi kendini işte böylesine iyi yetiştirmiş bir kumandan gerçekleştirmişti. 2053’ün Türkiye’sini kurmaya memur ve talip olan sizler de kendinizi çok iyi yetiştirmek zorundasınız. Biz size bu anlayışla bu altyapıyı kurmak için var gücümüzle çalıştık, çalışmaya devam edeceğiz.”

 

“GENÇLER KENDİLERİNİ FATİH GİBİ YETİŞTİRMELİ”

Konuşmasında, asıl fethin gönüllerin fethi olduğu inancını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan,  “81 vilayetimizin, 78 milyon insanımızı, coğrafyamızdaki tüm kardeşlerimizi kucaklamanın çabası içinde olduk. 2023 hedeflerimizle 2053 vizyonumuzun temellerini attık. Eksiklerimiz elbette vardır, ama gayretlerimiz ve samimiyetimizde en küçük bir gerileme yoktur” dedi. Gençlerden kendilerini Fatih gibi yetiştirmesini, fetih şuuruyla geleceğe hazırlamasını beklediğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hazreti Hamza gibi yüreği, Hazreti Ömer gibi adalet duygusu, Hazreti Yusuf gibi edebi, Hazreti Ali gibi cesareti, Fatih gibi dirayeti olan bir gençlik olmalısınız. Sadece rükuda eğilen, sadece secdede alnı yere gelen bir gençlik olmalısınız. Düşünen, akleden, mücadele eden bir gençlik olmalısınız. Köklerinizi Ahmet Yesevi’nin hikmetlerinde, Yunus’un, Mevlana’nın, Hacı Bayram-ı Veli’nin, Hacı Bektaş-ı Veli’nin öğütlerinde aramalısınız. Sevgili gençler, biz sizde bu ruhu, bu dinamizmi görüyorum” diye konuştu.

 

“ASIL BÜYÜK FETİH MEDENİYET, İLİM, İRFAN VE KÜLTÜRLE YAPILAN FETİHTİR”

“Aslında Fatih İstanbul’u Mimar Sinan Süleymaniye’yi inşa etsin diye fethetti” diyen yazarın sözünü hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Köklerinizi işte buradaki incelikte aramalısınız. Asıl büyük fethin medeniyetle, ilimle, irfanla, kültürle yapılan fetih olduğunu asla unutmamalısınız. Mehmet Akif Ersoy’un Asım’ın neslinde hayal ettiği gibi, bilgili, erdemli, çalışan bir gençlik olmasınız. Konuşmasının sonunda Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’un Fethi’nin 562. yıl dönümünün tüm milletimiz için bir kez daha kutlu olması temennisini dile getirerek sözlerini şöyle tamamladı: “Buraya, Yenikapı’ya geldiğiniz, fetih programına iştirak ettiğiniz, Fatih hatırasını yâd ettiğiniz, gazilerimizin, şehitlerimizin ruhlarını abad ettiğiniz için her birinize ayrı ayrı şükranlarımı sunuyorum. Bu muhteşem fetih programının düzenlenmesinde emeği geçen başta Sayın Başbakanımız, Valimiz, Büyükşehir Belediye Başkanımız olmak üzere, Türk Silahlı Kuvvetleri Mehteran Birliğimizi, Türk Hava Kuvvetleri Türk Yıldızlarımızı, diğer gösterileri hazırlayan ekiplerimizi tebrik ediyorum. Allah yüreğimizden fetih coşkusunu eksik etmesin diyorum, hepinize sevgilerimi, saygılarımı sunuyorum.”

31 Mayıs 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR